Dveřní kování a doplňky

Datum: 14.2.2011
obrázek
Každodenní samozřejmostí každého z nás je otevřít dveře, projít jimi a zavřít je. Právě ovládání dveří uskutečňujeme za pomoci kliky, koule, madel, mušlí, někdy i jejich kombinací, jednoduše řečeno pomocí dveřního kování.

Výběr vhodného kování je podmíněn jednak umístěním dveří v rámci objektu a interiéru a jednak tím, kdo a jak často je bude používat. Dalším důležitým a stále častějším aspektem při výběru, je samozřejmě hledisko estetické. Otázka designu je individuální a zvýrazňuje estetické cítění a vkus. Kromě vzhledu je dobré sledovat i ergonomii kliky. V ruce by nám měla být příjemná, snadno se ovládat, zkrátka padnout do dlaně.Při respektování obou hledisek je nutná základní znalost materiálu, ze kterého je kování vyrobeno, včetně povrchové úpravy, která vzniká stanoveným technologickým postupem při výrobě. Technologie výroby má tak vliv na odolnost a životnost výrobku.

K povrchům s největší odolností patří povrchy inoxchrom (XR)zirkonium (Z). Obě povrchové úpravy odolávají i poškrábání prstýnky nebo klíči. Z tohoto důvodu je na oba tyto povrchy poskytována záruka 15 let.

Při výrobě nerezového kování /E/ se používají vysoce kvalitní materiály. Při použití nerezových ocelí třídy 306 a 314 vzniká povrch s vysokou kvalitou a odolností. Díky technologii „trojnásobného broušení“ je kování poměrně odolné okolním vlivům i v náročnějším prostředí. Zde je poskytována záruka 5 let na materiál proti korozi.

Nerezové kování je žádané pro své vysoké užitné vlastnosti za dostupnou cenu. U tohoto kování je důležité dávat velký pozor na to, jak a z jaké nerezi je kování vyrobeno. Velmi jednoduché je nechat si u obchodníka doložit do jaké třídy klasifikace dle normy EN 1906 je kování zařazeno (tř. 2 je pro bytové účely, tř. 3 je vhodná pro zatížení veřejností v kancelářských, gastronomických, nebo zdravotnických zařízeních, tř. 4 je kování pro sportovní, výrobní objekty).

Povrch chrom-perla /CH-P/je vyráběn galvanickým pokovením chromem, při kterém dochází k perličkovému efektu. Na tento povrch je poskytována zvýšená záruka 3 roky. Podobným galvanickým pokovením niklem vzniká velice žádaný povrch nikl-perla /NI-P/,který má rovněž kvůli svým vlastnostem zvýšenou záruku na 3 roky. Avšak bakteriální „čistotou“ se pyšní materiály jako je nerez a chrom. Nikl je celosvětově nejčastějším původcem kontaktních alergií. Podle údajů je v západních zemích senzibilizováno až 30% populace. Důvodem zvyšování počtu těchto alergiků je v dnešní době četnější kontakt s materiály obsahujícími nikl.

Součástí nabídky kování firmy Twin jsou i zadlabací zámky. Na trhu se nabízí celá řada druhů - od obyčejných dozických zámků, přes tzv. zámky s cylindrickou vložkou, až po zámky s různým stupněm zajištění bezpečnosti, které jsou robustnější a odolné proti odvrtání a násilnému vloupání. Zvláštní skupinu tvoří WC sady -zámky, které zajišťují možnost v případě nutnosti otevřít dveře i zvenku. Specifikou mezi zámky je panikové kování, které je vyráběno z kvalitních materiálů a zajišťuje bezpečný únik osob z budov před hrozícím nebezpečím. Hlavní funkcí tohoto kování je ochrana lidských životů v případě, kdy zaútočí živel nebo nějaká nepředvídaná událost.

Další důležitou součástí sortimentu dveřního kování jsou závěsy, které jsou vystaveny každodenní a dlouhodobé zátěži. Na kvalitě závěsů tedy závisí bezchybný chod otevírání dveří. V sortimentu firmy Twin má svou stále oblíbenější pozici systém ERGON. Je to inovativní způsob otevírání dveří, kde se kombinuje " otočný a posuvný" pohyb dveřního křídla v jednom jediném mechanismu. Systém ERGON extrémně minimalizuje nároky na půdorysný prostor otevřeného dveřního křídla oproti klasickému, a to až o 40%. Užívá se v místech, kde dochází k potkávání se dvou až tří dveří, a tak se zlepšuje dostupnost a obyvatelnost malých a těsných prostor. Snižuje potřebný prostor pro otevírání dveří a zároveň zvyšuje užitnou plochu interiéru.

Dekoraci a zároveň funkčnost všech druhů dveří zajišťuje kování pod produktovou řadou  TWIN, která obsahuje jak designové novinky, tak standardní a oblíbené kování. Možné je využít i ekonomicky výhodné kolekce TWIN LEKO ve velice dobré kvalitě zpracování za příznivé ceny. Úplně nové specifické kování představuje řada TWIN GOLF, která je oblíbená mezi příznivci golfu, zachycuje a neustále připomíná nevšední atmosféru tohoto sportu.  Další inspirace pro Váš interiér na www.twin.cz, www.twinleko.czwww.twingolf.cz.

Text: (pr)

Foto: archiv firmy Twin 

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne