Proti větru, vodě a zlodějům

Datum: 03.12.2008
obrázek
Rozhovor s PhDr. Michaelem Neuwirthem, ředitelem úseku pojištění majetku a odpovědnosti Kooperativy pojišťovny, a. s., Vienna Insurance Group

 

Proč si svůj domov pojistit? Dokázal byste přesvědči ty, kteří pojištěni nejsou?

Našim domácnostem i domům, v kterých žijeme, trvale hrozí četná nebezpečí. Již před více než dvěma sty lety se lidé začali pojišťovat proti požáru. Výskyt požárů v domácnostech je už sice řidší, ale jeho následky bývají stále drastické. Naše byty jsou plné plastů, umělých tkanin a materiálů obsahujících syntetické barvy a lepidla. Pokud v tomto prostředí vznikne oheň, šíři se velmi rychle a zpravidla zachvátí celý byt, či několik bytů nad sebou. A co neshoří, to zdevastuje kouř či voda při hašení. Nebýt v takové situaci pojištěn... Zkuste si to jenom představit: ráno odejdete z domova, a když se vrátíte z práce, nemáte NIC. A pokud nemáte v bance statisíce či miliony korun na jejich obnovu, jste ve velmi nezáviděníhodné situaci.

Stejné účinky jako požár, mívá výbuch plynu. Dalším, mnohem frekventovanějším rizikem jsou povodně a záplavy - lokální povodně se mohou objevit i na nezmapovaných nejhornějších částech toků. Voda je zřejmě živlem, který nás nadále bude ohrožovat v mnohem větší míře, než jsme tomu byli zvyklí. Obdobné je to s dalším novodobým nebezpečím, kterým jsou větrné kalamity. Nejčastější škody na domácnostech a na obytných budovách však nepůsobí přírodní živly, ale voda z vodovodního nebo odpadního potrubí.

A co zloději a vandalové?

Doba dovolených, respektive prázdné byty o prázdninách, nahrávají zlodějům. Bezpečnostní dveře, kvalitní zamřížování oken v přízemí a elektronické zabezpečení rodinných domů jsou sice už celkem běžným prvkem, ale nenechme se ale ukolébat - zloději jsou vždycky před námi o krok napřed. S každou novou technikou se jejich schopnosti zdokonalují. Navíc dobré zabezpečení více láká, protože ukazuje, že majitel má co chránit, navíc může dostat zajímavou slevu od pojišťovny. Většinou platí, že čím dražší zabezpečení, tím lepší. Bude-li klient chtít ušetřit pár korun na zabezpečení, ale i na rozsahu pojištění či na pojistných částkách, může být v případě škody velice zklamán.

Nelze prakticky uhlídat, aby se v bytě či domě nemohlo nic stát. Vždyť třeba oheň nemusí vzniknout u vás doma, mohou se rozšířit ze sousedství, z vedlejší budovy. Základem Vašeho pocitu bezpečí by tak mělo vždy být kvalitní pojištění.

Lidem často splývají pojmy pojištění domácnosti a pojištění domu. Můžete vysvětlit rozdíl mezi těmito produkty?

Mnoha klientům pojištění domácnosti a domu opravdu splývá a obtížně rozlišují rozdíly mezi nimi. Pojištění domácnosti je dlouhodobě vžitý, ale nepřesný termín - správně by se mělo hovořit o pojištění zařízení domácnosti, protože toto pojištění se vztahuje na vybavení bytu a na osobní majetek osob v domácnosti žijících. Něco jiného je pojištění samotného bytu, rodinného domu nebo třeba rekreační chaty či chalupy, tedy nemovitosti. Některé věci, třeba vestavěný nábytek nebo zabudované spotřebiče mohou spadat do obou druhů těchto pojištění, každá pojišťovna to řeší trochu jinak. Proto také Kooperativa nabízí speciální kombinované pojištění Optimum pro majitele rodinných domů, které se vztahuje jak na nemovitost, tak na veškeré zařízení domácnosti.

V posledních letech uspěly produkty Kooperativy v prestižních soutěžích a sbíraly jednu cenu za druhou. Čím si vysvětlujete, že jsou pro klienty tak přitažlivé?

Snažíme se soustavně sledovat vývoj potřeb našich zákazníků a reagovat na něj průběžným vylepšováním našich pojistných produktů. Díky tomu je naše pojištění velmi konkurenceschopné jak cenově, tak i nastavením limitů a rozsahem pojištění. A pochopitelně velkou roli hraje kvalita zákaznického servisu našich obchodních zástupců, likvidátorů pojistných událostí a ostatních pracovníků.

Obsahuje pojištění majetku občanů i odpovědnost členů domácnosti?

Ano, pojištění odpovědnosti se vztahuje na nejrůznější škody, které by členové domácnosti neúmyslně způsobily kdekoliv na území republiky. Takže nejen v přímé souvislosti s provozem domácnosti, ale například při nakupování nechtěným rozbitím vystaveného zboží, nebo při návštěvě na majetku hostitele, samozřejmě při sportu a podobně. Proto je velmi rozumné si pojištění odpovědnosti za škodu uzavřít současně s pojištěním majetku.

V čem je výhodné uzavřít si pojištění majetku občanů právě u Kooperativy?

Produkty různých pojišťoven jsou dnes velmi vyrovnané, takže je stále těžší něčím zaujmout. Klientům nejvíce u pojištění záleží na ceně a pak na servisu při vyřizování pojistných událostí. Kooperativa v pojištění majetku občanů nabízí vyvážené pojištění co do rozsahu a ceny. Naše produktová varianta Komfort představuje prakticky nejširší krytí, které je na českém pojistném trhu k dispozici, a to za velmi rozumné pojistné. Náš produkt Optimum je velice výhodný pro majitele rodinných domů, protože zahrnuje veškeré pojištění v jedné pojistce (stavbu i domácnost). To poskytuje jistotu, že na nic nebylo zapomenuto a že se nic neplatí zbytečně dvakrát. I co se týká požadavků na obslužný servis, je Kooperativa vyhodnocována veřejností velmi dobře.

Naším záměrem je poskytovat našim zákazníkům skutečně kvalitní pojištění za rozumnou cenu. Také nikdy nevzdáme boj proti pojistným podvodům. Škody z pojistných událostí však hradíme korektně a bez zbytečných průtahů a komplikací.

Jaké máte plány na další rozvoj produktů pojištění majetku občanů?

Do budoucna především sázíme na jednoduchost při sjednávání pojištění a na stále vyšší kvalitu zákaznického servisu. Zaměřujeme se na stálé zkvalitňování našich služeb, na co nejmenší zatěžování našich klientů. Naším cílem je, aby sjednání pojistky bylo uživatelsky vstřícné a jednoduché, aby se každý v pojistných podmínkách snadno zorientoval a mohl se pojistit tak, aby to pro něj bylo co nejvýhodnější.

Proto jsme také od počátku letošního léta zavedli možnost pojistit si majetek přímo po telefonu. Na bezplatné telefonní lince 800 105 105 zájemce nejen obdrží všechny podstatné informace k pojištění, ale hned ho také může uzavřít. Představte si situaci, že jste na dovolené a náhle, třeba pod vlivem zpráv znejistíte, co se děje ve vašem nepojištěném bytě nebo domě. Pro svůj klid zavoláte a dohodnete si všechno co je třeba, včetně samotného uzavření pojištění.

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne