Do módy se dostávají originální nástěnné mozaiky

Datum: 19.11.2010
obrázek
Nástěnné mozaiky, podtácky, originální hrnky i sady z „lámané keramiky“ začínají být v podzimním a předvánočním čase „dárečkový“ hit. Ručně vyráběné mozaiky si přitom může doma složit každý milovník nevšedních předmětů, neboť mozaika dle jeho výběru obsahuje i papírovou šablonu. Součástí sady jsou tedy šablony, keramické střepy a lepidlo na keramický obklad, pomocí nichž může každý vytvořit ojedinělý dárek. Autorkou nového dekoračního směru i nápadu je Kamila Dvořáková.

 

„Věříme v šikovné české ruce, a proto jsme přinesli na trh novinku v podobě barevné mozaiky, jež má v domácí dekoraci široké využití. Jde o mozaiky v kompletním balení pro šikuly, kteří si rádi zkrášlí domov vlastníma rukama milými obrázky pro každou místnost,“ říká k tomu autorka Kamila Dvořáková, majitelka e-shopu s dekoračními a nástěnnými mozaikami Hajovna.EU. „Primárně je box ale určený pro práci hrou rodičů a jejich dětí. Společná práce stmeluje kolektiv i rodinu, a pokud je ta práce navíc milá, jistě se každému podaří ozvláštnit dům, byt nebo i kancelář s patřičnou láskou,“ dodává Kamila Dvořáková.


Mezi mozaikami se šablonou na domácí poskládání jsou velmi oblíbené ty nástěnné, nejvíce však jdou na odbyt drobná keramika, jako je hrneček „sušina“, tác s podtácky „trní“, ale i zajímavé obrázky s nejrůznějšími motivy. Mezi motivy je například anděl, rapsody, obraz lázeňského Šviháka, tančící dvojice, čarodějná kočka a další.

A kde můžeme nástěné mozaiky využít?

Mohou se stát zajímavým dekoračním prvkem v obkladech i dlažbách chodeb, kuchyní a koupelen, nebo přitažlivým detailem mezi kuchyňskými obklady. Mozaikový obraz je nejen krásný dárek, ale také možnost jak mít na stěně originální umělecké dílo. Využití mozaik je velmi široké a v souvislosti s kvalitou materiálu, z jakého jsou vyrobeny, lze počítat s jejich odolností. Mozaiková dlažba z různě barevného mramoru překonala tisíciletí, lze ji najít na podlahách zachovaných antických domů.

Jak vznikl nápad využít mozaiky v inteiéru?

„Nápad vznikl při rekonstrukci vlastního domu v Mimoni, víceméně pro oživení stěn kolem schodiště. Vytvořila jsem pět různých mozaik ze zbytků obkladové keramiky. Mozaiky se zalíbily dětem i dospělým. To, že bych mohla vyrábět takové obrázky i pro jiné, však vyžadovalo poměrně úsilí a sebezdokonalení se v této disciplíně,“ říká k tomu Kamila Dvořáková. „Než tento nápad vůbec vznikl, občas se mi zdávalo, že mám vlastní obchůdek. Vzbudila jsem se ale těsně předtím, než jsem zjistila, co v něm prodávám,“ dodává se smíchem Kamila Dvořáková, autorka dekoračních mozaik ze serveru Hajovna.EU.

Více o originálních mozaikách, jednotlivých typech a aktuálně prodávaných ručně vyráběných sadách se dočtete na stránkách www.hajovna.eu.

Historie mozaiky

Mozaiková výzdoba interiéru vznikla již ve starověkém Řecku, svou největší slávu zažila v době starověkého Říma, kdy Římané zdobili mozaikami své domy a vytvořili dodnes zachované nádherné mozaikové dlažby a lázně. V dnešní době se mozaika stala velmi moderní verzí originální výzdoby bytového interiéru. Používá se velmi často ve výzdobě koupelen a kuchyní, například oživení fádní jednobarevné dlažby originální mozaikovou kachlí z jiného materiálu. V minulosti bylo mozaikové umění velmi ceněné. Mistři, kteří strávili vytvořením mozaiky v domech bohatých Římanů mnoho hodin, byli dobře placení a za své umění obdivováni. Dnes se mozaika opět stává vyhledávanou dekorací interiérů soukromých i veřejných budov. Jejich cena se liší kvalitou materiálu a provedení. Mozaika je a byla způsob, jak vyjádřit vlastní já originálním způsobem.

Text: (pr)

Foto: archiv Kamily Dvořákové

 


 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne