Nezávisle na státním rozpočtu

Datum: 1.12.2010
obrázek
V reakci na zastavení dotačního programu Nový PANEL a přerušení programu Zelená úsporám uspořádalo sdružení Centrum regenerace panelových domů (CERPAD) ve spolupráci se Svazem českých a moravských bytových družstev a Státním fondem životního prostředí seminář zaměřený na doporučení, jak postupovat při přípravě a realizaci regenerace bytových domů v současných podmínkách. Jak je všeobecně známo, program Zelená úsporám, tak i program Nový PANEL byly v nedávných dnech zastaveny. Z důvodu úsporných opatření státního rozpočtu s Panelem vláda nepočítá ani v příštím roce.

Pomohou poslanci?

Účastníci semináře z řad zástupců vlastníků bytových domů – SVJ a bytových družstev a z řad odborné veřejnosti – projektanti a specialisté na úspory energie – se jednomyslně shodli na tom, že program Nový PANEL představuje především z dlouhodobého hlediska pro českou ekonomiku jednoznačný přínos a stát by měl pokračovat v jeho podpoře. Výsledkem setkání je pak otevřený dopis adresovaný poslancům PSP ČR, ve kterém je vyzývají k podpoře návrhu na posílení rozpočtu Státního fondu rozvoje bydlení na rok 2011 ve prospěch programu Nový Panel v objemu alespoň 2,5 miliardy Kč.

Nezávislost pro Nový PANEL

Signatáři výzvy doporučují také v nejbližší době přijmout systémové opatření, které zajistí dlouhodobé fungování programu Nový PANEL nezávisle na každoročním schvalování částky určené pro tento program. Řešením by mohla být například úprava zákona o rozpočtovém určení daní, která zajistí průběžné financování Státního fondu rozvoje bydlení z části výnosů z DPH ve výši 2,5 miliardy Kč ročně.

Dotace Nový PANEL dokázala opravy panelových domů v posledních letech rozhýbat natolik, že se vlastníci domů přestali obávat vzít si na opravu domu úvěr a neodkládali opravu na dobu, kdy budou mít dost prostředků ve fondu oprav. Většina z více než dvou milionů bytových a panelových domů, ve kterých bydlí přes pět milionů obyvatel, ještě neprošla kompletní opravou.

O Centru regenerace panelových domů, o.s. (CERPAD)

CERPAD je nezávislá instituce, která se zabývá současným stavem a budoucností bydlení v domech postavených panelovou i nepanelovou technologií. Je to sdružení právnických osob, které provádějí poradenství, technická řešení a dodávky komplexních systémů pro opravy a rekonstrukce panelových domů. Společný přístup k této problematice se vyznačuje důrazem na komplexnost a odbornou kompetenci.

O Svazu českých a moravských bytových družstev (SČMBD)

SČMBD je zájmovým sdružením bytových družstev s působností v celé České republice. Svaz je organizací, která zastupuje členská družstva v jednáních s vládou, Parlamentem ČR a dalšími státními i nestátními orgány a organizacemi. Je členem mezinárodních družstevních organizací a udržuje styky se zahraničními institucemi obdobného typu.

Text: (pr)

Foto: archiv redakce

 

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne