Vánoce se blíží

Rostlině se v interiérech nejlépe bude dařit v chladnější místnosti, například v ložnici. Má ráda vyšší vzdušnou vlhkost, ale pokud ji budeme pěstovat v běžných podmínkách našich bytů, nevadí jí to. Soleirolii vyhovuje světlé stanoviště, například na okenním parapetu, ale s ochranou před přímým sluncem. Zaléváme pravidelně, protože po přeschnutí se již zpravidla nepodaří rostlinu zachránit. Kromě základní, zelené odrůdy, byly vypěstovány i rostliny s šedozelenou či zlatozelenou barvou listů.
Řadí se mezi begónie
Nejvíce prodávanými ze všech druhů begónií jsou hybridy Begonia Elatior. Husté rostliny jsou po dlouhé týdny obaleny množstvím bílých, žlutých, červených, oranžových, nebo růžových květů – odstínů bylo vyšlechtěno bezpočet.
To, že patří mezi begónie, nás často svádí, abychom ji považovali za bezproblémovou rostlinu, vhodnou prakticky kamkoliv. Ve skutečnosti ale vyžaduje dodržování hned několika podmínek: v první řadě jí musíme zajistit světlé místo, protože při nedostaku světla opadávají poupata, stejně jako u rostlin, pěstovaných na příliš chladném nebo naopak na příliš teplém místě (pod
Teď to možná vypadá, jako by bylo lepší se těmto hybridům begónie vyhnout. Byla by to ale škoda, protože pokud rostlině připravíme správné podmínky, odvede nám především v zimních měsících, kdy je příroda na květy skoupá, dobrou službu.
Oblíbené bramboříky
Na blížící se příchod Vánoc nás upozorňují i bramboříky (Cyclamen Persicum), které v paletě barev zaplňují květinářství. Svou velikostí i atraktivním vzhledem je brambořík v plném květu ideálním doplňkem svátečního stolu nebo interiérové výzdoby. Můžeme jej i jednoduše dozdobit - jako inspirace vám může posloužit i snímek v aranžmá Holandské květinářské kanceláře. Podmínkou úspěchu však je, abychom měli brambořík krásný a plný zdraví. Naše péče začíná již při nákupu, kdy bychom neměli kupovat bramořík se svěšenými listy nebo takový, který byl umístěn venku při teplotě nižší než
Vánoční hvězda není jen červená
Dávno už neplatí, že Vánoční hvězda (Euphorbia pulcherrima) je vždy červená. V posledních letech se na trhu objevilo mnoho dalších variant s květy – správněji listeny na vrcholu stonků - v odstínech červené, růžové, žluté a smetanové. Krásu rostliny podpoříme pravidelnou zálivkou, kdy rostlinu nenecháváme zcela vyschnout a přihnojujeme. Při dobré péči nám hezký vánoční dárek bude zdobit byt třeba až do března. Další pěstování není vyloučené, je však poměrně obtížné s nejistým výsledkem.
Dostatek světla pro kalanchoe
Je libo červenou, fialovou, oranžovou, bílou, růžovou, či snad dvoubarevnou? Kolopejka (Kalanchoe blossfeldiana) určitě patří mezi líbivé, nenáročné květiny. Pro hezký, kompaktní růst je podmínkou dostatek světla, pro zdraví rostliny pak umírněná zálivka. Po odkvětu rostlinu výrazně seřízněte, čímž podpoříte růst bočních odnoží. Pokud je odlomíme a zasadíme do směsi písku a zeminy, snadno vypěstujeme rostliny nové. Rychle porostou, zda ale opět pokvetou, není možné s jistotou říci.
Dekorativní dýně
Znáte malé, ozdobné dýně? Některé mohou zdobit svým až extravagantním zjevem, jiné, které mají pravidlený tvar, můžeme dozdobit sami. Dýni zhruba v jedné třetině překrojíme a spodní část lehce vydlabeme. Prostor vyplníme provlhčenou aranžovací hmotou, do které upevníme drobné květy, listy nebo další dekorace podle představivosti. Pak jen lehce přiklopíme vrchní část dýně. Zhruba jednou za tři dny mírně zalejeme vodou s výživou pro řezané rostliny. Dýní můžeme ozdobit sváteční stůl, nebo ji použít jako milou pozornost. Pro inspiraci vám nabízíme aranžmá z Atelieru Kytice.
Lesk na listy
Pro zlepšení vzhledu listů rostlin nám pomáhají moderní přípravky, nabízené pod označením lesk na listy. Vybírat můžeme z několika značek, zahrnujících dvě základní skupiny přípravků. Společným základem je směs vody a oleje, druhá skupina navíc obsahuje složky preventivně působící proti škůdcům. Lesk na listy nejenom že zlepšuje vzhled rostliny a částečně zabraňuje usazování prachu na listech, ale také rostlině prostřednictvím listů přináší více vzdušné vlhkosti.
Lesky se dají běžně koupit v obchodech s rostlinami ve formě aerosolů nebo jako mechanické rozprašovače. Před použitím čtěte pozorně návod na použití, protože ne všechny rostliny lesk na listy snášejí. Nejlépe vyniknou na listech zcela hladkých, obecně nejsou vhodné na listy opatřené chloupky. V každém případě bychom měli lesk na listy používat na suché listy, které jsme předtím zbavili prachu a nečistot.
S leskem na listy bychom měli zacházet střídmě. "Protože obsahuje příměsi oleje, může při častém používání způsobovat zanášení průduchů na listech rostliny a tím omezovat její dýchání. Lesk na listy tedy nedoporučujeme používat jako součást pravidelné péče, ale spíše nárazově, kdy v celém bytě potřebujeme navodit výjimečnou atmosféru. Mám na mysli významnou návštěvu, svátky a podobné, spíše vzácné příležitosti, kdy si na vzhledu interiérů dáváme mimořádně záležet," doplňuje Jitka Dvořáková z pražského Atelieru Kytice.
Text: (ved)
Foto: archiv redakce