Kuchyň ve jménu pohody

Datum: 7.1.2011
obrázek
Kde se odehrává nejvíce běžných denních činností, hovorů, i setkání s přáteli? Kuchyň nás už odedávna přitahovala. Jídlo na dosah, péče hodpodyňky a dříve i teplo, sálající z kamen – to vše byly pádné argumenty v její prospěch. Ačkoliv se doba změnila, na kuchyň, synonymum útulného domova jsme nezapomněli.

V menších a středních bytech, včetně panelových, jsme si zvykli na velmi malé kuchyně.
V posledních letech, v rámci přestaveb a rekonstrukcích bytů, si už můžeme dovolit více. Poměrně běžné je spojení klasické kuchyně s obývacím pokojem, kde i nadále zůstávají vymezeny obě části. Tady se mladá rodina rozhodla pro jiné řešení a zvolila skutečně klasickou obytnou kuchyň.

Levné nápady

Naše cesty při hledání nové tváře kuchyně často začínají ve specializovaných prodejnách, či na výstavách. Již tak nějak automaticky předjímáme standardní pojetí kuchyně a jen zvažujeme typ dvířek, sestavu, barevné ladění a podobně. Pokud budeme ale zařizovat velkou, obytnou kuchyň, musíme počítat i s větším počtem skříněk a dalších prvků sestavy a tím tedy i s úměrně vyšší cenou. V rámci představby bytu to pak může být částka, která by převýšila současné možnosti.
A jak se naši hostitelé shodují, bylo by to i zbytečné. S klidným srdcem totiž opustili zažité představy a rozhodli se pro jiné řešení, lépe odpovídající jejich stylu života. Novou kuchyň nyní netvoří typická skříňová sestava, ale úložené prostory byly vyzděny a staly se součástí velké místnosti. Většina z nich zůstala ve formě otevřených polic, v některých jsou drobnější předměty uloženy v proutěných koších. Jak se sami můžete na snímcích přesvědčit, každý další komentář by byl zbytečný. Opět se potvrdila stará známá pravda, že pohoda a útulné prostředí není o penězích, ale i lidech a nápadech.

Rady a tipy na kuchyň

  • Otevřené police působí v prostoru vzdušně, musíme si ale dát pozor, aby se z nich nestalo nevzhledné skladiště.
  • Nádobí, které i uklizené zůstává na očích se tak automaticky řadí mezi doplňky kuchyně – záleží proto na jeho typu a vzhledu.
  • Drobnější, případně nesourodé předměty skryjeme v poutěných koších. Zůstanou snadno dostupné, přitom nebudou vytvářet dojem nepořádku či chaosu.
  • Otevřená kuchyň vyžaduje ukázněnost – ponechme v ní skutečně pouze to, co používáme.
  • Některé z polic můžeme řešit jako zavírací. Místo obvyklých dvířek, které by se sem ani příliš nehodily, je vhodnější volné dřevěné závěsy - nápadům se meze nekladou.
  • Cena funkční kuchyně bude v tomto pojetí tvořit pouhý zlomek toho, co bychom zaplatili za klasickou sestavu.
  • Při vyzdívání polic nejsme limitováni standardními rozměry kuchyňských sestav a můžeme je snadno přizpůsobit našim představám, zvyklostem i typu nádobí. Přesto bychom se měli vyvarovat extrémům. Dobré je již dopředu myslet na rozměry košíků a podobně, stejně tak jako co, jak a kam uložíme. Spodní prostor můžeme volit hluboký podle vlastního uvážení a místo klasických 60 cm si dopřát více. Maximum by mělo být 90 cm. 

Text: (pr)
Foto: Kryštof Pešek

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne