Domov pro leváka

Datum: 21.12.2010
obrázek
Leváci tvoří přibližně 10 procent populace. Úrazy v domácnosti je postihují o 54 procent častěji než praváky. Důvodem může být právě špatné přizpůsobení jejich domácností. Život leváků v pravorukém světě není úplně jednoduchý. Společnost NECKERMANN myslí se svou nabídkou ale i na leváky!

Společnost Neckermann přichází ve svém internetovém obchodě se speciální nabídkou pro leváky. Nechybí zde běžně používané věci, které jsou pro praváky samozřejmostí, ale pro leváky zacházení s nimi vyžaduje jistou zručnost. Nejvíce jich najde využití v kuchyni – škrabky pro leváky, otvírák na konzervy, ale také speciální levoruký rendlík. Hodiny s obráceným ciferníkem se mohou stát zajímavou a nápaditou ozdobou interiéru nejen levoruké domácnosti.

I pro domácí kutily

Zoufat nemusí ani domácí kutilové. Jsou tu domácí nůžky s obrácenými břity nebo svinovací ocelový metr pro levoruké řemeslníky a kutily. Pro zahrádkáře je připraven levoruký srp nebo zahradnické nůžky. Kadeřnické nůžky ocení kadeřnické salony s levorukými zaměstnanci.

Dalším úskalím leváků jsou psací potřeby. V nabídce společnosti NECKERMANN jsou pravítka, ořezávátka na tužky nebo speciální pera s rychleschnoucím inkoustem. Díky němu si napsané věty levák nerozmaže. Veškerou nabídku najdete v internetovém obchodě www.neckermann.cz. Už nemusíte hledat speciálně upravené produkty pro leváky roztroušené po obchodech, tady je máte na jednom místě. Můžete ulehčit život nejen sobě, ale pokud máte ve svém okolí leváka, i jemu. Na leváky by měla myslet nejen vlastní rodina, ale také zaměstnavatelé.

Tipy pro domácnost leváka

Pokud budete zařizovat nový byt nebo stavět dům, myslete na uspořádání pro leváky. Leváci by měli volit dveře, které mají závěsy na levé straně. Otevírání skříněk by také mělo být na opačnou stranu, než tomu bývá obvykle. Kompromisním řešením jsou zásuvky s plnovýsuvy a u horních skříněk tzv. klopny, které se otevírají nahoru.

Zóny v kuchyni

Patrně největší komplikace mohou nastat při řazení jednotlivých pracovních zón v kuchyni. Preferovat by se měl ten, kdo v kuchyni nejvíce vaří. V případě, že kuchyň používá současně levák i pravák, je ideální mít alespoň dostatečně velký prostor po obou stranách varné desky – zde totiž dochází nejčastěji k nebezpečným úrazům. Zóny by měly být naplánovány ve směru hodinových ručiček v tomto pořadí: zásoby, ukládání, mytí, přípravy a vaření či pečení. Má-li se jednat o kuchyni pro leváka, pak postupujeme proti směru hodinových ručiček. Levákům vyhovuje i ostrůvkové řešení kuchyně. V kuchyni se nachází patrně nejvíc pomůcek, se kterými může mít levák problém. Například škrabka na brambory, otvírák na konzery, nůžky nebo různé rendlíky. Rychlovarná konvice také často mívá design pouze pro praváky. Levák pak při nalévání nevidí, kolik vody v ní vlastně je. Ne všechny hrnečky myslí na leváky. Může se vám stát, že váš oblíbený obrázek vůbec neuvidíte, pokud budete hrnek držet v levé ruce.

Výběr psacích potřeb

Psací stůl by měl stát u okna a světlo na něj by mělo dopadat zepředu nebo zprava. Stůl je třeba doplnit funkčními úložnými prostory, ideálně kontejnery se šuplíky na kolečkách, se kterými lze manipulovat. Myslete také na dostatek místa na psacím stole z levé strany. Ve škole by měl z tohoto důvodu levák sedět na levé straně lavice. Výběr psacích potřeb je neméně důležitý. Vhodný je například rychleschnoucí inkoust nebo psací potřeby pro leváky. Také pro ořezání tužky už se prodávají levoruká ořezávátka.

Nastavení počítače

Levákovi lze také přizpůsobit nastavení počítače. Ideální je myš na levé straně a taková, která je vybavena přepínačem tlačítek, který přehodí funkce pravého a levého tlačítka. Na našem trhu už lze nalézt i mobilní telefony, které jsou vhodnější pro leváky. Leváky diskriminuje například drtivá většina současných komunikátorů a jiných přístrojů s dotykovým displejem. Stylus je obvykle umísťován do pravého dolního rohu přístroje, kde levákovi sedí v dlani pravé ruky. Stejný problém mohou mít leváci s fotografickými aparáty, kdy spoušť je umístěna v místě pro pravou ruku.

Text: (pr)

Foto: archiv společnosti Neckermann

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne