Pokojové rostliny

Datum: 4.3.2011
obrázek
Jednou z nejoblíbenějších pokojových rostlin se stala Schefflera. Tato velmi módní liána pochází z Tchajwanu, kde roste v horských lesích... Řekneme-li gumovník, většině z nás se vybaví fíkus, který je často právě takto nazýván... Málokterá čeleď rostlin se může pochlubit tak rozmanitými květenstvími jako čeleď broméliovitých. Jednou z nejznámějších je Vriesea splendens s červeným květenstvím...

Schefflera

Jednou z nejoblíbenějších pokojových rostlin se stala Schefflera. Tato velmi módní liána pochází z Tchajwanu, kde roste v horských lesích. Kde se jí u nás bude nejlépe dařit? Připravme jí dostatečně světlé stanoviště, ale bez přímého slunce. Teplota může být nižší než u většiny ostatních pokojových rostlin – nejlépe jí bude vyhovovat kolem 16 – 18 °C. V době růstu rostlinu dostatečně zalévejme, ale nenechávejme ji trvale stát ve vodě. Pamatujme také na pravidelné přihnojování. A protože Schefflera patří mezi liány, nezapomeňme ji opatřit vhodnou oporou, abychom ji udrželi ve vzpřímeném růstu.

Gumovník - druh rodu Synadenium

Řekneme-li gumovník, většině z nás se vybaví fíkus, který je často právě takto nazýván. Dnes vám ale chceme představit docela jinou rostlinu, která s fíkusem nemá kromě obecného jména vůbec nic společného. Mnozí z vás ji určitě dobře znají, možná i doma pěstují, jen se jménem je u ní letitý problém. Často se jí říká gumovník podle bílého mléka, který ze stonků vytéká. Pod tímto obecným označením se v tomto případě skrývá druh rodu Synadenium z čeledi Euphorbiaceae. Odolná sukulentní rostlina, příbuzná pryšcům, rychle roste a v průběhu několika málo let může rozvětvený gumovník dosáhnout stropu místnosti. To ale nic neznamená, protože můžeme vrcholové větve bez obav uříznout. Gumovník bude košatější a navíc získáme řízky pro namnožení rostliny. Zcela bez problémů zakoření ve vodě, pak je zasadíme do výživné půdy.

Vrisea

Málokterá čeleď rostlin se může pochlubit tak rozmanitými květenstvími jako čeleď broméliovitých. Nápadné mečovité květenství má Vrisea, většinu druhů příroda obdařila i pěkně vybarvenými listy. Společným znakem rostlin je odolnost a dlouhé květenství. Po odkvětu rostlina postupně uvadá a současně vyrůstá několik nových, což je společné pro značnou část v půdě pěstovaných bromélií. Jednou z nejznámějších je Vriesea splendens s červeným květenstvím. Pokud tuto zajímavou květinu navíc umístíte do originálního květináče, získáte ozdobu interiéru, kterou nelze přehlédnout.

Hrnkové Tilandsie

Mezi obrovskou spoustou bromélií poutá pozornost i rod Tillandsia. Hrnkové Tilandsie svým typickým vzhledem čeleď nezapřou – různě široké, celokrajné listy jsou uspořádány do růžice. Povrch listů je pokryt v různé intenzitě šupinkami, které jsou schopny absorbovat atmosférickou vlhkost a předávat ji dále buňkám listů. Z toho vyplývá jejich přednost – nevadí, když na ně občas zapomeneme, ale i zde platí – všeho s mírou. Stejně jako ostatní bromélie, i Tillandsie ocení vyšší vzdušnou vlhkost, jinak jsou pěstitelsky nenáročné. Z této kategorie Tillandsií je nejznámější Tillandsia cyanca (tilandsie modrá) s elegantní kombinací tvaru a barev v podobě zploštělého květenství ve tvaru ryby, na jehož obvodu vykvétají modré květy. Pěstovány jsou především Tillandsia cyanea a Tilandsia lindenii.

Protože rod Tillandsia je skutečně široký – zahrnuje více než 400 druhů, je vzhledově více než pestrý. Kromě druhů, pěstovaných v květináčích zde nalezneme i velmi zajímavé bezkořenné druhy, které rostou přichyceny a výživu i vláhu čerpají prostřednictvím listů.

Jak často přesazovat?

To záleží na rychlosti růstu a typu rostliny. Některé přesazujeme až v okamžiku, kdy kořeny vytlačují půdu. Takovým příkladem je klívie nebo Sanseviera, které si ve stísněných prostorách vysloveně libují. Pro jiné je pravidelné přesazování podmínkou plynulého a zdravého růstu.

U velkých rostlin bývá přesazování už obtížnější. Jakmile přesáhne naše možnosti, stačí, když odebereme část svrchní půdy a alespoň tu nahradíme novou.

K rostlinám bychom se měli v průběhu přesazování chovat maximálně šetrně – to se týká především vyjímání rostliny z původního květináče, kdy bychom neopatrnou manipulací mohli poškodit kořeny. Pomáhá poklep stranou květináče o hranu stolu, případně můžeme tupým nožem opatrně uvolnit vnitřní stěny květináče. Pokud jsou kořeny prorostlé odtokovým otvorem, někdy bývá nejlepším řešením květináč rozbít.

Nový květináč by měl být o 2 – 4 cm větší než květináč předešlý. Nezapomeneme odtokový otvor zakrýt hliněným střepem nebo kamínkem, aby mohla přebytečná voda odtékat. Podle typu rostliny dáme na dno drenážní vrstvu, zabraňující přemokření kořenů. Čerstvě přesazené rostliny vždy zalijeme.

Rostliny přesazujeme vždy na jaře, protože jsou odpočaté a začínají růst. V nutném případě můžeme rostlinu přesadit i jindy, avšak nikdy nepřesazujeme během období klidu nebo při kvetení.

Po přesazení zpravidla měsíc nehnojíme – je to zbytečné, protože nová půda má dost svých vlastních živin a navíc je vhodné poskytnout rostlině čas na aklimatizaci na nové podmínky.

Abutilon - domácí javor

Listy vás Abutilon asi neuchvátí – tvarem ze všeho nejvíce připomínají javor, a proto se také Abutilonu někdy říká domácí javor. Nepřehlédnutelné jsou ale výrazně červené, žluté nebo oranžové květy, kterých na rostlině mohou najednou vykvétat desítky. V našich podmínkách kvete od jara do podzimu, ale v subtropických pásmech, odkud pochází, kvete celý rok. Dorůstá výšky až 2 metry, ale existují i druhy popínavé, vzniklé křížením. Vyžaduje světlé, slunné, avšak před přímým sluncem chráněné stanoviště a v průběhu vegetačního růstu hojnou zálivku. Na její nedostatek rychle reaguje svěšením listů – po zálivce se vzpamatuje, avšak některé listy mohou opadat. Přezimuje v chladnu při 10 °C. Během vegetačního klidu jej málo zaléváme.

Text a foto: Holandská květinová kancelář

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne