Stavební spoření má lidem stále co nabídnout

Obyvatele panelových domů stíhá jedna špatná zpráva za druhou. Končí Nový Panel i Zelená úsporám pro panelové domy. Jak to bude se stavebním spořením?
Věřím, že i vzhledem ke konci zmíněných programů bude stavební spoření stále nabízet svým klientům z řad obyvatel panelových domů výhodné úvěry, které nemají na trhu konkurenci. Chtěl bych čtenáře ubezpečit, že není důvod vypovídat smlouvy, protože stavební spoření bude i nadále výhodným produktem, o čemž konec konců ujišťuje i ministerstvo financí. Pokud si někdo spoří s výhledem na úvěr, pak také nemá žádný důvod k obavám.
Takže navrhujete vyčkat?
V této situaci je prostě nerozvážné smlouvy vypovídat. Máme signály, že takto radí lidem i někteří poradci. Před neuváženým vypovídáním smluv musím varovat – není jediný důvod vypovídat smlouvy, nikdo o své peníze nepřijde, a naopak předčasným vypovězením smlouvy se člověk zbytečně poškodí, přijde například o státní podporu za všechna léta spoření. A především přijde o možnost vzít si úvěr – v systému stavebního spoření platí, že se pro úvěr takřka bezproblémově kvalifikují ti, kteří poctivě spoří. Proč se o tuto možnost dobrovolně připravit?
Ale objevily se návrhy na svázání spoření s povinností investovat do bydlení. Proč jsou pro vás vlastně nepřijatelné?
Protože zcela popírají principy stavebního spoření. Mám pocit, že existuje stále skupina lidí, kterým je stavební spoření trnem v oku především proto, že půjčuje jenom reálné peníze. To jim přijde v roce 2010 neuvěřitelné. Z mého pohledu je to právě naopak. Systém potřebuje přibližně pět střadatelů na jeden úvěr. Když budeme střadatelům komplikovat situaci, prostě se jejich počet sníží a s ním se sníží prostor stavebních spořitelen poskytovat úvěry. Nesmíme zapomenout, a to bohužel část politické reprezentace nechápe, že stavební spoření je založeno na principu solidárnosti a samofinancovatelnosti!
Jak povinnost investovat do bydlení střadatele omezí?
Podle našich analýz jde drtivá většina peněz ze systému stavebního spoření do bydlení, takže by to nemusel být problém. Ale my se přece musíme ohlížet na rozhodování klientů. Půjdete do produktu, který je vázán na šest let a poté peníze můžete sice použít kdykoliv, ale pouze na bydlení? To je velký risk – investiční horizont je příliš dlouhý, lidé nebudou riskovat, že své peníze nebudou moci použít na to, co je právě nejvíce trápí.
Na druhou stranu, situace státního rozpočtu je napjatá...
Nezpochybňujeme snahy vlády šetřit. Naopak ji podporujeme. Ovšem stavební spoření je pro rozpočet posledních pěl let stále menší zátěží. Kvůli inflaci se podpora stabilně snižuje, přesto systém i v loňském krizovém roce poskytl klientům přes 60 miliard korun úvěrů. Tím plus mínus udržel financování bydlení na solidní úrovni – hypotéky v témže roce propadly o 40 procent. Nyní ministerstvo dopravy navíc zastavuje velké infrastrukturní stavby. Stavebnictví je pod velkým tlakem. Opravdu se státu vyplatí podřezávat stavební spoření, jeden z hlavních pilířů financování bydlení a zdroje pro stavební výrobu? Úvěr od stavebních spořitelen má nyní mimochodem téměř jeden milion lidí. A od počátku existence si lidé půjčili už 500 miliard korun! A na co nesmíme zapomenout, díky poskytovaným úvěrům od stavebních spořitelen získává
stát formou daní značně vyšší částky zpět do státního rozpočtu, než vynaložil na vyplácení státní podpory!
Přesto je bytový fond po 40 letech socialismu výrazně podinvestován...
Jistě, podle analýz je třeba investovat několik bilionů korun, aby se dostal na stav, který je obvyklý na západ od našich hranic. Pro panelové domy to platí dvojnásob. Stát by neměl zavírat oči před realitou, i když politici v panelácích nebydlí. I z tohoto důvodu mi přijde jako velmi odvážné až neprozíravé zastavit program Nový Panel, Zelenou úsporám a ještě mluvit o omezování stavebního spoření. Paneláky je přece třeba zateplit, vyměnit okna, provést další nutné investice. Stavební spoření je pak ideální pro jednotlivé nájemníky – k výměně jádra nebo vnitřních omítek, elektroinstalace a podobně. Uvědomme si, že řada lidí z panelových domů byty privatizovala a teprve nyní končí období, kdy úvěry na privatizaci splatila. A zejména v těchto případech je klient na financování formou úvěru závislý.
Jaký tedy očekáváte další vývoj?
Jednáme se všemi, kteří si uvědomují rizika podkopání fungujícího systému. Na základě těchto setkání jsem optimistou. Věřím, že zvítězí zdravý rozum. Stavební spoření se uskromní a pomůže vládě v úsporném hospodaření. Zároveň zůstane silným produktem, který bude stále nabízet úvěry, které jsou na trhu bezkonkurenčně nejlevnější stejně jako v Německu či v Rakousku, kde stavební spoření funguje bezvadně desítky let.
Ale proti tomu stojí postoj ministra Kalouska
Pro mě je změna jeho názoru velkým zklamáním. Ještě před dvěma lety tvrdil, že nikdy neuvažoval a nikdy navrhovat nebude zrušení stavebního spoření. Teď se dozvídáme, že při koaličních vyjednáváních prosazoval opak, chtěl stavební spoření úplně zrušit, ale byl přehlasován. Také proto věřím, že bude stále převládat rozumný postoj k produktu, který je nezpochybnitelně oblíbeným a velmi důležitým pro miliony lidí, kteří chtějí bydlet lépe. Ani pro klienty, ani pro stát by nebylo dobré, abychom vylili příslovečnou vaničku i s dítětem!
Ptal se: Martin Chára
Foto: archiv redakce