Moderní interiér se neobejde bez sádrových omítek

Datum: 22.4.2011
obrázek
Energetická sanace panelových domů na jedné straně snižuje náklady na vytápění, na straně druhé má ale negativní dopad na vnitřní komfort bytových jednotek. Kvůli dokonale utěsněným eurooknům a pečlivému zateplení narůstá v panelákových bytech hladina vlhkosti. A to není příliš pozitivní změna. Každý interiér, v němž se vlhkost vzduchu pohybuje nad 60 %, bývá náchylný na růst plísní.

Odborníci varují

Plísně a jejich spory jsou původcem řady zdravotních komplikací a ve svém důsledku jsou agresivnější než běžné alergeny. Každou energetickou sanaci vnějšího pláště budovy by proto měly provázet i určité zásahy do interiéru a změny v našem uživatelském chování.

Vyšší vlhkost vzduchu je důsledkem každodenního chodu moderní domácnosti. Její hladina kolísá v závislosti na našich aktivitách: roste při vaření, koupání nebo sušení prádla. Odvětrávání interiérových prostor je sice opatřením, které dokáže nadměrnou vlhkost minimalizovat, v zimním období ale zrovna nejde o pohodlné a úsporné řešení. Časté větrání totiž vede k nežádoucím tepelným ztrátám.

Omítky pro zdravý vzduch

Proti vlhkému vzduchu v interiéru můžete bojovat pomocí některých dílčích opatření, jako jsou funkční digestoře v kuchyních, zajištění odvětrávání v koupelnách nebo využívání sušáren ve společných prostorách domu. Zdravé vnitřní prostředí s optimální vlhkostí si ale ve svém bytě můžete zajistit i trvalými stavebními úpravami. Pozitivní vliv na kvalitu vnitřního prostředí mají totiž některé zdicí materiály, respektive jejich finální povrchové úpravy. Na trhu jsou v současnosti dostupné například omítky, které napomáhají udržovat vlhkost vzduchu v doporučovaném rozmezí od 55 do 65 % tím, že přebytečnou vlhkost v místnosti jednoduše absorbují. Patří sem především sádrové omítky od známého výrobce suchých omítkových směsí, společnosti Baumit.

Hladké stěny

Baumit má ve svém sortimentu širokou nabídku sádrových omítek na různé typy podkladů: můžete je použít přímo na zdicí materiál, jako finální vrstvu místo štuku nebo na sjednocení starých oškrábaných omítek. Jde o jednovrstvé omítky, které se nanáší do konečné podoby bez vynucených technologických přestávek během jediného dne. Doba vysychání a zrání je mnohem kratší než u běžné vápenno - cementové omítky, čímž se urychlují i návazné řemeslné činnosti.

Tento typ omítky není náchylný na trhliny a dokonale hladkého povrchu dosáhnete hravě. Pokud ovšem netoužíte po strukturované stěně, kterou získáte pomocí sádrové omítky točené. Pamatujte ale, že hladké stěny mají své výhody. Opravy můžete provádět takzvaně beze stopy, neboť jemnozrnný materiál se vždy propojí s okolní stěnou. Hladké stěny také umožňují vybírat z širší palety malířských aplikací. A poslední pozitivum, kterým se vrátíme k našemu úvodnímu tématu o zdravém bydlení: na hladkém povrchu se usazuje méně prachu a nebezpečných alergenů.

Text: PR

Foto: Baumit

 

Směs na sádrovou omítku se rozmíchá ve vhodné nádobě zednickou lžící nebo míchacím nástavcem na vrtačce. Poté se na zdi začistí rozvody a případné spáry. Sádrová omítka se následně na stěnu natáhne hladítkem. Ihned po nanesení se provede její první stažení latí. Následuje srovnání do roviny a po částečném ztuhnutí se definitivně dorovná. Na závěr se stěna rozfilcuje pěnovým hladítkem, případně se provede jiná finální úprava povrchu.

Náš typ

Pokud bydlíte v panelovém domě, který stále ještě není zateplen, nebuďte neteční při členských schůzích. Pokuste se prosadit výběr kvalitního fasádního systému, který by minimalizoval rizika zateplení a prodloužil životnost vašich fasád.

Vzhledem k nízké ceně a snadné manipulaci na stavbě je u bytových domů nejpopulárnějším fasádním zateplením polystyren. Ten se ovšem řadí mezi typy izolantů, které brání jakémukoliv provětrávání zdiva a přispívají k vyšší koncentraci vlhkosti uvnitř stavby. Společnost Baumit, přední český výrobce zateplovacích systémů, má ve svém sortimentu unikátní zateplovací systém Baumit Open Premium. Tento „zateplovák“ je tvořen tepelně-izolačními deskami z perforovaného prodyšného polystyrenu Baumit Open Reflect. Desky mají o 20 % vyšší izolační schopnost než běžné zateplovací systémy a jsou stejně prodyšné jako minerál. Po jejich aplikaci nedochází ke zhoršení klimatu v interiéru. Baumit Open Premium se hodí pro velkoplošné zateplování panelových domů i z  investičních důvodů. S deskami se jednoduše manipuluje, čímž se snižují náklady za stavební práce. Cenově je tento moderní systém srovnatelný spíše s polystyrenem než s dražší minerální vlnou. Baumit Open Premium je příslibem energetických úspor bez kompromisů a za dostupnou cenu. Stojí za to se o jeho výběr aktivněji zasadit.

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne