Originalita spojená s funkčností

Datum: 22.12.2010
obrázek
Antonio Citterio se narodil v Medě u Milána v roce 1950. Po skončení studia na Milánské polytechnice v roce 1972 si otevřel ateliér, který se věnuje architektonickým projektům, návrhům interiérů a průmyslovému designu. Antonio Citterio přednáší na Fakultě architektury Universita della Svizzera Italiana ve městě Mendrisio (Švýcarsko). Za architekturu a design získal také mnohá ocenění.

Výchozím bodem je prostor

„Jsem především architekt“, říká Antonio Citterio. Jak se můžete přesvědčit, prostor je při návrhu produktu pro tohoto italského designéra vždy výchozím bodem. Antonio Citterio považuje domov do určité míry za „druhou kůži“ člověka. Navrhoval již téměř vše, co k bydlení patří – sedací nábytek, lampy, kliky, zařízení šatny, kuchyně, kompletní koupelnu.

Citterio spolupracuje především s těmito firmami: Ansorg, Arclinea, Aubrilam, B&B Italia, Flexform, Flos, Guzzini, Hansgrohe, Inda, Kartell, Maxalto, Sanitec Group, Technogym, Tre Piu, Vitra.

Ikony současného designu

Jeho návrhy nábytku Mobil (Kartell), přístrojů na cvičení Kinesis (Technogym) a židle Vis a vis (Vitra) se staly ikonami současného průmyslového designu. Ve střední Evropě patří mezi nejznámější výrobky vybavení koupelen navržené Antoniem Citterio řada sanitární keramiky a nábytku Ego, Ego plus (Sanitec Koło), Emani a 500 by AC (Sanitec Keramag) a koupelnové baterie Citterio (Hansgrohe/Axor).

Opakovaně byly publikovány také jeho velice známé architektonické realizace a návrhy interiérů, například hotelů Bulgari v Miláně a na Bali a prodejen Cerutti (Milán, New York), De Beers (Londýn, Tokio) a Emanuel Ungaro (Paříž). V roce 2008 byla zakončena výstavba moderních sídel firem Ermenegildo Zegna v Miláně a Technogym v Ceseně – obě navrhl Citterio.

Ego a Ovum

EGO (z latiny: já) znamená něco osobního – OVUM (z latiny: vejce) odkazuje na přírodní oválné tvary. Nová série EGO v sobě odráží ušlechtilou jednoduchost, eleganci a styl. Inteligentní design způsobuje, že pokaždé, když vstoupíte do koupelny, máte pocit, že všechno, co zde vidíte, vytvořil někdo, kdo myslel právě na vás. Subtilní a prostorné mísy umyvadel EGO poskytují volnost a komfort, jaký potřebujete každý den, plochá dna pak ještě více zvyšují jejich funkčnost. Obě řady OVUM a EGO přirozeně ideálně ladí s nábytkem, který ve spojení s keramikou tvoří obraz funkční a stylové koupelny.

Prostorné odkládací plochy

Velká umyvadla EGO o šíři 80 cm a 110 cm jsou navržena tak, aby zaručila stabilitu a bezpečnost, jejich asymetrické tvary pak nabízejí prostorné odkládací plochy. Vedle moderních řešení nabízí EGO také nestandardní hloubku, díky níž se umyvadla stávají ještě pohodlnější v užívání. „Víme, jak důležité jsou detaily, proto volbu mezi zavěšením umyvadlových skříněk nebo jejich usazením na nožičkách přenecháváme našim zákazníkům,“ říká Veronika Menšíková, marketingová manažerka společnosti Sanitec.

Elegantní a pohodlné

Kompaktní a jednoduché zařizovací předměty nejen nadchnou svým moderním designem, ale také péče o ně se stane radostí. „U našich koupelen dbáme na to, aby to, co je elegantní, bylo také pohodlné, proto jsou jednoduché estetické tvary tak komfortní v užívání,“ doplňuje Veronika Menšíková. Upevnění keramiky je skryto tak, aby vás obklopovala pouze čistá estetika KOLO. Při návrhu WC sedátka s pozvolným automatickým sklápěním myslel výrobce i na to, aby byly eliminovány rušivé zvuky.

Praktické držáky na ručníky

Aby se koupelna stala útočištěm, v němž můžete odpočívat a cítit se svobodně, každý prvek, který vás obklopuje, kopíruje ideální tvary, jaké znáte z přírody. Při vytváření takto smyslné a subtilní kolekce sáhl návrhář k pramenům designu. Kromě vytříbeného tvaru a materiálu, odolného vůči vlhku, disponuje nábytek také možností otevírat dvířka vpravo nebo vlevo. Praktické držáky na ručníky pak diskrétně připomenou, že autor těchto výrobků myslel doslova na všechno!

Mistrovství a nápaditost

Každý by rád věděl, proč jsou italští návrháři tak populární, a to na celém světě. Stačí se podívat na řadu OVUM, abyste ocenili její mistrovství a nápaditost tkvící i v tom nejdrobnějším detailu. Kolekce OVUM navržená Antoniem Citteriem je esencí italského stylu, ve kterém je originalita úzce spojena s funkčností.

Také nadstandardní hloubka umyvadel OVUM poskytuje více komfortu a prostoru, kterého se zvláště v koupelně často nedostává. Řada OVUM, to je styl pro náročné uživatele. Je to také řada s mnoha modely, aby si každý mohl vybrat něco, co ideálně naplňuje jeho potřeby. Nejužší z umyvadel nemá konkurenci: je to jediné 48cm umyvadlo s hloubkou až 15,5 cm.

Systém tichého zavírání

Ambicí návrháře je tvořit čisté a elegantní produkty. Proto i při velké rozmanitosti forem, které se spolu spojují, vypadají koupelny EGO a OVUM tak, jako kdyby byly vyrobeny z jednoho dílu. Skryté upevnění WC mís a bidetů tvoří dokonale kompaktní tělesa, která potvrzují svou funkčnost a dekorativnost. Jsou zde vyloučeny nadbytečné prvky, aby zbylo více místa pro vaše potřeby. Pro zvýšení komfortu užívání nábytku jsou všechny zásuvky a skříňky pod umyvadlo vybaveny systémem tichého zavírání.

Text: Barbora Středová

Foto: Sanitec

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne