Zdravé spaní

Datum: 23.12.2010
obrázek
Zdravý a kvalitní spánek je snad největším darem, kterým bylo lidstvo obdařeno. Spánkem strávíme při průměrné délce života 70 let asi 176 400 hodin, tj. 7 350 dní nebo 25 let života. Proto se spánkem i jeho poruchami intenzivně zabývá současná věda i klinická praxe.

Z bible i historických zpráv víme, že právě ve spánku Hospodin promlouval ke svým vyvoleným, stejně tak ve spánku byli lidé varováni před neočekávanými událostmi.

Spánek je tedy pro nás nesmírně důležitý, protože díky němu regenerujeme naše duševní a fyzické síly. Ve spánku mozek zpracovává celodenní podněty a zapíná v cyklech asi dvou hodin metabolické procesy ve vnitřních orgánech. Dochází i k uvolnění páteře, především svalů, kloubů, vazů a krevního oběhu. Aktivní lidé často považují čas strávený odpočinkem a spánkem za promrhaný. Neuvědomují si však, že mozek může správně fungovat jedině, když se mu dostane vydatného spánku. Každý desátý člověk trpí podle lékařů závažnou nespavostí. Mnozí sáhnou po lécích, ale tyto z dlouhodobého hlediska problém nevyřeší. Chronická nespavost pak vede k depresím, úzkostem, poruchám pozornosti, úrazům či poklesu pracovních výkonů.

Co je tedy ke zdravému spánku potřebné?

V dnešní době je to především duševní hygiena. Každý z nás by se měl zabývat tím, jak si chránit a upevňovat duševní zdraví a jak zvyšovat svoji odolnost vůči nejrůznějším škodlivým vlivům. Dalším z faktorů je prostředí naší ložnice. Správně zvolená postel, rošty a matrace můžou ovlivnit samotnou kvalitu spánku. Nabídka kvalitních matrací je na našem trhu dostačující. Ale i zde platí při nákupu té správné matrace a roštu jistá pravidla. Stojí za to investovat do dražších a kvalitních produktů. Je dobré si zjistit reference o výrobci. Nakupovat je nutné vždy v kamenných obchodech, zejména v těch specializovaných. Zde si můžete jednotlivé matrace vyzkoušet, popřípadě vám odborníci poradí, co je pro vás nejlepším řešením. Hilding Anders ČR nabízí počítačové vyhodnocení na přístroji ErgoCheck (akce u jednotlivých prodejců jsou inzerovány na webu), který vám pomůže vybrat tu nejvhodnější matraci. Nebo můžete začít jednoduše tím, že navštívíte internetové stránky www.drsleep.cz, a v několika sekundách dostanete základní orientaci, která matrace vyhoví vašim požadavkům. Pak si ji vyzkoušejte u některého z prodejců, abyste se ujistili, že vám bude vyhovovat.

Nové technologie a matrace na míru

Posledním hitem ve výrobě matrací je 3D Rainbow Technology – zajišťující vysoký komfort zdravého spánku. 3D Rainbow Technology v sobě spojuje skvělou bodovou elasticitu, vysokou průchodnost vzduchu a masážní efekt. Těchto vlastností je dosaženo speciální technologií skladby pěn různých typů a hustot ve třech osách, tj. 3D, z toho vznikl i název Rainbow (DUHA). Matrace v atraktivním designu se skvěle vyváženými vlastnostmi vypadají velice působivě.

Adam a Eva na Andělu

A tak si novou ložnici můžete nadělit již pod stromeček. Obchodníci zahájili výhodné akce, a tak můžete získat netradiční a praktický dárek, z kterého se budete těšit několik let. Značka Tropico nabízí kvalitní set, kde najdete postel Adam, matraci Eva a rošt Anděl. Postel Adam je vyrobena z masivního smrkového dřeva, je v kvalitním provedení a má elegantní vzhled. Rošt Anděl obsahuje 28 bukových lamel (pět lamel má nastavitelnou tuhost). Výška roštu je 5 cm a doporučená nosnost do 130 kg. Základem matrace Eva je unikátní pěna Flexifoam, patřící k nové generaci pěn, které jsou charakteristické vysokou elasticitou, tvarovou stálostí, houževnatostí a dlouhou životností. Výška matrace je 17 cm, k dodání ve snímatelném a pratelném potahu. Poskytovaná záruka je 5 let a celý set pořídíte v ceně 6 300 Kč za jednolůžko. Více na www.tropico-plus.com.

Matrace s bonusem

Pokud jste příznivcem posledních novinek, zvolte matrace Maxi Kings, Single nebo Calipo Maxi. Jsou vyrobeny pomocí technologie 3D Rainbow, která spojuje skvělou bodovou elasticitu, vysokou průchodnost vzduchu a masážní efekt. Jsou určeny všem, kteří mají problémy s páteří nebo jim chtějí předejít. Matrace Maxi Kings má dvě ložné plochy Soft a Hard, jádro je vyrobené z vysoce odolných pěn Flexifoam, studených pěn a je vyztužena RE pěnou. Ložná plocha je vyrobena za použití 3D technologie. Součástí matrace je snímatelný a pratelný potah AirMaster. Výška matrace je 16 cm, doporučená hmotnost do 130 kg, poskytovaná záruka na 5 let. Matraci zakoupíte za zaváděcí cenu 3 300 Kč a jako bonus získáte polštář Fido, vyrobený z líné (paměťové) pěny. Matrace Single je kombinací bio pěny, Flexifoamu a studené pěny upravené pomocí 3D technologie. Výška matrace je 20 cm, doporučená hmotnost do 130 kg a poskytovaná záruka také 5 let. Součástí matrace je snímatelný a pratelný potah Freshcontrol. Tuto matraci ocení všichni aktivně založení jedinci. Zaváděcí cena je 4 660 Kč, včetně ložní soupravy Premio.

3D matrace Calipo Maxi poslouží lidem, kteří mají problémy s krční a bederní páteří. Je vyrobena z líné pěny a nabízí volbu tuhosti Soft nebo Hard. Obsahuje vzdušné jádro a její výška je 22 cm. Potah Jojoba je snímatelný a pratelný na 60oC. Doporučená hmotnost do 130 kg a poskytovaná záruka 5 let. Zaváděcí cena je 5 900 Kč, včetně ložní soupravy Aloe Vera.

Luxus pro dva

Pokud jste si oblíbili partnerské matrace značka Slumberland, nabízí prodejce pod stromeček luxusní výrobek pro dva - Color Visco. Tato kvalitní sedmizónová matrace je vyrobena kombinací dvou typů profilovaných líných pěn v ložné části a kvalitní studené pěny ve střední části. Nabízí možnost volby tuhosti stran Soft pro ženu a Hard pro muže. Doporučené je uložení na lamelový rošt. Matrace je vysoká 20 cm a doporučené zatížení je do 130 kg. Potah Jojoba je snímatelný, dělitelný na 2 části a pratelný na 60oC. Akční cena matrace je 6 150 Kč, včetně polštáře Tom. V zaváděcí nabídce 3D Rainbow Technology je ještě matrace Gama Duo, sendvičová matrace vyrobená ze dvou typů studených pěn různé tuhosti s možností volby Soft a Hard. Výška matrace je 17 cm, doporučená nosnost do 120 kg, potah Soya je snímatelný a pratelný na 60oC. Akční cena za matraci a chránič je 4 100 Kč. Více na www.slumberland.cz.

Nezanedbejte výběr lůžkovin

Pozornost věnujte rovněž výběru lůžkovin. Výjimečnou novinkou na trhu s ložním prádlem jsou luxusní přikrývky a polštáře Curem Exclusive. Vyrábí se z vysoce kvalitní bavlny s příjemným, hladkým povrchem. Speciální složení této potahové vrstvy má výjimečné termo-izolační vlastnosti, které zabraňují unikání tepla (díky vytváření vzduchových kapes). Fungují podobně, jako například termoláhev. Výplň Amball umocňuje již tak výborné termo-izolační vlastnosti. Děje se tak při současném zachování lehkosti, měkkosti a přirozené pružnosti materiálu. Spánek v ložní soupravě Curem Exclusive se stává opravdovým relaxačním zážitkem, který si vychutnáte s každým ulehnutím. Potahové materiály splňují přísné normy certifikace ÖKO TEX STANDARD 100 a jsou pratelné do 60°C. Cena polštáře je 570 Kč a cena přikrývky začíná na 1 510 Kč. Více na www.curem.cz.

Zlepšete svůj spánek

Zkuste se tedy zamyslet, co by mohlo zlepšit kvalitu vašeho spánku. Možná stojí za to investovat do matrací, možná bude stačit upravit denní rytmus. Aby měl spánek ty správné osvěžující účinky, měl by být spojen s nějakým rituálem – třeba s čtením knížky nebo s poslechem oblíbené hudby. Nejdůležitější zásadou však zůstává, že práce rozhodně do postele nepatří. Pokud už se vám nechce spát, můžete se v ní věnovat jiným příjemným činnostem.

Text: Michaela Ridošová

Foto: archiv firmy Hilding Anders

Tipy, které pomohou navodit zdravý spánek

  • Dodržujte harmonogram. Jděte spát a probouzejte se každý den ve stejnou dobu, včetně víkendů.
  • Vyhněte se konzumaci kofeinu a nikotinu. Povzbuzující účinky kávy, koly, čaje, čokolády trvají 8 hodin, nikotin rovněž stimuluje.
  • Nekonzumujte alkohol před spaním. Pomůže vám sice usnout, ale spánek není kvalitní a můžete se během noci budit.
  • Nekonzumujte těžká jídla a nápoje pozdě v noci. Jídlo může způsobit zažívací potíže a nápoje vás budou nutit k častému močení.
  • Dbejte na to, kdy si dáte „šlofíka“. Zdřímnutí pozdě odpoledne může mít za následek těžší usínání v noci.
  • Relaxujte před usnutím. Čtení nebo poslech hudby pomohou k usínání.
  • Spěte ve zdravém prostředí. Eliminujte různé rušivé zvuky, jasná světla, nepohodlné lůžko. Televize a počítač do ložnice nepatří. Dostatečně větrejte místnost a udržujte v ní optimální teplotu.
  • Neležte v posteli, když se vám nechce spát. Pokud se vám nedaří usnout po dobu delší než 20 minut, vstaňte a věnujte se některé relaxační aktivitě, dokud se nebudete cítit ospalí. Nemyslete na to, že neusnete.
  • Pokud máte dlouhodobý problém s usnutím, obraťte se na odborníky.
 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne