V hlavní roli koupelna

Datum: 23.2.2011
obrázek
Rekonstrukce koupelny, případně i kuchyně, v panelových bytech patří mezi “akce”, bez kterých se na cestě k lepšímu bydlení většinou neobejdeme. Při rekonstrukci koupelny a toalety bychom měli přemýšlet i o sousedících součástech bytu, zda by přece jenom nebylo nejlepší při jednom nepořádku zrekonstruovat i další místnosti.

Rekonstrukce bytu může být zaměřena především na zlepšení technického stavu bytu a výměnu již dosluhujících prvků za nové, moderní. U řady dispozic panelákových bytů ale můžeme současně uplatnit i řadu velmi zajímavých nových řešení a dát prostoru zcela novou tvář.

Rozhodli se pro druhou variantu

Mladí manželé Petr a Vita, kterým rodiče přenechali svůj byt, se rozhodovali zda nechají zrekonstruovat jenom koupelnu a WC, nebo celý byt. Po dlouhých úvahách se rozhodli pro druhou variantu. A pak následoval obdobný scénář, jako u mnoha dalších rekonstrukcí. Cesta za novou koupelnou začala pro mladé manžele nejprve v koupelnových studiích. Rychlý průzkum trhu jim přinesl jak orientaci v nabídce, tak i v cenách. Nejprve si udělali představu, jaké vybavení by v koupelně chtěli mít. Byli si vědomi toho, že novou koupelnu si pořizují na řadu let a nechtěli zbytečně šetřit na nepravém místě. Ale i při prvotních úvahách se snažili zachovat cenovou hladinu v rozumných relacích.

navrhovaný stav                                                                                              stávající stav

Na výběru firmy velmi záleží

Aby byl výsledek rekonstrukce podle představ klienta, musí být dobrý návrh nového řešení korunován profesionálně odvedenou prací. I když by to měla být samozřejmost, stále ještě  najdeme na trhu firmy, které ostatním kazí dobré jméno.

„Právě proto jsme hledali společnost, o které nebude problém získat podrobné informace,“ vysvětluje Petr. „Vybírali jsme i podle toho, zda je firma schopna nabídnout cenovou kalkulaci podle jednotlivých položek. Při konečném výběru jsme se soustředili na tři firmy. Na internetu jsme si prohlíželi jejich prezentace, s těmi jsme se také spojili telefonicky, konzultovali jsme i se známými, kteří anabázi rekonstrukce už podstoupili. Nakonec jsme vybrali společnost Nabastav. Její nabídka nebyla ani nejlevnější, ani nejdražší, ale v součtu všech informací, včetně způsobu jednání při osobním kontaktu, na nás zapůsobila nejlépe. Vybrali jsme, podle našeho názoru, správně a byli jsme opravdu spokojeni – jak s kvalitou práce, tak i se vším ostatním,” doplňuje paní Vita.

Objednávky materiálů v dostatečném předstihu

„V případě této rekonstrukce se při konzultacích jednalo o ideální průběh. První schůzka se uskutečnila přímo na místě realizace, kde proběhlo seznámení s přáním a představou klientů. Oni naopak dostali detailní informace o možném průběhu rekonstrukce od zaměření až k předání hotového díla,” konstatuje majitel firmy.

„Zhruba za týden proběhla druhá schůzka, na které jsme už Petrovi a Vitě předávali projekt a kalkulaci, kde již byly zahrnuty předvybrané materiály a vybavení. To jsme si rovnou doladili a dohodli skladbu obkladu a rozmístění jednotlivých zařizovacích předmětů. Nic už tedy nebránilo určení přesného termínu a sepsání smlouvy. Poté jsme započali práce na přípravě stavby, detailní půdorysy, spárořezy. Následovaly v dostatečném předstihu objednávky, abychom zajistili včasné dodání a hladký průběh realizace. V den zahájení bylo vše jasné a připravené a realizaci nic nezdržovalo,” podotýká Robert Nauš.

A pak to začalo

Pracovníci firmy museli nejprve odstranit původní obložení, podlahy, vestavěné skříně. A pak také zárubně, malby a provést likvidaci stávající kuchyně. Při této rekonstrukci bylo podstatné, že v bytě nikdo nebydlel, a tak řemeslníci měli volné pole působnosti.

A jaké jsou zkušenosti z předchozích rekonstrukcí? Při instalaci luxfer je nutné počítat s každým výškovým centimetrem tak, aby nedocházelo ani na jedné straně ke kolizi například s podhledem nebo s horními skříňkami kuchyňské linky a zároveň, aby dobře zapadaly do spárořezu obkladu. Důležitá je také osová synchronizace s ostatními zařizovacími předměty.

Ne vždy je možné osadit nové bezpečnostní dveře do původní ocelové zárubně. Zda tomu tak je, se zjistí při jejím zaměření a pokud přesáhne "kroutivost" nebo laicky řečeno "vrtule" zárubně limitní mez, je nutné ji odstranit a osadit novou, což se při této rekonstrukci rovněž potvrdilo.

Také při použití vyzděné sprchové vaničky a zabudovaného žlábku je třeba počítat s tím, že v panelových domech nelze mít podlahu koupelny a podlahu sprchového koutu v jedné úrovni. Důležité je také velice pečlivé provedení hydroizolace. Protékání sprchového koutu je velký problém. A jeho oprava ještě větší.

Stránky z deníku

Stavební práce začaly přesně v termínu a na stavbu chodili stále stejní pracovníci. „Překvapil mne i pořádek, který při práci velmi důsledně udržovali. Opravdu jsem jim neměla co vytknout,“ pochvaluje si paní Vita. „Každý den jsme dostávali k podpisu stavební deník, což je věc, jak jsme se dozvěděli od známých, při běžných rekonstrukcích v bytech vskutku nevídaná.”

Některé věci nelze ani odhadnout, natož předpovědět. Rekonstrukce se chýlila k závěru a nastoupili podlaháři. A co se stalo? Přestal jezdit výtah. Páté patro bez výtahu, to je opravdu fuška. Ale nakonec všechno dobře dopadlo.

Novou kuchyňskou linku si mladí manželé vyhlédli v obchodním domě IKEA. Byla ve slevě. Zaplatit a tentýž den odvézt. I to se podařilo zvládnout. Dnes na to Vita s Petrem vzpomínají s úsměvem. Jejich malý šestiměsíční Petřík bude vyrůstat v pěkném a příjemném prostředí. I když si to dnes ještě neuvědomuje.

Text: Jan Chára

Foto a plánky: archiv společnosti Nabastav

Obložit umakartové jádro si dnes dokáže skoro každý.

Rekonstrukce bytového jádra či rekonstrukce bytu ale vyžaduje mnohem více příprav a následné organizace a odpovědnosti, než si jsou někteří ochotni přiznat. Nabízíme vám naše zkušenosti s komplexními rekonstrukcemi panelových bytů. Naše služby obsahují poradenství a koncepční řešení rekonstrukce bytu, zajištění souhlasu stavebního úřadu, přípravu stavby, stavební práce, zajištění a koordinaci veškerých souvisejících profesí, kontrolu prováděných prací a záruční a pozáruční servis. Na webu společnosti Nabastav www.rekonstrukce-projekty.cz je pro vás, kromě řady dalších informací, připravena i návštěva virtuálního bytu.

  • Pracovníci firmy museli nejprve odstranit původní obložení, podlahy, vestavěné skříně. A pak také zárubně, malby a provést likvidaci stávající kuchyně. Při této rekonstrukci bylo podstatné, že v bytě nikdo nebydlel, a tak řemeslníci měli volné pole působnosti.
  • Rekonstrukce bytu může být zaměřena především na zlepšení technického stavu bytu a výměnu již dosluhujících prvků za nové, moderní. U řady dispozic panelákových bytů ale můžeme současně uplatnit i řadu velmi zajímavých nových řešení a dát prostoru zcela novou tvář.
  • Ne vždy je možné osadit nové bezpečnostní dveře do původní ocelové zárubně. Zda tomu tak je, se zjistí při jejím zaměření a pokud přesáhne "kroutivost" nebo laicky řečeno "vrtule" zárubně limitní mez, je nutné ji odstranit a osadit novou.
 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaký rozměr má váš byt?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne