Ráda pracuje s kontrasty

Datum: 30.11.2010
obrázek
V německé metropoli to opravdu žije. Velkoměstský ruch je možné zaznamenat i na Torstrasse, jedné z hlavních ulic centra, kde najdete spoustu galerií, zajímavých restaurací, designových prodejen a také kanceláře mladého majitele realitní firmy.

Majitel se v Berlíně usadil na počátku devadesátých let. Když firmu zakládal, musel z finančních důvodů veškeré prostory zařídit co nejjednodušeji. A nyní, kdy se firma stabilizovala, rozhodl se své pracoviště designově upravit.

„Majitel příliš nevěděl, jak kanceláře zařídit, a proto požádal o pomoc mne“, říká interiérová designérka Juliana Kopelentová a pokračuje: „veškeré místnosti se nacházely v dost dezolátním stavu a byly vybaveny standardním kancelářským nábytkem z 90. let. Podlaha byla poničená a holé bílé stěny působily velmi neútulně. Místo vyvážené harmonie tu byl chaos bez jakéhokoliv řádu. Vše se tedy muselo zařizovat znova, tak říkajíc z gruntu.“

Přírodní materiály a zemité tóny barev

„Vchod ze dvora zdobí tři obrovské stromy, které ubírají denní světlo většině kancelářských prostor. Tmavou kancelář bylo nutné nasvítit několika technickými bodovými světly, které se dají flexibilně buď hromadně, nebo samostatně zapnout.

Atmosféru celku vhodně dotváří i lokálně využitá chromová retro svítidla na zdech, která citlivě dolaďují charakter prostředí. Aby byla pracovna nejen dokonale funkční, ale i útulná, použila jsem převážně dřevo a bílou barvou nalakovanou dýhu, která tvoří nosný prvek interiéru. Přírodní materiály a zemité tóny barev prostupují celou kanceláří,“ dodává.

Kruh je ženským prvkem

Designérka pracovala odvážně s tmavými odstíny barev. Kontrast k bílému nábytku tvoří zdobné olivově zelené dekory na zdech a oblé rohy v retro stylu 60. a 70. let, které zároveň dodávají uklidňující atmosféru. “Kruh je prvkem ženským a podle feng-šuej zaoblené prvky vedou tok energie v prostoru. Je mírný, pasivní a oproti strohým geometrickým tvarům rozdělené spojuje. Hra s kulatými tvary dodává interiéru lehkost a dynamiku. Jelikož pochází majitel z vinařské oblasti a rád hostí své klienty i přátele jak kvalitním vínem, tak i doutníky, byl prostor koncipován na dvě části,“ poznamenává designérka.

Bílý odkládací solitér

„V jedné části prostoru je pracovna a ve druhé je tak zvaná obývací nebo také možno říci odpočinková část, kterou tvoří hnědá sedací souprava potažená kvalitní manšestrovou látkou a kontrastující tmavé hnědé polštářky ze sametu“. I když v obývací části převládají tmavé tóny a stěny zdobí velkoformátový dekor, nepůsobí pojednaný prostor smutně. Zdařilá kombinace zemitých barev s bílým odkládacím solitérem působí velmi uklidňujícím dojmem. K tomu napomáhají i tmavě hnědé dřevěné žaluzie z Ikea, které zakrývají bezpečnostní okenní mříže.

Rostliny jsou v interiéru důležitým elementem

„Pracovní plochu tvoří původně jídelní stůl, který byl předělán na velkoplošný psací stůl, jež poskytl doposud postrádané místo na kancelářskou práci. Čelní ořechová deska, která zakrývá veškeré kabely a úložný kontejner, byla upravena na míru a dekoračními hřebíky připevněna na přední část stolu. Pracovní část tvoří též dvě dřevěné židle v klasickém stylu, čalouněné tmavě hnědou kůží, které vytvářejí kontrast jak k bílému stolu, tak i otevřeným regálům z Ikea. Život prostoru dodávají i dvě velké rostliny. Rostliny jsou v interiéru velmi důležitým elementem. Bez nich působí i krásný prostor mnohdy smutně“, říká designérka Juliana Kopelentová. Sjednocujícím prvkem jsou světlé parkety, které nahradily staré, opotřebované. Světlý tón dřeva vyloženě rozjasnil celý prostor.

Koženka a leštěný chrom

Konferenční místnost nacházející se hned vedle kanceláře majitele zdobí v první řadě originální stropní štuk, který se ještě více zvýraznil podtržením dekoru v decentní světle hnědé barvě. I tento prostor byl koncipován také v zemitých a světlých tónech. Dominující ořechový stůl z masivu je situován v centru interiéru. Obklopuje ho osm židlí, které jsou potažené koženkou v krémovém odstínu, podnoží je z leštěného chromu. Světlé židle a bíle nalakované dveře skvěle kontrastují se stolem i hnědými stěnami interiéru.

Získat z daného prostředí maximum

„Ráda pracuji s kontrasty a doporučuji se jich nebát. Odlehčujícím prvkem v této místnosti je výrazný textilní lustr v tmavě hnědém a růžovém odstínu s florálními vzory. Konferenční místnosti přece nemusí být zařízené běžným, strohým kancelářským nábytkem. Majitel si přál dosáhnout pocitu domova a tím i příjemného pracovního prostředí. Na zdech jsem navrhla svítidla s dřevěným prvkem, která dotvářejí atmosféru místnosti a dolaďují charakter prostoru. Na momentálně prázdných stěnách se časem objeví velkoformátový obraz,“ dodává Juliana.

Designérka si velmi pochvaluje spolupráci s investorem, neboť na interiéru mohla pracovat opravdu svobodně. “Majitel byl výsledkem natolik nadšený, že se rozhodl svěřit do mé péče i svůj byt. Měli jsme pevně stanovený rozpočet, do něhož jsme se museli vejít. Ale i tak jsme mohli pořídit kvalitní zboží renomovaných značek. Vždycky se snažím získat z daného prostředí maximum, například každý kousek místa účelně využít jako úložný prostor; ovšem ne za každou cenu.“

Text: Jan Chára

Foto: Juliana Kopelentová

Juliana Kopelentová

Narodila se v roce 1981 a pracuje jako interiérový designér. V letech 2001 - 2007 studovala na Kunsthochschule Berlín Weissensee v Německu, kde získala titul - Diplom Designér. Dále absolvovala stáž na University of the Arts London ve Velké Británii. Designérka má v oblasti designu mnoholeté zkušenosti, spolupracuje s designovými firmami v České republice a v Německu. V roce 2008 vzniklo studio Juliana Kopelentová - Interior Design, jehož hlavní náplní je designová úprava komerčních prostor a také privátních bytů.

Kontakt:

Juliana Kopelentová

Weserstrasse 12, 10247, Berlín

Tel.: +49/(0)151-59212130; jkopelent@web.de; www.julianekopelentova.com

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne