Stavební spoření i nadále atraktivním produktem

Datum: 17.12.2010
obrázek
O rekordních obchodních výsledcích spořitelny s nezaměnitelnou liškou na logu v prvním pololetí letošního roku, atraktivnosti stavebního spoření i po snížení státní podpory, důsledcích doznívající ekonomické krize a novinkách v nabídce společnosti, která dosáhla ve své kategorii historicky nejvyššího podílu na trhu, jsme hovořili s  Manfredem Kollerem, místopředsedou představenstva Českomoravské stavební spořitelny.

Spolu s nespornými úspěchy vaší stavební spořitelny jste zaznamenal i jeden osobní úspěch. Stal jste se Manažerem roku. Tento titul byl i oceněním vašeho podílu na atraktivitě nabídek a poskytovaných služeb ČMSS. Můžete nám říci, co jste ve vaší mladé společnosti změnili?

K radikálním změnám jsme přistoupili již v roce 2003, kdy v České republice došlo k první změně státní podpory stavebního spoření, tedy k obdobné situaci, v jaké se nacházíme dnes. V souvislosti se změnami státní podpory přestal v České republice  platit zákon, který stavebním spořitelnám zakazoval nabízet a prodávat jiné produkty než stavební spoření. Využili jsme toho a začali jsme podporovat produkty, které umožňují zajištění na stáří. V současné době máme v naší spořitelně zavedeny všechny produkty zajišťující financování bytových potřeb, ale nabízíme také produkty sloužící k tvorbě kapitálu a prodáváme také jednoduché bankovní produkty. Od roku 2003 jsme se hodně zaměřili na financování bytových potřeb. Všimněte si, že Českomoravská stavební spořitelna už není jen největší tuzemskou stavební spořitelnou, ale stali jsme se také největším poskytovatelem úvěrů na bydlení v České republice. Zdvojnásobili jsme svou odbytovou síť a díky novinkám v nabídce naši lidé už nejsou jen specialisté na stavební spoření, jejich záběr je daleko širší. Jejich počet se také rozrostl na téměř tři tisíce.

Stavební spoření se v současnosti skloňuje ve všech pádech. I Senát schválil návrhy na snížení státní podpory a se svým podpisem neváhal ani prezident. Co bude znamenat uvedení těchto opatření, tak říkajíc, v život?

I pro provedení změn žádný jiný finanční produkt na trhu nenabídne srovnatelné výhody jako právě stavební spoření. To bude i nadále velmi atraktivním spořicím a úvěrovým produktem. Roční efektivní úroková míra bude i po úpravách státní podpory a zdanění úroků z vkladů vyšší než 5 % p.a. Úročení běžných spořicích produktů je v současnosti nízké a podle aktuálních prognóz se nepředpokládá jeho růst. Uzavření smlouvy o stavebním spoření je proto právě teď tím nejlepším rozhodnutím. Důležitým faktorem je ale též úvěr ze stavebního spoření, na který si každý klient vytváří nárok svým pravidelným spořením. Lidem umožňuje zlepšovat své bydlení. Jeho úroková sazba je pevně daná již v okamžiku uzavření smlouvy.

Zajímavá je nedávno představená nezávislá studie společnosti Next Finance, která přesvědčivými argumenty přibližuje i nezasvěceným přínos stavebního spoření pro státní rozpočet. Mohl byste pro naše čtenáře shrnout základní fakta této studie?

Stavební spoření je výrazně orientováno na financování bydlení. Nárůst objemu poskytovaných úvěrů přitom již před několika lety znamenal, že stát ze stavebního spoření získával víc, než do něj vkládal. Jedna státem investovaná miliarda mu přinesla 1,1 miliardy korun. Dalším podstatným faktorem je, že stavební spoření významně podporuje výkonnost stavebnictví a generuje vznik nových pracovních míst. V loňském roce jich bylo více než tři tisíce.

Stále doznívající hospodářská krize ovlivňuje všechny sféry života. Mohl byste říci váš názor jak se projevila v případném ovlivnění trhu stavebního spoření u nás, případně v sousedních zemích?

Kvůli finanční krizi neztratil nikdo z účastníků stavebního spoření ani jediné euro, tedy ani jedinou korunu. To znamená, že z celé krizové situace vyšlo stavební spoření jako vítěz. Stavební spoření je totiž bezpečný a garantovaný produkt a je úplně nezávislý na různých ekonomických výkyvech způsobených hypoteční a finanční krizí. Lidé, kteří spoří v rámci stavebního spoření, tedy o své peníze nepřišli. Krize nás ale zasáhla jinak – vzhledem k vyšší nezaměstnanosti bohužel i u nás poněkud stouply klasifikované pohledávky. Není to ale nic dramatického. Musím ale konstatovat, že vlivem vyšší nezaměstnanosti se stále více lidí dostává do problémů se splácením půjček.

Můžete provést stručné srovnání mezi situací na trhu stavebního spoření v České republice a například v Německu, kde tuto problematiku také detailně znáte?

Stavební spoření v Německu dnes dostává tři typy státní podpory. Jednou z nich je standardní státní podpora. Nedávno byla schválena změna zákona, podle níž každý, kdo spoří ve stavebním spoření, dostává stejnou podporu jako ten, kdo spoří v penzijním fondu. Stát totiž uznal, že vlastní bydlení, k němuž se prostřednictvím stavebního spoření dopracujete, je stejně bezpečným zajištěním na stáří jako penzijní fond. Současně dostávají němečtí zaměstnanci na stavební spoření příspěvek od svých zaměstnavatelů. V Německu je stavební spoření chápáno jako významná součást zajištění na stáří, a proto ho německý stát podporuje podobně jako spoření v penzijních fondech. Poslední měsíce ukazují, že je to krok správným směrem.

Je o vás známo, že pokládáte uskutečnění penzijní reformy za jeden z velmi aktuálních problémů v naší republice. Můžete objasnit proč?

Důchody jsou vypláceny ze státního rozpočtu jenom v několika zemích. Není možné, aby dnešní mladí lidé plně financovali důchody starším spoluobčanům a na ně samotné se v budoucnu nedostávalo. Přitom v České republice jsou odvody do státní pokladny a tím i daňové zatížení občanů zbytečně vysoké. Už z toho důvodu je třeba situaci vyřešit. Pokud se člověk chce zajistit na stáří, měl by spořit do soukromých penzijních fondů, protože stát už z hlediska demografického vývoje nemůže narůstající penze do budoucna financovat. Vláda by přijatelnými návrhy měla nastartovat penzijní reformu, která povede k zajištění lidí v důchodovém věku.

Vaše spořitelna je lídrem trhu stavebního spoření a zároveň největším poskytovatelem úvěrů na bydlení, těší se podle renomovaných průzkumů vysoké důvěře veřejnosti. O co se, podle vás, tato důvěra opírá, kde jsou kořeny tohoto úspěchu?

Jsme a dále se rozvíjíme jako výrazně proklientsky orientovaná společnost. Tomu odpovídá naše produktová nabídka, klientský servis i finanční poradenství. Pro naše klienty vedle toho, že jsme nejvyhledávanější stavební spořitelnou v České republice, je také velmi důležité zejména pevné finanční zázemí naší spořitelny a vědomí, že jejich úspory spravujeme s maximální odpovědností. A že se jako specializovaná banka vyhýbáme obchodům spojeným s vyšší mírou rizika. ČMSS je výkonná stabilní společnost, u níž mají klienti své úspory bezpečně uloženy. A důvěra klientů plyne i z toho, že jsou jejich vklady ze zákona pojištěny.

Stavební spořitelny se předhánějí v závěru každého roku s určitými nabídkami, bonusy, aby získaly další klienty. Jak vy reagujete na aktuální situaci na trhu, co jste připravili?

Nová opatření pro závěr roku reagují na aktuální situaci na trhu. Směřujeme je do oblasti spoření, přičemž zvýhodnění se týká jak smluv nových, tak smluv následných i zvýšení cílové částky. Pozornosti klientů také doporučuji novinku v naší nabídce, kterou je Bonusový vklad od Lišky s finanční prémií a dostupností naspořených prostředků již po dvou letech. V mnoha zvýhodněních nezapomínáme ani na stávající klienty naší spořitelny, a tak například smlouva, kterou klient uzavřel nejpozději v roce 2003, to je s připisovanou podporou až 4 500 Kč, bude i po snížení státní podpory a zdanění úroků z vkladů přinášet velmi zajímavé zhodnocení. Roční efektivní úroková míra bude dosahovat u většiny smluv více než 3,0 % p.a.

Ptal se: Jan Chára

Foto: archiv ČMSS a redakce

Manfred Koller (52)

místopředseda představenstva Českomoravské stavební spořitelny. Vystudoval podnikovou ekonomii na vysoké odborné škole v Heilbronnu. Profesionální dráhu spojil s největší evropskou stavební spořitelnou, německou Bausparkasse Schwäbisch Hall. V letech 1999 až 2000 působil ve vedení maďarské stavební spořitelny Fundamenta. Od roku 2001 je členem dozorčí rady Bausparkasse Schwäbisch Hall. Od roku 2003 je ve vedení ČMSS, kde od roku 2008 vykonává funkci místopředsedy představenstva.

Zaujalo nás

  • Stavební spoření významně podporuje výkonnost stavebnictví a generuje vznik nových pracovních míst.
  • Uzavření smlouvy o stavebním spoření je právě teď tím nejlepším rozhodnutím.
  • I po změnách ve státní podpoře nenabídne žádný jiný finanční produkt na trhu srovnatelné výhody jaké má stavební spoření.
  • Kvůli finanční krizi neztratil žádný účastník stavebního spoření ani jedinou korunu.
  • Roční efektivní úroková míra bude i po úpravách státní podpory a zdanění úroků z vkladů vyšší než 5 % p.a.
 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne