Jak se připravit na rekonstrukci bytu

Datum: 8.12.2010
obrázek
K blížící se rekonstrukci bytu vzhlížíme s rostoucími obavami. Děsí nás nepořádek, hluk, časová náročnost, omezení provozu domácnosti. To vše jsou důvody, proč se v některých případech přikláníme k myšlence rozdělit rekonstrukci na několik menších etap.

„Obecně tato řešení nedoporučujeme a spíše se je snažíme zákazníkům vysvětlit a rozmluvit. Je logické, že si dopředu neumí představit, jak rekonstrukce probíhá. Ale každé dělení s sebou ponese násobení času, stavebního nepořádku a všeho ostatního, čeho se obávali. Pokud se týče stavební části, rozhodně doporučujeme vše udělat v jednom bloku,“ radí Vladan Hostaša z brněnské firmy Ingstav.

Přesně definovat představy

„Zhruba 70 % zákazníků k nám přichází s poměrně jasnou představou, jaké změny by si představovali. Společně pak novou podobu bytu upravujeme a směrujeme zákazníka tak, aby byl schopen co nejlépe definovat své představy a především potřeby. Konečné verze mu pak pro lepší představu zpracováváme i ve 3D vizualizacích. Samozřejmostí je cenová kalkulace. Důležité také je informovat zákazníka nejen o možnostech, ale i úskalích, která každou rekonstrukci provází.”

Výběr zařizovacích předmětů

“Je také nutné počítat”, dodává Vladan Hostaša, “s dostatečným časovým předstihem – od prvních kontaktů do zahájení rekonstrukce uplyne zpravidla měsíc až dva. V této době se zákazníkem intenzivně pracujeme, společně upřesňujeme výběr zařizovacích předmětů, jednotlivé použité materiály a dolaďujeme barevnost. Současně vyřizujeme stavební povolení a další náležitosti.“

Správně zvolený partner

Úspěšná rekonstrukce končí kolaudací. Také tady oceníte správně zvoleného partnera vaší rekonstrukce. Výhodné vždy je, pokud je zvolená realizační společnost schopna i v rámci kolaudačního řízení zastupovat investora, a tak dovést rekonstrukci k zdárnému konci.

Příklady rekonstrukcí

původní dispozice

Majitelé si přáli rozšířit byt o jednu obytnou místnost bez ohledu na minimální rozměry. Bylo demontováno umakartové jádro a kuchyňská linka, vyřezán otvor v panelu, zazděny dveře. V prostoru původní kuchyně vznikly tři nové místnosti - koupelna, která je prosvětlena dvěmi řadami luxfer a samostatné wc a ložnice. Dále byl vytvořen v největší místnosti kuchyňský kout s barovým sezením a také jídelní kout, kuchyň a obývací pokoj je propojen a vzniká tak vzdušný a volný prostor, obývací pokoj má přístup na balkon. V celém bytě byly odstraněny podlahy a nahrazeny novou dlažbou nebo laminátem. Volná místa byla využita co nejvíce pro vestavěné skříně.

nová dispozice

původní dispozice

Hlavním podnětem pro rekonstrukci byl požadavek zvětšení koupelny a umístění pracovny. Bylo demontováno umakartové jádro a kuchyňská linka, vyřezán otvor v panelu. Rozšířením o chodbu tak vznikla prostorná koupelna, oddělené wc, vše přístupné, dle přání majitelů, z ložnic. Na ložnici navazuje šatník. Byly odstraněny nášlapné vrstvy podlahy, ty byly nahrazeny v chodbě a koupelně dlažbou a v ostatních místnostech dřevěnou podlahou.

nová dispozice

 

původní dispozice

Požadavkem majitelů bylo propojení dvou samostatných bytů v jeden velký. Rekonstrukce se vztahovala jen k jedné části bytu, druhá bude řešena později. Ve vhodném místě byl vyřezán panel, který propojil oba byty. Dle požadavků majitelů byla vytvořena obytná kuchyň, dva pokoje, koupelna s rohovou vanou a samostatné wc. Dále byl umístěn na nové velké chodbě výklenek pro pračku a vestavěné skříně. Ve všech místnostech jsou nové dřevěné podlahy, v koupelně a wc dlažba a v sociálním zařízení a na chodbě nový sádrokartonový podhled.

nová dispozice

původní dispozice

Předmětem rekonstrukce bylo vytvoření nové koupelny a samostatného wc a nové kuchyňské linky propojené s obývacím pokojem. Byly zazděny dveře mezi kuchyní a předsíní. Bylo demontováno umakartové jádro a kuchyňská linka, vyřezán otvor v panelu mezi obývacím pokojem a kuchyní. Nová koupelna vznikla rozšířením o prostor předsíně, byla zde umístěna rohová vana a také pračka. Dále vzniklo samostatné wc. V dotčených místnostech byly položeny nové podlahy.

nová dispozice

Text: Jan Chára

Plánky: Ingstav plus

Foto: archiv firem

 

Je dobré vědět

  • V rámci rekonstrukce se nenechte svázat původním řešením. Často i poměrně malé stavební úpravy dokáží výrazně zvýšit komfort bydlení.
  • Řezání nosné stěny vždy podléhá posouzení a souhlasu statika a je také finančně náročnější.
  • Povrchy panelů je nutné ošetřit od základů. Pro dokonalý výsledek je nutné sjednotit také výšku podlah.
  • Kompletní rekonstrukci by vždy měla provázet revize, v řadě případů i kompletní výměna elektroinstalace v celém bytě.
  • V koupelnách se dnes velmi často instalují prostorné vany, které současně umožňují i sprchování. V některých případech je vzhledem k danému prostoru vhodnějším řešením klasická obdélníková vana a samostatný sprchový kout.
  • Moderní materiály, které dokáží příjemně a nenásilně sjednotit interier, jsou matný kov a pískované prosklení.

Společnost Ingstav plus, s.r.o.

V průběhu let se vyprofilovala na specialistu komplexních rekonstrukcí bytů. V rámci svých služeb nabízí kompletní předprojektovou přípravu, včetně vyřízení stavebního povolení a služby architekta. Podle přání zákazníka je schopna řešit vybavení interiéru takzvaně “na klíč”, včetně nábytku, doplňků a také audiotechniky. Ve spolupráci s vybranými finančními institucemi může nabídnout pomoc při financování rekonstrukce.

Ingstav plus, s.r.o., Cejl 105/107, 602 00 Brno; tel.:549 121 030, fax: 549 121 034

zelená linka: 800 555 052; info@panelový byt.cz, www.panelovybyt.cz

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne