Bydlel tu také F. L. Věk

Datum: 12.08.2008
obrázek
Paneláky nám s východočeskou Dobruškou nějak nejdou dohromady. Starosvětské náměstí dýchá obrozeneckou architekturou a stejně působí i malebný domek, ve kterém sídlí Stavební bytové družstvo. Jenže dávno už nežijeme v době F. L. Věka a lidé potřebují bydlet. Velkou měrou se o to stará právě zdejší SBD Dobruška, kde nás vítá paní Jana Černá. Je to žena na správném místě – hlavní účetní, služebně nejstarší zaměstnanec a dobrý duch družstva v jedné osobě.

Úřadujete v domečku jako ze škatulky, ale takhle asi původně nevypadal...

To víte, že ne. Družstvo jej získalo jako ruinu, takže prošel náročnou rekonstrukcí. Zažila jsem ji celou, hned od mého příchodu v lednu 1990. Z objektu, kde v podkroví byla malá kancelář a v přízemí opravářská dílna, jsme museli nejprve vlastnoručně vyklidit staré krámy, a že jich bylo požehnaně! Všechno za plného provozu, museli jsme při tom úřadovat. Nejprve bylo zrenovováno přízemí a venkovní fasáda, ale pořád tu bylo málo místa. Patro přišlo ke slovu až mnohem později, definitivně jsme skončili v roce 2002.

Co se za uplynulých osmnáct let ještě změnilo?

Když jsem nastoupila, účty se psaly přes kopírák do deníku, razilo se tu heslo „nejlepší účetnictví je v tužce“, ale o dva roky později jsem už vybojovala první počítač. Nejprve s jediným dostupným programem pro specifické účetnictví bytových družstev, další jsme pořizovali postupně. Bylo to nutné, naráz nám přibylo více než tři sta družstevních bytů, které vyrostly na malém sídlišti - a na to už tužka nestačila.

Jak velký bytový fond spravujete v současné době ?

Máme domy panelové i cihlové, s výtahy i bez nich, od nejmenších s dvanácti byty po největší, kde jich je osmačtyřicet. Všechny – až na jedno SVJ – jsou v Dobrušce. Původně mělo naše družstvo asi 800 bytů, pak jsme postupně přijímali do správy byty zprivatizované z městského fondu a bývalé podnikové. Dnes spravujeme celkem 1102 bytových jednotek, z toho 637 družstevních. Od doby, kdy jsme začali převádět byty do osobního vlastnictví, se počty stále mění, každý rok předěláváme daň z nemovitosti, pojištění, pořád dokola, taková práce na nic... Naštěstí se nám povedlo převést objekty s malým počtem bytů kompletně a nemáme SVJ, kde bychom měli spoluvlastnický podíl, což je pro účetní nejkomplikovanější případ. Takže v letošním roce spravujeme 28 družstevních domů, z toho v jedenácti vzniklo společenství bez právní subjektivity a 23 společenství, z nichž čtyři jsou bývalé družstevní domy.

Kolik účtujete správní poplatek?

Od „cizích“ bereme stovku a od „našich“ devadesát korun. Samozřejmě zajišťujeme kompletní služby podle uzavřených smluv.

Panelové domy jsou relativně nové, kolaudované v letech 1990-1991. Budete zateplovat?

Bohužel, mezi obyvateli těchto domů panují spíš konzervativní názory, z toho důvodu se začalo dost pozdě. Zatím je hotový kompletně jen jeden dům, končili jsme teď před Vánoci a máme uzavřenou už i smlouvu o poskytnutí dotace na úrok. Na druhém paneláku práce právě probíhají, žádost o dotaci je také podaná, ale co a jak bude, zatím nikdo neví. Na dalších dvou domech jsou práce před dokončením - vyměňují se tam okna, vchodové dveře,balkónové vstupy, provádí se zateplení střech a tmelení spár mezi panely, nebude se tam zateplovat obvodový plášť.

Ptáme se všude, kam zavítáme – jak vytápíte?

Ani se neptejte. Dobře ale draze. Jsme napojení na centrální zdroj tepla, jehož 100% akcionářem je město – a máme jednu z nejvyšších cen v republice. V době dotací na teplo bývalý ředitel teplárny do ničeho neinvestoval, rozvody tepla šly přes několik výměníků a docházelo k velkým ztrátám. S renovací se začalo, když už dotace skončily. Šlo o obrovskou investici asi 80 mil., na kterou si město vzalo leasing, který doběhne až v roce 2015, a který je tak „výhodný“, že lidé za tuto dobu zaplatí dvakrát víc, než se proinvestovalo. Leasingová splátka se totiž promítá do ceny za teplo jako třetí složka. Pro naše domy by bylo o polovinu levnější připojit se na plyn a zřídit vlastní kotelny, jenže město nám pochopitelně přípojku nepovolí dokud nebude splaceno a pak se uvidí...

Když už jsme u stinných stránek – co neplatiči?

Neplatiči do stinných stránek nepatří, naopak - v tomhle ohledu jsme asi nejlepší družstvo republice. Určitě mezi s námi srovnatelnými družstvy, ale troufám si tvrdit, že i mezi velkými. Vůči dlužníkům postupuje představenstvo velmi důsledně, jeden případ jsme dotáhli až do konce, neplatiče exekučně vystěhovali. Ti ostatní si tím pádem už dali pozor. Předseda našeho družstva, pan Karel Joukl, ačkoliv není uvolněn do funkce a má své stálé zaměstnání, neváhá navštívit dlužníky osobně, hezky dům od domu. Nebo třeba zajde za jejich rodiči: Jak to, že váš kluk nezaplatil? To chce, abychom ho vyloučili z družstva?!
Jak vidíte, malé město má i své výhody, v tomto ohledu si rozhodně nestěžujeme.

Tak si postěžujte alespoň na rekonstrukci výtahů...

To taky nemůžeme, všechny výtahy už máme hotové! Před dvěma roky jsme uzavřeli s výtahářskou firmou z Pardubic smlouvu o smlouvě budoucí, s tím, že nám během oprav nezvednou ceny. Lidé si začali dávat víc peněz do fondu údržby a našetřili. Zrekonstruovali jsme celkem 18 výtahů v deseti domech, v průměru za 600 000 korun. Mohlo jich být dvacet jedním tahem, ale v jednom osmipatrovém domě, kde jsou výtahy dva, se obyvatelé zasekli, a že raději půjdou od družstva pryč. Naši nabídku nepřijali a požádali o převod do osobního vlastnictví. Ti brzy zapláčou, rekonstrukci neutečou a v budoucnu je bude stát mnohem víc peněz.

Text: (hčvš)
Foto: archiv redakce

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne