Dům jako alternativa bytu

Datum: 21.1.2011
obrázek
Možná, že jste se ocitly v podobné situaci: Děti vyrostly, zakládají vlastní rodiny a po dlouhá léta pohodový byt se stává ponorkou, kde kromě nedostatku místa, uživatele trápí i názorové rozdíly a přístupy dvou generací. Bytovou otázku je proto třeba razantně řešit. Jednou z poměrně často praktikovaných možností je rekonstrukce rekreačního objektu a jeho využití pro stálé bydliště.

Většinou na venkov odcházejí rodiče, ale nemusí to být pravidlem. Rekreační pozemek lze využít i jako stavební parcelu pro zcela nový objekt. Dokazuje to i rodinný dům ing. arch. Tomáše Drašnera. Dům představuje nejen prostorovou, ale i finanční alternativu třípokojového bytu, ale zároveň dává ještě něco navíc.  
Jak přišel na svět subtilní rodinný dům, obložený dřevem s prostornou zastřešenou terasou? Také architekt se při pořizování první střechy nad hlavou potýká se stejnými problémy jako jeho vrstevníci jiných profesí. Má sice výhodu, že své představě může dát podobu projektu, že zná přednosti materiálů, má cit pro architekturu, její komunikaci s okolím, ale hlavní problém – finance, zůstává.
Stejně tak tomu bylo v případě ing. arch. Tomáše Drašnera. Společně s družkou si potřebovali pořídit kvalitní bydlení, a to za co nejnižší cenu. Při řešení dilema, zda by to měl být byt či domek, vyhrála druhá varianta, a to hned z několika důvodů. Cena třípokojových bytů na okrajích Prahy, kde chybí základní infrastruktura, kde vázne spojení s metropolí, se dnes již šplhá ke třem milionům. Za tu cenu lze pořídit i rodinný dům, který se bude více přibližovat představám investorů o bydlení, navíc bude obklopený spoustou zeleně.

Hledal se pozemek

Cesta ke stavbě rodinného domu pochopitelně začínala hledáním vhodného stavebního pozemku. Parcelu o rozloze 600 m2, která odpovídala požadavkům a vešla se do cenové kalkulace, dvojice objevila v okrajové části obce Zdiby – Praha Východ. Nacházela se v bývalé zahrádkářské kolonii, což vysvětlovalo množství vzrostlé zeleně. Podoba domu brala v prvé řadě ohled na investorovy potřeby, ale i soulad s lokalitou. Architekt musel pouze respektovat striktní požadavek obce, aby dům měl sedlovou střechu. „Pokud by zde tento požadavek nebyl, dům by opět měl jinou podobu,“ říká ing. arch. Drašner.

Od povolení ke kolaudaci

Objekt je navržen na jednoduchém obdélníkovém půdorysu. Jeho předností kromě záplavy vzrostlé zeleně je skutečnost, že zachovává dostatečný odstup od sousedních pozemků. K výstavbě objektu stačilo od vystavení stavebního povolení ke kolaudaci pouhých devět měsíců, a to přesto, že je postaven z klasických materiálů. Svislé i vodorovné konstrukce jsou provedeny v systému Porotherm. Krov je dřevěný, střešní krytina a veškeré klempířské konstrukce jsou z přírodního hliníku. Okna jsou dřevěná – eurookna. Dům je obložen dřevem, tepelnou izolaci zajišťuje minerální vlna. Na první pohled se zdá, že dřevo v tomto případě vyhrálo z estetického důvodu. S okolní přírodou rozumí podstatně lépe, než by to dokázala klasická fasáda. Ve skutečnosti motivem byla snaha ušetřit. „Tento druh obložení jsem zvládl sám, což bych v případě klasické fasády nedokázal,“ vysvětluje ing. arch. Tomáš Drašner. V obývacím pokoji a kuchyni je dubová vlysová podlaha, v patře smrkové palubky a v koupelně a zádveří keramická dlažba.
Zdrojem vody je vlastní studna, kanalizace je v současné době řešena bezodtokovou jímkou. Objekt je vytápěn elektrickým kotlem a k ohřevu teplé vody slouží elektrický bojler. Pokud však teplota neklesne hlouběji pod bod mrazu, vytopí domek bezproblémově litinová krbová vložka, která má teplovzdušné vedení i do patra.

Za vstupními dveřmi

Dům ve Zdibech vzbudil pozornost nejen svým exteriérem, ale nízkými pořizovacími náklady. Částka 1 milion, která se uvádí, je však zavádějící. Je třeba dodat, že stavba byla realizována pomocí subdodávek a svépomocí. Investor říká: Na stavbě domu jsem si podle odhadu odvedl práci za 400-500 000 Kč, „ upřesňuje architekt. Do uvedené ceny se nepočítají přípojky a řešení zahrady. Pokud byste si dům nechali postavit dodavatelsky, přišel by vás přibližně na 1 600 000 Kč. Nízká cena dosažena především tím, že v objektu se na 80 m2 skutečně nachází skutečně pouze to, co tam být musí. Nechme se však pozvat dál.
Za vstupními dveřmi se nachází zádveří a uzavřený technický kout s kotlem, bojlerem a domácí vodárnou. Další místností je koupelna s WC. Obývací pokoj s kuchyňským koutem a jídelnou je řešen s přímou vazbou na venkovní terasu. „Na té jsme trávili od jara do podzimu po příchodu domů většinu času,“ říká architekt. V prvním patře je situována ložnice se šatnou a prostor, který může být v budoucnu řešen jako dva dětské pokoje, případně jako pokoj s pracovnou.

Příjemné a ekonomické bydlení

Rodinný dům ve Zdibech má za sebou necelý rok provozu. Očekávání investorů splnil beze zbytku. „Jsem rád, že to v ničem nepřipomíná klasický příměstský satelit. Je tu klid, nikdo nám do ničeho nemluví,“ ohlíží se za uplynulými měsíci ing. arch. Tomáš Drašner. Také z ekonomického hlediska se dům osvědčil. Během sezony teplo a teplá voda přišly na pouhých 12 000 Kč. I metry čtvereční stačily. „Je známo, že menší prostory utužují sociální vazby,“ říká s úsměvem architekt. Na zahradě je dostatek pro dvě stání i dostatečný výběh pro dva urostlé čtyřnohé kamarády.
Nízké nákladovosti a ekonomického provozu, které nešly na úkor funkčnosti a příjemného bydlení, bylo dosaženo tím, že autorem projektu odborník. V malém domě by o sobě dala vědět i sebemenší nedomyšlenost.

Text: Alena Vondráková
Foto: archiv

 

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne