Hongkong - dynamické město Číny

Datum: 26.11.2010
obrázek
Moderní město s pozůstatkem starých rybářských kolonií, omývané jiho- čínským mořem si rozhodně zaslouží pozornost. Kopcovitý terén, zelené ostrovy, moře všude kolem. Příjemné subtropické klima, kdy ostré papr- sky slunce během dne střídají krátké intenzivní deště. Vůně orchidejí a smogový závan z výfuků automobilů. Motýli s rozpětím kolem třiceti čísel a krysy rozměrů dobře krmeného jezevčíka. Vegeteriánské pochoutky i švábi s nudlemi. Místo plné kontrastů, které rozhodně stojí za to navštívit.

Nejlidnatější místo na světě?

Představte si Prahu s přilehlými perifériemi, kde by bydlelo celé české obyvatelstvo. Bláznivá představa? Na území o rozloze 1000 km2 se 7 milióny obyvatel realita.
Hongkong je nejlidnatějším místem na světě. Území v jihovýchodní Asii, kde pevninu obklopuje více než 200 drobných ostrůvků, můžeme rozdělit na 3 základní oblasti: Hongkong jako takový, čtvrť Kowloon a New Teritories, kam právě náleží malé ostrůvky.
Hongkongští číňané jsou velice milí, klidní a vždy vám rádi pomohou ať již s hledáním cesty nebo rozměněním drobných na autobus. Říká se, „lidí, jak Číňanů“, ano ale nám to nevadilo. Za celou dobu našeho pobytu se nám nestalo, že by do nás někdo vrazil nebo se připletl do cesty. Toto lidské mraveniště je neuvěřitelné, každý ví, co má dělat, kam jít, prostě všechno funguje tak jak má.

Money, money, money

Hongkong stále bohatne, je jedním z nejdůležitějších světových středisek obchodu a bankovnictví. Díky strategicky vhodné poloze byl po staletí využíván jako jeden z hlavních přístavů světa, kde vzkvétal obchod s čaji, hedvábím, nerostnými surovinami, ale i drogami. Od poslední opiové války na konci 19. století spadal 99 let pod Velkou Británi. V roce 1997 odevzadla královna dle dohody území do rukou Číny. Podmínkou však je, že zde nebude praktikován ekonomický systém Číny a současný volný kapitalistický systém a životní styl zůstane nezměněn po dobu 50 let, tedy až do roku 2047. Což je zatím dodrženo.

Jedeme po městě

Doprava v Hongkongu funguje perfektně, vše jezdí doslova na vteřinu přesně. Nejlépe nasajete atmosféru města pokud se vydáte pěšky, ať už po chodníku nebo po některém z mnoha mostů, které protkávají mrakodrapy. Z letiště se dostanete do centra nejpohodlněji metrem, tato variana je však ze všech nejdražší. Neobyčejným zážitkem je jízda double-deckerem (typický londýnský autobus). Z vrchního patra máte poměrně slušný výhled a pokud budete mít štěstí a zrovna neuvíznete v dopravní zácpě, tak zažijete vzrušující adrenalinovou jízdu.
Mezi hlavními ostrovy jezdí pod mořem supermoderní metro, po moři vás na druhý břeh svezou dřevěné lodě star ferry, které již více než 100 let převážejí místní obyvatele mezi čtvrtí Hongkong a Kowloon.
Unikátním dopravním prostředkem jsou dvoupatrové tramvaje, nenajdete je totiž nikde jinde na světě. Taxi služba je dalším velmi vyhledávaným dopravním prostředkem. Automobily jsou jednobarevné a jejich barva vždy patří k určité oblasti Hongkongu. Pokud zvolíte tuto aletrnativu, je zvykem si domlouvat cenu za cestu předem, vyhnete se tak možným nepříjemnostem s přemrštěnou platbou v cíli cesty.

Zelené oázy

Pulzující město, které žije 24 hodin denně nabízí jak místním tak turistům mnoho míst, kde je neuvěřitelné ticho, klid a možnost nerušeného odpočinku. Mezi betonovými a skleněnými mrakodrapy se nachází zelené oázy klidu. Udržované zahrady s vodopády, fontánkami a jezírky se zlatými rybkami nebo plameňáky, kde si budete připadat jako v malém ráji. Okolo pohodlných laviček a altánků pochodují sloní želvy, pastvou pro oko jsou barevní loskutáci a pobaví vás lemuři s mláďaty. Milovníci flóry mohou obdivovat mnohobarevné orchideje, anturie a další krásky, pro které ani neexistuje český překlad. Místní navštěvují tato místa především po ránu, kde cvičí Tai-chi nebo trénují Kung-fu.

Na dlani

Bezpochyby nejhezčí výhled na panorama mrakodrapů je z vrcholu Victoria Peak, především
v noci se jedná o nevšední zážitek. Na Victoria Peak nemusíte chodit pěšky, můžete využít rychlejší a pohodlnější variantu – svézt se lanovkou zubačkou, překonáte tak převýšení
373 metrů a během osmi minut budete nahoře. Každý večer má Hongong tradiční laserovou show s doprovodem hudby. Mnoho barevných světel vytváří pozoruhodné obrazce, které se ve tmě odrážejí v hladině všudypřítomného moře.
V tomto číském městě si každý příjde na své. Od nakupování na chaotických a hlučných tržištích až po liduprázdné luxusní obchody se zlatými klikami. Od přístavů, kde kotví tisíce nákladních lodí s kontejnery plnými zboží, které putuje do všech koutů světa, až po klidné pláže, kde vás budou místní rybáři hostit čersvými rybami. Milovníci přírody mohou v oceánském parku shlédnout unikátní podmořskou faunu i černobílou pandu velkou. Dětem se určitě zavděčíte návštěvou Disneylandu nebo jiných zábavných parků.

Big Buddha

S necelými šesti kilometry se lanovka Ngong Ping na ostrově Lantau řadí mezi nejdelší
na světě. Cestu s výhledem na moře poseté mnoha zelenými ostrůvky a letiště, na umělě vybudovaném ostrově, jsme si užili skoro hodinku. V polovině cesty, mezi vysokými kopci se
z dálky tyčí Buddha. Celý z bronzu, majestátně vyhlížející a v poklidu sedící.
Vystupujeme ve vesničce, kde právě shaolinští bojovníci za doprovodu bubnů a gongů předvádějí své umění.
Už před příchodem k chrámu Po Lin se ve vzduchu vznášela vůně santalového dřeva. Buddhištičtí poutníci před chrámem mávali vonnými tyčinkami a zapálené je vhazovali do velkých kotlů, čímž si přivolávají štěstí a odhánějí zlé nemoci. Dalším rituálem bylo pálení krabic. Krásně nazdobené krabice plné nastříhaných papírků vhazují do pece, kde během několika málo vteřin shoří.
Restaurace vedle chrámu nabízela pouze vegetariánské jídlo, bylo skvělé a požádat můžete
o libovolné množství, nechyběly ani zákusky a zmrzlina. Na celém území chrámu je přísný zákaz požívaní alkoholu a konzumování masa. Po vydatném obědě můžete nerušeně odpočívat v parku s jezírky plnými lotosových květů a zpěvných ptáků.
Pokračujeme po 268 schodech vzhůru, pohlédnout největšímu sedícímu Buddhovi na světě tváří v tvář. Ticho, klid a výhled na celý Hongkong plný kontrastů je dostatečnou odměnou za dalekou cestu, kterou jsme uskutečnili.

Text: Lucie Czechová
Foto: autorka

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne