Výměna klimatu v pečicí troubě

Přidání vlhkosti do horkého prostoru vaření způsobí malý zázrak. Těstové směsi dobře kynou a připravené pečivo má ve svém jádru kyprou konzistenci, zatímco zvnějšku je krásně křupavé a lesklé. Výborně se to však podaří jen tehdy, je-li zvládnuta souhra vlhkého a suchého horka. Nové sporáky a pečicí trouby generace 5000 k tomuto účelu používají vlastní provozní způsob – klimatické pečení.
Klimatické pečení
Klimatické pečení funguje zcela jednoduše: uživatel přidrží nádobku s vodou pod plnicí trubičkou u rámu dvířek a na displeji zvolí „klimatické pečení“. Pečicí trouba automaticky nasaje potřebné množství vody, která se posléze do pečicího prostoru vypustí ve formě páry. Okamžik přidání páry do pečicího prostoru, teplotu pečicí trouby a čas řídí příslušný automatický program. Počet a intervaly dávek páry lze stanovit také manuálně.
Klimatické pečení zabezpečí výborné vypečení pečiva – chléb, housky apod. získají křupavou a lesklou kůrčičku. Při pečení masa se díky přídavku vlhkosti na počátku pečení vypeče tuk a maso je pak zvnějšku krásně dokřupava opečené.
Už jste dostali chuť? Nápady na požitkářské pečení pečiva, masa a úpravu pokrmů poskytuje příloha s recepty, která je dodávána se sporáky a pečicími troubami s režimem klimatické pečení. Zde uvádíme dva chutné recepty na pečení pečiva.
Housky se sýrem a sezamem
Přísady pro 10 housek:
Příprava: mouku, parmazán, sůl, cukr, vejce a rozpuštěné máslo dejte do mísy. Přidejte kvasnice rozdrobené a rozpuštěné ve vlažném mléce. Vypracujte hladké těsto. Z těsta vytvarujte asi 10 stejně velkých housek a položte je na pečicí plech, vyložený pekařským papírem. Potřete rozšlehaným vajíčkem, dobře posypejte sýrem a pečte.
Nastavení: Automatika › Housky › Housky se sýrem a sezamem
Hrozinkový hřbet
Přísady pro 1 hřbet:
Příprava: mouku, cukr, tuk, tvaroh a sůl dejte do mísy. Kvasnice rozdrobte do vlažného podmáslí, přidejte do směsi a hněťte tak dlouho, až je těsto hladké a tvoří bubliny. Zapracujte omyté, dobře okapané hrozinky. Těstem naplňte vymaštěnou hranatou formu (cca 30 x
Nastavení: Automatika › Chléb › Sladký chléb
Text: (pr)
Foto: společnost Miele