V celém prostoru dekor třešně

Dopis od paní Aleny
Vážená redakce,
váš časopis si mne získal, protože nemá v oblasti dané problematiky konkurenci. Děláte velmi záslužnou činnost, které si my, vaši čtenáři, velmi vážíme. V každém čísle nacházíme spoustu rad, inspirací a podnětů pro vylepšení našich panelákových bytů.
Také my se konečně chystáme na rekonstrukci panelového bytu 2+1, kde je koupelnové jádro uprostřed. A to je prý vůbec nejhorší typ bytu na efektivní změnu. Proto Vás prosím o radu. V bytě budu bydlet s manželem, jsme staršího věku, těsně před důchodem. Vím, že byt nelze nafouknout a vždy je něco na úkor něčeho jiného, ale radikálních změn se nebojím a mé představy jsou následující. Ráda bych měla ve svém bytě vzdušný, světlý a otevřený prostor s minimem nábytku. V ložnici bych si přála vestavěnou skříň, případně prostor pro šatnu. Koupelnu, pokud to bude technicky možné, větší, s vanou a pračkou. Také kuchyně bude vyžadovat lepší řešení. Například přemístění kuchyňské linky. Zamlouvala by se mi také jednotná podlahová krytina.
Moc ráda přivítám řešení od vaší návrhářky Kateřiny Mlejnkové. Pokud je otisknete ve vaší rubrice Proměny bytu, budou inspirací i pro další čtenáře vašeho časopisu.
Děkuji vám všem a srdečně vás zdravím, Alena Šturzová
P.S. Plánek přiložen
Shrnutí požadavků
- rekonstrukce panelákového bytu 2+1
- mezi kuchyní a obývákem je nosná stěna !!!
- dvě starší osoby
- vzdušný, světlý, otevřený prostor, málo nábytku, úložné prostory
- ložnice – vestavěná skříň nebo šatna
- wc samostatné, koupelna – větší prostor s vanou a pračkou
- kuchyň – lepší řešení kuchyňské linky (nemít jí v úzké uličce), spojit s obývákem – z důvodu nosné stěny alespoň zvětšit vchody a nechat je bez dveří, jinak dveře posuvné, hodně vaří (hlavně o víkendu, kdy dorazí rodina)
- pohovka – spaní pro rodinu – návštěvy
- velký jídelní stůl (možno rozkládací)
- všechny dveře posuvné, jednotná podlahová krytina (PVC)
- chtěli by komoru
Vzdušný, světlý, otevřený
Starší manželský pár se chystá na rekonstrukci bytu v panelovém domě. Přejí si, aby nový interiér bytu byl vzdušný, světlý, otevřený s méně nábytkovým vybavením. Aby byla lépe vyřešená kuchyňská linka a to tak, aby nebyla v úzké průchozí uličce. V celém bytě preferují posuvné dveře, které také plánují nové, stejně jako veškeré podlahové krytiny. Je třeba brát ohled na nosnou stěnu, která je mezi obývacím pokojem a jídelnou. V nové koupelně si přejí mít vanu a pračku, wc preferují oddělené. Komora, která se v bytě nachází, by měla být ponechána.
Omezující prvek – stávající koupelnové jádro
Protože vytvoření nové dispozice, která by všechny požadavky splňovala není úplně reálné, navrhla jsem tentokrát dvě varianty. V tomto půdorysu je především velmi omezujícím prvkem stávající koupelnové jádro, respektive světlík s instalacemi, jejž není možné přemístit.
Z komory vznikla šatna
První varianta respektuje požadavek na oddělené wc, ale v koupelně jsem s ohledem na malý prostor, ale také věk obyvatelů, volila velký sprchový kout. Navíc vznikl prostor komory, která je natolik velká, že je v ní umístěna jak pračka, tak je vhodná pro ukládání čistících a úklidových prostředků. Ze stávající komory vznikla šatna, která je přístupná z předsíně a je určena i pro ukládání obuvi a jiných svršků, které není ideální mít v předsíni na očích. Z předsíně je jak vstup jak na wc a do komory a šatny, tak následně do obývacího pokoje přes který se jde do kuchyně a dále do ložnice. Koupelna je tedy přístupná pouze z ložnice.
Knihovna s úložným prostorem
Vybavení obývacího pokoje je jednoduché, jde o televizní sestavu skříněk a dále už pak jen pohovka s dvěma křesly. Pohovka je rozkládací pro případné přespání rodinných příslušníků a dvě křesla by měla být pro seniory velmi vhodná. Prostor kuchyně není příliš velký, nicméně se mi podařila navrhnout relativně velká kuchyň s dostatkem úložného prostoru a jídelním stolem pro 4 osoby. Ložnice je docela prostorná, vešla se větší dvoulůžková postel a knihovna s úložným prostorem a s dalšími šatními skříněmi.
Zrcadlo je i oknem na WC
Jak jsem již uvedla, v koupelně je velký sprchový kout a to nejen s ohledem na místo, ale i pohodlí, protože pro seniory je sprchový kout vhodnější. Umyvadlo se skříňkou skýtá dostatek úložného prostoru a zrcadlo je současně i oknem na wc. Prostor pro sprchový kout je necelých
Do prostoru bytu jsem volila šedé dlaždice, které jsou jak na zemi, tak i jako obklady. Dřevěná podlaha je tedy pouze v ložnici a obývacím pokoji, kam jsem navrhla dekor průmyslové mozaiky. V celém prostoru jsem použila dekor třešně a to jak na dveře, tak i na nábytek.
Druhá varianta – méně úprav
Ve druhé variantě jsem vycházela z méně výrazných stavebních úprav. S ohledem na možnosti prostoru jsem spojila wc a koupelnu. Do výklenku přístupného z chodby jsem umístila pračku, která by se už do koupelny nevešla. Kromě třech posuvných dveří (do ložnice, koupelny a obýváku), jsem použila posuvné dekorativní dveře, které jsou až do stropu a posouvají se po stěně. Nejsou plné a mají v sobě čtvercové otvory, které slouží i pro uchopení místo úchytky při posouvání. Použila jsem je k zakrytí výklenku pro pračku, jako dveře do šatny přístupné z ložnice a k oddělení chodby a předsíně.
Posuvné dveře do sprchy
Koupelna je svým sprchovým koutem podobná té předchozí, ale jsou zde do sprchy použité posuvné dveře a hned vedle je pak toaleta a umyvadlo. Kuchyňská linka je oproti té z první verze kratší a to z důvodu chodby. Obývací pokoj a ložnici jsem oproti předchozí verzi prohodila.
Obývací pokoj prostornější
Obývací pokoj je ale přístupný pouze z kuchyně. Ložnice hned z předsíně. Z předsíně je i vstup do malé komory. Obývací pokoj je prostornější, a tak jsem tam navrhla větší rohovou pohovku s rozkládáním a nábytkovou sestavu, kde je dostatek úložného prostoru. Na této jsou použity skleněné posuvné dveře. Jde tedy o velký prostor, kde se může scházet velká rodina.
Na podlaze javor
Také jsem zde použila jako opak výrazně světlejší dekor dřeva – na podlahu javor a na nábytek břízu. Nedoporučuji volit přírodní buk, který jde trochu do růžova a na podlaze působí obyčejně.
Plusy a mínusy
Obě dvě varianty mají své plusy a mínusy, rozhodně bych ale preferovala sprchový kout namísto vany a případnou montáž sedátka. Na čtenářích je už jen zvážit požadavky na velikost obývacího pokoje či kuchyně a podle toho volit funkci jednotlivých místností.
stav před rekonstrukcí
Text: Kateřina Mlejnková
Plánky a vizualizace: autorka
Netrpělivost se nevyplácí
Vytvořte mi úžasný interiér, ale musím vás upozornit, že mám málo peněz. A nezapomeňte na to, že se do toho malého prostoru musí nějak "nacpat" všechno tohle vybavení. To jsou požadavky, s nimiž obvykle přicházejí zákazníci za bytovým návrhářem. Na něm pak je, aby tyto představy usměrnil a osekal jen na praktické a nezbytné věci. Protože jinak se většinou není možné vejít do rozpočtu, který se obvykle nesmí za žádnou cenu překročit. Lidé také bývají netrpěliví, na návrháře spěchají a nemají ponětí o tom, jak dlouho taková práce trvá.
Dobrý projekt nejde udělat hned napoprvé nebo do týdne. A když už pak mají návrh v ruce, často se rozhodnou spolupráci s odborníkem přerušit a vše si udělat sami. A to je chyba.