Harmonie s náznakem napětí

Datum: 22.12.2010
obrázek
V dnešní době panuje pozitivnější přístup k životu než před pár lety. To se odráží i v pojetí současných květinových aranžmá: stále větší měrou považujeme humor a fantazii za přitažlivé prvky, které vytváří moment překvapení.

Cítíme také, že je potřeba, aby byl s aranžmá spojený určitý příběh – buď skutečný, nebo takový, který si při pohledu na aranžmá sami ve své fantazii utvoříme. Kus oděvu se může stát úchvatným designérským prvkem a kytice může vypadat jako předmět z pohádky. Přesto zůstává pouto mezi fantazií a realitou zachované. To vše se odráží v květinové inspiraci s názvem Look & Wonder (v překladu Pohleď a žasni).

Prostor pro náznak napětí

I když jsou dnešní interiéry poklidnější a harmoničtější, stále existuje prostor pro náznak napětí. Inspirace Look & Wonder pracuje s květinami a materiály, které probouzejí představivost. V harmonických interiérech se často používají výrazné umělecké objekty, které působí monumentálně. Nejenom celková atmosféra interiéru, ale také detail těchto předmětů ještě více podněcuje fantazii.

V interiéru i v květinových aranžmá převládá bílá barva, která v této inspiraci hraje hlavní roli. Dále se k ní přidávají tlumené přírodní tóny v kombinaci s růžovou, nachovou a přirozenými odstíny zelené. Pro Look & Wonder je typické, že se v jednom květinovém aranžmá nikdy nepoužívá mnoho různých barev. Aranžmá doplňují dekorativní, ale i běžné materiály, jako například sklo, porcelán, krajka nebo tyl. Přednost mají romantické a symbolické pohádkové tvary, a to i u aranžmá. Použité vzory jsou jemné a romantické. Důležitou roli hrají vázy a podtrhují fantaskní povahu květinových vazeb. Jako vázy se využívají i předměty, jejichž původní účel je jiný.

Text: Jan Chára

Foto: Holandská květinová kancelář

Květinou, která jednoznačné vévodí inspiraci Look & Wonder, je orchidej Cymbidium. Svým extravagantním, fantaskním tvarem je sama o sobě jako z pohádky.

Díky tlumeným pastelovým barvám působí velmi romantickým dojmem karafiát (Dianthus), jehož zašpičatělé okvětní plátky příjemně kontrastují s výraznými tvary orchideje Cymbidium.

Velmi nápadnou exotickou květinou, se kterou se v této inspiraci setkáme, je anturie (Anthurium). Vypadá luxusně díky svému uhlazenému, elegantnímu tvaru. Vzhledem k tomu, že má její toulec stejně hladký povrch jako Cymbidium, se tyto dva druhy květin dobře doplňují. Navíc na trh přichází odrůdy nových barev, vedle tradiční červené je to i bílá, zelená a růžová.

Drobné romantické květy mají šater (Gypsophila) a limonka (Limonium), jejichž neobyčejný vzhled zesiluje pohádkový dojem z každého aranžmá. Velkou záplavou maličkých kvítků připomínají tajuplný závoj a aranžmá zůstávají průhledná navzdory velkému počtu květů na každém jejich stonku.

Jednou z nejromantičtějších květin je eustoma. Její jemně zatočené a pečlivě poskládané okvětní plátky působí velmi křehkým dojmem. Eustoma se pěstuje v široké škále barev: nachové, růžové, červené, bílé i zelené. Svým štíhlým a něžným tvarem je pro inspiraci Look & Wonder ideální.

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne