Bílý základ doplňte jasnou barvou

Datum: 31.12.2010
obrázek
Do koupelny musíme vměstnat umyvadlo, vanu nebo sprchový kout, často i toaletu. Každý z těchto zařizovacích předmětů však potřebuje nejen prostor, do kterého se umístí, ale také prostor kolem, aby mohl plnit svou funkci. Pokud má koupelna sloužit pro více lidí, musíme myslet i na pohyb lidí po koupelně.

Navrhnout malou koupelnu tak, aby byla funkční, praktická, a zároveň pěkná na pohled, to je skutečně nelehký úkol.

Například umyvadlo hned za dveřmi poslouží jednomu člověku vcelku bez problémů, ovšem druhý se již do koupelny často ani nedostane. Trendy v koupelnách se mění zhruba každých sedm až deset let. Jen málokdo má však chuť a může si dovolit tak často koupelnu renovovat.

“Myslím, že všechny bytové výrobky, tedy i koupelny, se dají rozdělit do čtyř základních stylů: klasického, venkovského, městského a ležérního. Setkat se můžete i s anglickým označením classic, country, metropolitan a easy,“ říká Wendelin Boch ze společnosti Villeroy & Boch, předního výrobce sanitární keramiky.

Barevné ladění

Základní barvou v koupelně stále zůstává bílá. „Stále nejvíce zákazníků sáhne po bílém nábytku, popřípadě po kombinaci korpus v odstínu dřeva a čelní bílá plocha,“ potvrzuje Markéta Pavlová, marketingová manažerka společnosti Villeroy & Boch Czech, s.r.o. Důvodem je nejen určitý konzervatismus, ale i velikost koupelen. V těch menších by dřevo dostatečně nevyniklo a bílá zde působí neutrálním a čistým dojmem. Navíc se dobře kombinuje s doplňky, které snadno vyměníte.

Pokud se vám bílá zdá nudná, doplňte ji barvou. Teplé odstíny jako je okrově-červená, vínová, tmavě žlutá nebo oranžová opticky proteplí a prozáří prostor koupelny. Naopak tmavé a chladné barvy nebo klasická bílá se hodí do velkých koupelen s dostatkem přirozeného světla.

V jednotě je síla

Výrobci sanitárního zařízení a koupelnová studia by se rádi přiblížili kolegům z kuchyňských studií. Tam si totiž zákazník vybírá na jednom místě zařízení celé místnosti jako systém rozplánovaný do posledního centimetru s jednou značkou nábytku a jednou značkou spotřebičů. U koupelen přece jen mnozí ve snaze ušetřit doplňují umyvadlo a toaletu jedné značky no-name akrylátovou vanou, potřebné úložné prostory řeší policemi zavěšenými na právě volném místě. To vše se většinou děje bez ohledu na základní ergonometrická pravidla, různé materiály a odstíny bílé barvy. Právě do těchto koupelen by chtěli designéři vrátit styl.

„Kvalitní výrobci a koupelnová studia dnes svým zákazníkům nabízejí jako samozřejmost 3D plánování“, říká Markéta Pavlová. „Každý se tak může přesvědčit, která barevná variace mu nejlépe vyhovuje, navíc se vyhne špatnému rozmístění zařizovacích prvků nebo jejich nevhodné velikosti”.

Vysoko zavěsit

Ačkoli styly a trendy v koupelnovém nábytku mohou být různé, přesto lze vysledovat i v tuzemských koupelnách několik společných prvků, jako je například obliba závěsného nábytku i sanitárního zařízení, jako je WC nebo bidet, který jednoznačně ovládá trh. Výhody závěsných skříněk jsou jednoznačné – nad estetikou přitom převládá praktičnost – u závěsného nábytku si můžete nastavit výšku podle potřeby, což přivítají obzvlášť lidé nadměrných či podměrných velikostí. Stejně tak oceníte několikrát do týdne možnost bez problémů v koupelně vytřít bez toho, že by vám třeba překážely nožičky od skříněk.

Policové systémy

V koupelně malé i velké, moderní i klasické řeší majitelé znovu a znovu problémy s nedostatkem úložného prostoru. Velmi rozšířené a oblíbené skříňky pod umyvadla doplňují vysoké prvky, různé postranní skříňky, policové systémy. Samostatnou skupinou jsou potom zrcadlové skříňky řešící prostor nad umyvadlem.

Text: (pr)

Foto: Villeroy & Boch

Návrh vzorové koupelny: KREINER Exklusiv s.r.o.

Kleinerova 1466, 272 01 Kladno, tel.: +420 312 246 324, fax. +420 312 246 324

www.villeroy-boch.com

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne