Kouzelná proměna bytu

Datum: 12.07.2016
obrázek
Naše dnešní návštěva hned v úvodu popírá oblíbené rčení o kovářově kobyle, která chodí bosa. Tady je dobře obuta. Jinými slovy – jestli si myslíte, že majitel stavební firmy šperkuje jen cizí domovy, byli byste na omylu. Ale nepředbíhejme…

Pravidelní čtenáři našeho časopisu si možná vzpomenou na společnost Radeco, která nás v některých dřívějších číslech provázela několika zdařilými rekonstrukcemi. Nedalo nám, abychom se už tenkrát majitele firmy nezeptali: A jak bydlíte vy? Slovo dalo slovo a my jsme dostali slíbeno, že se zanedlouho budeme moci přijet podívat. Fotografie původního stavu jsme si ale mohli udělat hned.

Ze starého no

Podobu nového bydlení manželé Šulákovi dlouho zvažovali. V úvahu přicházel malý rodinný domek na okraji moravské metropole, přemýšleli i o dalších možnostech. Jaké řešení zvítězilo? „Tak tady bude náš nový domov,“ dovedl nás ing. Oldřich Šulák ml., majitel stavební společnosti Radeco, před nízký blok panelových domů na samém okraji sídliště. Zeleň na dosah, poloha také zajímavá, nízký počet spolunájemníků v jednom vchodě – to vypadá na dobrou volbu.

Když byt odemkne, věci neznalému návštěvníkovi by ztuhl úsměv na rtech. Takhle vypadá dobrá adresa? Jestliže budeme slovo byt spojovat se slovem bydlet, tady se bydlelo opravdu hodně. Původní jádro i kuchyň, leckde stopy po zásazích v rámci vkusu a možnostech původních majitelů. Protože my patříme mezi návštěvníky, kteří jsou alespoň trochu znalí, už teď však vidíme, že právě tady se bude dobře, moderně i účelně bydlet. Kouzelné slovo proměny zní – rekonstrukce.

Úpravy podle svého

Manželé Šulákovi při svém hledání bytu navštívili i takové, které byly již po rekonstrukci. Na první pohled určitě vypadaly lépe – byly pochopitelně ale dražší. „O tom, jak bude náš byt vypadat, jsme měli vlastní představu. Je téměř jisté, že takový byt bychom nikdy nenašli a zbytečně bychom bourali již jednou přestavěné jádro, které bylo započítáno v ceně. Proto jsme se rozhodli koupit poněkud levnější byt před rekonstrukcí a změny provést tak, aby nám nejlépe vyhovovaly. Nechtěli jsme kupovat byt, který by nás už od počátku svazoval kompromisy,“ vysvětluje ing. Oldřich Šulák ml. „Navíc jsem si také při realizacích naší firmy mnohokrát ověřil, že i v rekonstruovaných bytech často nejsou kompletně řešeny nové rozvody elektřiny a některé další věci, které jsou velmi důležité.“

Stavební úpravy

Je vždy zajímavé, když máte možnost s odstupem několika měsíců navštívit stejný byt, který mezitím prošel výraznějšími změnami. Byli jsme pochopitelně zvědaví – vyklube se z ošklivého káčátka hezké a moderní bydlení?

Hned po vstupu je patrné, že největšími změnami prošla právě předsíň. „S většími stavebními úpravami jsem počítal. S tímto typem bytu jsem se setkal při několika dřívějších realizacích a znal jsem jeho slabá místa. Mimochodem, je to jeden z nejčastějších typů panelových bytů, se kterými se v Brně setkáte. Prostor bytu jsem chtěl řešit tak, abychom v každém centimetru čtverečním skutečně bydleli. Nevyužitý prostor bytu jsou nejdražší metry, které člověk za své bydlení platí.“

Kromě podstatně účelnějšího řešení nové koupelny a toalety zbylo v prostoru předsíně místo i na samostatnou šatnu. Bezesporu je daleko praktičtější než vestavné skříně. Originálním prvkem je řešení v oblouku, které je ještě zvýrazněno širokým pruhem z luxfer. „Je to i praktičtější, protože roh stěny s malbou by byl při četnosti procházení předsíní určitě náchylnější na ušpinění. Navíc, když v šatně rozsvítíme, světlo proniká skrz luxfery a ze strany předsíně je to jednoduché, ale velmi zajímavé ozvláštnění prostoru.“

Koupelna

Oceňujeme královsky velkou koupelnu. Jak se vzápětí dovídáme, není to žádný projev megalomanství, ale účelné hospodaření místem vyšetřilo pro koupelnu právě tak velký prostor – proč jej tedy nevyužít? Prostorné umyvadlo s dlouhým pultem a zrcadlem přes celou délku stěny poskytne pohodlí i dvěma lidem současně, což v běžných koupelnách nebývá v případě umyvadla opravdu zvykem.

Příjemná je i prostorná vana se sedátkem. Pro malého Filipa se koupání stává vždy nedočkavě očekávanou zálibou. Vana umožňuje i pohodlné sprchování. „Zbylo nám ale místo i na sprchový kout, tak jsme pořídili oboje. Ve sprchovém koutu je to přece jenom pohodlnější a není třeba brát také velké ohledy, aby voda nestříkala ven, jako ve vaně.“

Jak nás ale ing. Oldřich Šulák upozornil, volba umístění vany, sprchového boxu i dalšího koupelnového vybavení, nezáleží pouze na našich představách. Základní podmínkou jsou technické možnosti, aby bylo možné dodržet požadovaný spád ke stoupačce. Řešení může být také limitováno výškou odpadů v šachtě, což je důležité zejména u sprchového koutu, který má odpad téměř na úrovni podlahy. Sprchový kout je proto nejlepší navrhnout co nejblíže k napojení na stoupačku.

Kuchyně

Stejně jako u původního jádra, také po rekonstrukci koupelna sousedí s kuchyní, i když v mírně změněném poměru. Nové prostorové řešení dovolilo umístit velkou kuchyňskou linku s rohovým dřezem a dostatkem úložného prostoru – vše, jak má být. Efektní řešení v kombinaci zelenavé a imitace břízy doplňuje elektrická sklokeramická deska s horkovzdušnou troubou, mikrovlnná trouba, myčka a nezbytná lednice s mrazákem. Moderní, nadčasové řešení vzniklo v úzké spolupráci s kuchyňským studiem Gabon.

V bytě se cítíme příjemně. Hlavním místem inspirace se stala IKEA, kde manželé hledali moderní, ale nadčasové vybavení a doplňky.

Interiéru vévodí velký, prostorný stůl, který byl při výběru vybavení prioritou. Slouží nejen ke stolování, ale právě tady se manželé schází i s rodinou a přáteli. „Je příjemné, když všichni můžeme zasednout k jednomu stolu,“ doplňuje manželka Hanka. Vzpomíná, že sehnat takový stůl byl docela velký problém. „Chtěli jsme, aby se sem hodil a navíc se k němu muselo vejít minimálně šest židlí…“

Šulákovi se zajímají o současné trendy – také proto oblékli stěny do barevného. Výchozí volbou byla barva pohovky. „Doporučuji věnovat pozornost přípravě podkladu. Zvláště u panelových stěn se vyplatí postupovat opravdu pečlivě,“ radí ing. Oldřich Šulák.

Text: Veronika Dubová

Foto: Jana Labuťová a Jiří VaněkNež se pustíte do přestavby

  • Ideální je svěřit rekonstrukci jedné firmě, s kterou budete komunikovat a fakturovat.
  • Podrobný rozpočet vám pomůže v lepší orientaci – často se stane, že je v rámci pozdějších klientských změn mírně navýšen. Nechte si proto malou finanční rezervu.

Zaujalo nás

  • Pokud jste pořídili některé prvky vybavení interiéru již dříve, vybírejte barvu stěn podle nich. Výsledný efekt dokáže viditelně ovlivnit pečlivost přípravy podkladu stěn.
  • Zrcadlo v koupelně je lepeno přímo na podklad. Kromě příjemně velké plochy v rámci hygieny oceníme i optické zvětšení prostoru. Velkým vlepeným zrcadlem také ušetříme za dlaždice. Stačí porovnat cenu zrcadlového skla a obkladu.
 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne