Chtělo by to vymalovat

Datum: 29.11.2010
obrázek
I přes širokou nabídku služeb nejrůznějších specializovaných firem na našem trhu patří malování interiérů stále k aktivitám, které většina lidí dělá svépomocí. V tom se lišíme od zahraničí, kde většina lidí využívá služeb malířských firem.

Při správně zvoleném postupu a dodržení základních pravidel však zvládne vymalovat pokoj každý. Zejména nové druhy speciálních barev a velké množství kvalitního malířského nářadí nám pomohou docílit požadovaného výsledku v poměrně krátkém čase. Jaké jsou tedy zásady při malování místností?

Zvolte vhodnou barvu

Bílá barva v posledních letech ustupuje do pozadí a trendem se stávají nejrůznější barevné kombinace. Správnou volbou barvy a jejího odstínu můžeme vzhled místností opticky měnit či významně ovlivnit atmosféru interiéru. Při použití studených světlých odstínů barev jako např. světle modrá, vypadá místnost delší, teplé světlé barvy, jakou je třeba žlutá, nám pomohou doplnit chybějící sluneční světlo v místnosti. Chceme-li pokoj zútulnit a opticky zmenšit, pak bychom měli použít teplé tmavší odstíny barev, jako například hnědá nebo červeno-oranžová. Podle Marcely Procházkové ze společnosti Hornbach je v posledních letech nejvyšší poptávka zejména po sytých odstínech.

V novostavbách jsou často stropy malovány světlými barvami, které místnosti opticky zvýší, naopak ve starých domech jsou na strop naprosto vhodné barvy tmavé, díky nimž vypadají místnosti nižší.

Pro malování vnitřních stěn by měla volba padnout převážně na disperzní barvy, což jsou vodou ředitelné nátěrové látky, jejichž film po zaschnutí vykazuje pevnost lakových nátěrů. Při práci s disperzními barvami se zpravidla používá bílá pigmentová barva, jejíž barevný odstín se upravuje pomocí tónovacích barev velmi sytých odstínů. Při míchání barevných odstínů jsou nezbytnou pomůckou vzorníky barev, pomocí kterých si daný barevný odstín zvolíte a následně namícháte v určitém množstevním poměru přidáním vhodné tónovací barvy. Barvu je třeba důkladně promíchat, aby při malování nevznikaly šmouhy. Před samotných malováním je vhodné připravený odstín barvy otestovat na malé ploše stěny a po jejím zaschnutí posoudit výsledek. Pokud jste s ním spokojeni pak teprve přistupte k malování celé místnosti.

Nechte si namíchat barvy od profesionálů

Míchání barevných odstínů vyžaduje jistou dávku zručnosti a trpělivosti. Jestliže si někdo na namíchání odstínu sám netroufne, má možnost využít služeb specializovaných obchodů. Máte záruku, že získáte barvu, která přesně odpovídá vašim představám. Navíc je to ve finále i finančně výhodnější. Necháte si připravit přesně takové množství barvy, které potřebujete a pokud vám přece jen dojde, není problém si nechat přimíchat další. Například v prodejnách Hornbach jsou schopni vám pomocí míchacího automatu připravit 8000 barevných odstínů.

Mezi další druh barev pro malování stěn patří latexové barvy či bezbarvé disperze, jejichž rozdíl spočívá v odlišném pojivu, které obsahují. Barvy latexové jsou velmi kvalitní a přestože patří k barvám disperzním, mají velmi jemné barevné složky. Barva se po nanesení na stěnu více či méně silněji leskne. Bezbarvé disperze jsou vhodné především jako ochrana pro neomyvatelné tapety nebo jako vrchní nátěrová vrstva na stěnu.

Štětec nebo váleček?

Správně zvolené kvalitní nářadí nám zaručí snadnou práci, požadovaný výsledek a optimální délku pracovního času. Ať již vybíráme štětec nebo váleček, je důležité zvolit správný druh, tvar a velikost podle rozměru natírané plochy, druhu a vlastností nátěrové hmoty. Na nanášení malířských barev na členitější povrchy se používají štětce - hranaté či kulaté. Samotná kvalita štětce závisí na druhu vláken a délce a hustotě štětin.

Použití válečku je vhodné při malování větších a nečlenitých povrchů, např. při malování v interiérech, natírání střech či fasád domů. Délka vlasu válečku ovlivní hladkost výsledného nátěru. Šířka válečku by měla být přizpůsobena velikosti natírané plochy. Výběr správného válečku či štětce je třeba nepodcenit. V případě, že si při volbě nářadí na malování nejste zcela jisti, je lepší nechat si poradit od odborníků v prodejnách specializovaných obchodů.

Disperzní barvy lze nanášet také pomocí stříkací pistole. Při tomto postupu je nezbytné použití masky na ústa a nos, jelikož jemná barevná mlha velmi škodí zdraví. V nevázaném stavu nejsou disperzní barvy jedovaté a běžné malování disperzními barvami je pro zdraví lidí méně škodlivé než například vzduch na přetížených silnicích.

 

Ochranná fólie ušetří práci

Před malováním je třeba zakrýt všechny kusy nábytku malířskou fólií, jelikož se většina disperzních barev po zaschnutí obtížně odstraňuje. Lehčí nábytek je lepší z místnosti vyklidit, velké a těžké kusy nábytku lze umístit do středu místnosti a zakrýt ochrannou fólií. Všechna místa, která se nebudou malovat, jako například podlahové lišty, okna či dveře, je vhodné oblepit krepovou páskou a podlahu zakrýt fólií. Kryty zásuvek a vypínačů lze po odpojení proudu demontovat.

Dokonale připravený podklad

Před zahájením samotného malování je třeba zjistit stav podkladu stěny. Je nutné, aby byl podklad dostatečné vyzrálý, což může být problém zejména u nových omítek. Stěny musí být dále suché a čisté, především zbavené všech nečistot jako mastnoty, prachu a podobně. Ani ta nejkvalitnější barva by na zaprášené stěně nedržela.

Nejsou-li podkladové vrstvy dostatečné pevné, je důležité zvážit, jestli postačí jejich zpevnění penetračním nátěrem, nebo zda je nutné podkladové vrstvy zcela odstranit. Důležité je ověřit počet dříve nanesených vrstev a typ použitých nátěrů. Nátěrové klihové barvy, které obsahují pojivo klih, je nutné odstranit vždy, jelikož by na nich žádný nový nátěr disperzní barvou nedržel. Naopak disperzní interiérové barvy mají dobrou přídržnost a je možné je dále přetírat jinými barvami.

U písčité vápenné omítky je doporučeno nanesení základního nátěru. Drobné praskliny, trhliny či jinak poškozená místa se vyrovnají plnicím materiálem, např. tmelem. Jednou z komplikací mohou být také skvrny na omítkách způsobené nikotinem, rzí, zbytky starých barev či mastnoty. Řešením v takovém případě může být použití vhodného izolačního materiálu, jenž zamezí prostupu ve vodě rozpustných látek z podkladu.

Dalším nepříjemným a poměrně častým problémem je výskyt plísní na stěnách interiérů. Ty je nutné z povrhu omítky odstranit oškrabáním a omytím. Dočasným řešením je použití nátěrových hmot obsahujících fungicidní látky, které výskyt plísní přinejmenším omezí. Zároveň je však nutné odstranit či eliminovat samotnou příčinu výskytu plísní, kterou může být kromě jiného špatná cirkulace vzduchu či špatně těsnící okna apod.

Malování začíná u stropu

Malování se vždy začíná stropem. Všechny rohy a přechody se nejdříve přetřou plochým štětcem a nakonec se přetře hrana samotná. Tento postup nám pomůže dosáhnout přesnějších hran, jelikož se štětcem lépe pracuje. Samotná plocha stropu se maluje válečkem. Je nutné pracovat s válečkem dokud je barva na hranách a přechodech stále mokrá.

K dosažení rovnoměrného barevného nátěru se barva na válečku nesmí nanášet na stěnu ihned po ponoření válečku do kbelíku s barvou. Nasáklou barvu je vždy třeba otřít o stírací mřížku, což zajistí rovnoměrné pokrytí válečku barvou a následné rovnoměrné nanášení barvy na stěnu. Při malování zdí se barva nanáší nejdříve válečkem bez jakéhokoliv systematického postupu. Nepravidelný nátěr, který tímto vznikne, se v dalším kroku přetáhne v rovných svislých pruzích, čímž vznikne pravidelný nátěr.

Čištění pracovního nářadí

Při krátkých přestávkách v práci postačí váleček s barvou odložit na otočené víko kbelíku s barvou. Při delších přestávkách je však doporučeno uložit malířské nástroje do plastikového pytle a vzduchotěsně jej uzavřít. Po ukončení malířských prací se kbelík vyčistí na kraji v okolí víka a na barvu se nalije menší množství vody, aby nedošlo k vytvoření škraloupu. Veškeré malířské nářadí je nezbytné po ukončení práce pořádně očistit vodou.

Novou barvou to nekončí

Zejména v dětských pokojích se v posledních letech používají nejrůznější dekorační aplikace na stěny. Nabídka na trhu je dnes velmi bohatá a není tedy problém ozdobit stěny dětského pokoje podle přestav vašich dětí. K dispozici jsou nejrůznější obrázkové šablony, razítka, bordury či nálepky, které mohou děti na zeď aplikovat i samy.

Rozhodnete-li se, že se do vymalování bytu pustíte, při troše zručnosti a se správně zvolenými pracovními pomůckami dosáhnete bez problémů očekávaných výsledků. Bez pomoci malířské firmy také ušetříte peníze. Vymalování tradiční bílou barvou vás přijde již na cca 4 Kč/m2, cena za barevné odstíny se pohybuje od 25 Kč/m2 a například barva s protiplísňovou ochranou se pohybuje již od 8 Kč/m2. (ceny dodala společnost Hornbach)

Text: (pr)

Foto: archiv firem

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne