Stavební spoření stále atraktivní

Datum: 19.4.2011
obrázek
O rekordních obchodních výsledcích ČMSS v loňském roce, atraktivnosti stavebního spoření i po snížení státní podpory, důchodové reformě a novinkách v nabídce společnosti, která dosáhla ve své kategorii historicky nejvyššího podílu na trhu, jsme hovořili s Manfredem Kollerem, místopředsedou představenstva Českomoravské stavební spořitelny.

Stavební spoření se v současnosti skloňuje ve všech pádech. Návrhy na snížení státní podpory po schválení v Senátu a podpisu prezidenta vstoupily v platnost. Jak byste zhodnotil poslední vývoj kolem tohoto finančního produktu?

Složitou situaci přinesly zejména letní měsíce loňského roku. Rozpoutala se sice široká diskuse o stavebním spoření, ale lidé nevěděli, co se s tímto produktem bude dál dít. Nyní, když jsou podmínky stavebního spoření jasné, je situace úplně jiná. Zájem o stavební spoření se obnovil. Lidé se přesvědčili, že stavební spoření se vyplatí i po snížení státní podpory. I tak žádný jiný finanční produkt na trhu nenabízí srovnatelné výhody jako právě stavební spoření. To bude i nadále velmi atraktivním spořícím a úvěrovým produktem. Roční efektivní úroková míra může být i po úpravách státní podpory a zdanění úroků z vkladů vyšší než 5 %.

Českomoravská stavební spořitelna je lídrem trhu stavebního spoření a zároveň největším poskytovatelem úvěrů na bydlení, těší se vysoké důvěře veřejnosti. O co se, podle vás, tato důvěra opírá?

Jsme výrazně proklientsky orientovanou společností. Tomu odpovídá naše produktová nabídka, klientský servis i finanční poradenství. Vedle toho, že jsme nejvyhledávanější stavební spořitelnou v České republice a zná nás 96 procent populace, je také pro klienty velmi důležité pevné finanční zázemí naší spořitelny a vědomí, že úspory spravujeme s maximální odpovědností. Jako specializovaná banka se vyhýbáme obchodům spojeným s vyšší mírou rizika. Klienti oceňují ČMSS jako výkonnou stabilní společnost, u níž mají své úspory bezpečně uloženy a ochráněny.

Můžete našim čtenářům přiblížit obchodní výsledky ČMSS za rok 2010? Domnívám se, že i prezentace dosažených výsledků je vhodným marketingovým prostředkem.

Výsledkem obchodních činností ČMSS za rok 2010 jsou rekordní tržní podíly. Rok 2010 se historicky řadí k těm nejúspěšnějším. I když v důsledku připravovaných změn a návazných mediálních diskusí o budoucnosti stavebního spoření byla situace na trhu poměrně rozkolísaná, spadá uzavření téměř dvou pětin nových smluv do posledních dvou měsíců v roce, což je nejlepší výsledek od roku 2004. A to mimo jiné dokumentuje, že lidé i nadále stavebnímu spoření věří a pokládají jej za výhodné a perspektivní řešení. A teď trochu čísel. V loňském roce uzavřela ČMSS celkem 364 277 nových smluv včetně zvýšení cílové částky a celková cílová částka těchto smluv dosáhla hodnoty 136,4 miliardy korun. Tržní podíl v počtu uzavřených smluv dokázala dokonce meziročně zvýšit na rekordních 51,8 procenta.

V souvislosti se snížením státní podpory se zvažoval i možný odliv klientů. Pocítili jste něco takového, případně očekáváte takový vývoj? Ale co budoucnost? Nebude mít snížení státní podpory dopad na stabilitu celého systému?

Našim finančním poradcům se dařilo vysvětlovat lidem, co by pro ně znamenala ukvapená výpověď smlouvy. Důsledkem předchozího omezení státní podpory v roce 2003 bylo, že v následujícím roce 2004 byl zaznamenán výrazný pokles zájmu o nové smlouvy. Nyní je situace jiná, snížení státní podpory se týká všech, bez ohledu na skutečnost, kdy byla smlouva uzavřena. I přes poměrně výraznou redukci státní podpory, zejména u smluv uzavřených před rokem 2004, nepociťujeme, že by zájem lidí byl menší. Vycházíme z toho, že úrokové sazby u bankovních vkladů jsou velmi nízké a že takové zůstanou i nadále. A to je výhodný stav pro zákazníky stavebních spořitelen, které díky tomu nemají na trhu konkurenci.

Dá se tedy říci, že nejistota ohledně stavebního spoření je již minulostí. Zastáváte názor, že stavební spoření motivuje lidi při střádání peněz více než jiné služby?

Domnívám se, že nejistota už vymizela. Jak jsem již říkal, složitá situace panovala v létě 2010, kdy se o stavebním spoření jen hovořilo, ale nové podmínky nebyly známy.

K návratu zájmu o stavební spoření velkou měrou přispěla i naše akce v závěru minulého roku. Navíc je skutečností, že stavební spoření je opravdu pro mnohé domácnosti hnacím motorem kumulování úspor. Lidé se stavebním spořením jsou schopni více střádat. Výzkumy ukazují, že pokud lidé zruší stavební spoření, nepoužijí v dalším období ani jiný typ střádání.

Zajímavá je nedávno představená nezávislá studie společnosti Next Finance, která přesvědčivými argumenty přibližuje i nezasvěceným přínos stavebního spoření pro připravovanou penzijní reformu. Mohl byste pro naše čtenáře shrnout základní fakta?

Podstatou je zjištění, že efektivním čtvrtým pilířem reformovaného penzijního systému by se mohlo stát stavební spoření. Se stavebním spořením by byl systém stabilnější. Rizika pro ekonomiku, střadatele i pro veřejné finance by byla více diverzifikovaná a náklady na přechod ze stávajícího systému by nebyly vyšší. Stavební spořitelny by se mohly do nového systému zapojit třemi způsoby a u všech těchto podob spoření na stáří, jak zdůrazňuje studie Next Finance, by samozřejmě bylo logické, aby je stát podporoval.

Doznívající hospodářská krize ovlivňuje všechny sféry života. Mohl byste říci váš názor, jak se projevila v případném ovlivnění trhu stavebního spoření u nás?

Z krizové situace vyšlo stavební spoření vítězně. Stavební spoření je totiž bezpečný a garantovaný produkt a díky svému systémovému založení je nezávislé na různých ekonomických výkyvech způsobených hypoteční a finanční krizí. Lidé, kteří spoří v rámci stavebního spoření, tedy o své peníze nepřišli. Krize nás ale zasáhla jinak – vzhledem k vyšší nezaměstnanosti bohužel i u nás poněkud stouply klasifikované pohledávky. Není to ale nic dramatického.

V závěru roku na trhu více než uspěla produktová novinka, Bonusový vklad od Lišky. Proč?

Bonusový vklad od Lišky s finanční prémií a dostupností naspořených prostředků již po dvou letech byl zajímavou a správně načasovanou novinkou. A ohlas byl vskutku fenomenální. Mimořádné vklady klientů překročily částku 474 milionů korun. Zájem o tuto novinku nabízející bezpečné zhodnocení úspor stále trvá, a proto ČMSS platnost výhodné nabídky prodlužila v nezměněných podmínkách až do konce března 2011.

Spolu s nespornými úspěchy vaší stavební spořitelny jste zaznamenal v loňském roce i jeden osobní úspěch. Stal jste se Manažerem roku. Tímto titulem byl oceněn váš podíl na atraktivnosti nabídky a služeb poskytovaných ČMSS. Můžete nám říci, co jste ve vaší mladé, osmnáctileté společnosti změnili?

K radikálním změnám jsme přistoupili již v roce 2003, kdy v České republice došlo k první změně státní podpory stavebního spoření, tedy k obdobné situaci, v jaké se nacházíme dnes. Začali jsme prodávat i jiné produkty než stavební spoření. V současnosti zahrnuje naše nabídka kompletní škálu produktů pro financování bytových potřeb, ale nabízíme také produkty sloužící k tvorbě kapitálu a prodáváme také jednoduché bankovní produkty. A v rozšiřování naší produktové nabídky dále pokračujeme. Novinkou je investiční životní pojištění a rovněž pojištění majetku a odpovědnosti za škody. Všimněte si, že Českomoravská stavební spořitelna není jen největší tuzemskou stavební spořitelnou, ale je také největším poskytovatelem úvěrů na bydlení v České republice. Naši finanční poradci nejsou jen specialisté na stavební spoření, jejich záběr je daleko širší. Důležité také je, že se nám podařilo jejich počet zvýšit na téměř tři tisíce.

Ptal se: Jan Chára

Foto: archiv ČMSS a redakce

Manfred Koller (52)

vystudoval podnikovou ekonomii na vysoké odborné škole v Heilbronnu. Profesionální dráhu spojil s největší evropskou stavební spořitelnou, německou Bausparkasse Schwäbisch Hall. V letech 1999 až 2000 působil ve vedení maďarské stavební spořitelny Fundamenta. Od roku 2001 je členem dozorčí rady Bausparkasse Schwäbisch Hall. Od roku 2003 je ve vedení ČMSS, kde od roku 2008 vykonává funkci místopředsedy představenstva.

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne