Ventilační turbíny Lomanco – větrání zdarma

Datum: 29.10.2010
obrázek
O ventilačních turbínách bylo napsáno již mnoho článků, protože jsou na české střechy montovány již od roku 1996. Připomeňme si tedy alespoň ty základní a zásadní podmínky, proč a kam se turbíny umisťují a proč se s nimi nahrazují původní hlučné a velmi často nefunkční centrální elektrické ventilátory umísťované na VZT šachtách panelových bytových domů.

Pokud jste obyvatelem bytu blízko střechy (nejvyššího patra) a máte nad hlavou stále v provozu silný a hlučný elektrický motor, určitě mi dáte za pravdu, že při každém sepnutí se vám zvedne tlak, o to více v případě, že je již večerní pohoda a vy se díváte na váš oblíbený televizní seriál. Při sepnutí motoru jakýmkoliv sousedem v domě je vám ze sociálního zařízení odsáván vzduch, a to i když jej právě nepotřebujete odvětrat. Už jste to nevydrželi a šli motor vyřadit z provozu, nebo někdo jiný jej uhnal sirkou ve spínači. Nyní jste ovšem všichni bez aktivního odvětrávání a musíte větrat pouze oknem, což je sice nedostatečné, ale zase je nehlučné.

Nebo jiný případ, váš soused si nainstaloval do WC a koupelny malý axiální ventilátorek a větrá si dle vlastní potřeby, jenže si neuvědomuje, že jeho ventilátorek nepřetlačí celou výšku odvětrávací šachty a tím tlačí všechen nepříjemný odér do ostatních bytů. Zní to možná přehnaně, ale to jsou opravdové problémy uživatelů panelových domů se starým centrálním větráním.

Nikdy se nezaseknou

Naštěstí se již 15 let instalují jako náhrada za nefunkční a hlučné centrální motory ventilační turbíny Lomanco. Samočinné ventilační turbíny Lomanco® mají proti původním motorům nespočet výhod. Především vás již nebude obtěžovat velký hluk a silné otřesy z motoru. Lomanco je i při těch nejvyšších rychlostech větru nehlučné. Má sice nižší výkon oproti motorům, ale na oplátku vám odvětrává trvale celých 24 hodin, 365 dní v roce, rok za rokem, takže v součtovém výkonu předčí i motory. Životnost je odhadována na cca. 40 let. Díky unikátním nerezovým kuličkám zapouzdřeným v teflonovém pouzdře (patent evidovaný firmou Lomanco v USA), které je stále extrémně kluzné, se ložiska nikdy nezaseknou, nezrezaví a hlavně nevyžadují údržbu.

Už nejste ovlivněni potřebami sousedů

Použitím turbín Lomanco® místo centrálních motorů na střeše domu již nejste ovlivněni potřebami sousedů. Lomanco odvětrává ventilační šachtu po celý den, a to velmi pozvolně, bez pocitu průvanu. Již vám nebude v zimě zbytečně vytahováno drahé teplo z bytu, pokud si nebudete sami přát vyvětrat. Každý obyvatel domu si zvolí jaké má nároky na větrání. Jestli si pořídí v bytě žaluzie (uzavíratelnou mřížku), když se mu zdá, že ventilační turbína odvětrává příliš, nebo stejně tak axiální ventilátorek, protože obyvatel bytu si chce již řídit svoji potřebu odvětrání sám. Tímto proběhne dvoufázové odvětrání, kdy malý ventilátor odvětrá požadovaný prostor v bytě a následně v šachtě převezme úkol odvětrání turbína Lomanco®.

Podmínky nejlepšího výkonu

Pokud jste se rozhodli pro tuto ekonomickou a ekologickou variantu odvětrání, je potřeba si pro správný chod pohlídat i realizační firmu, která vám bude Lomanco nahrazovat za centrální motor. Je zapotřebí, aby vždy bylo použito průměru nasávacího hrdla turbíny 356 mm, což je typ BIB14 popř. TIB14. Pro panelové domy do 5 pater postačuje 1 ks za jeden centrální motor, nad 5 pater je již zapotřebí 2 ks TIB14, pokud je to možné, nejlepší je umístnění vedle sebe popřípadě s použitím tzv. kalhotového dílu neboli rozdvojky. Lomanco pro svou dlouhou životnost potřebuje být jen vodorovně vyvážené, aby obě speciální ložiska byla rovnoměrně namáhána. Pokud je turbína Lomanco® instalována za strojovnu výtahu nebo jinou překážku, musí být vytažena pomocným potrubím vždy nad tuto překážku, tak aby na ni mohl volně foukat vítr a turbína měla svůj nejlepší výkon.

Pozor na falzifikáty

Dejte pozor na pravost ventilačních turbín Lomanco®. Jen originální turbína Lomanco® má celohliníkovou konstrukci cibulovitého tvaru, zcela bez použití plastových dílů. Tvar jednotlivých prvků je vyvíjen a průběžně zdokonalován již od roku 1956 a proti falzifikátům z Asie byl testován po celém světě a je stále prováděna přísná výstupní kontrola každého kusu. Ještě bychom vás rádi upozornili na praktiky některých obchodníků, kteří nabízejí neznačkové turbíny a argumentují tím, že je sice nižší cena, ale stejné vlastnosti. Jim se to vyplatí, protože za pár let k nim opět přijdete a díky dodaným turbínám s krátkou životností budete požadovat nové. Pak se vám ale bude těžko na domovní schůzi vysvětlovat, proč je nutné například každých šest let turbíny měnit a zdali neexistují turbíny s delší životností a stabilními vlastnostmi. Pokud si nejste jisti s umístěním a montáží Lomanca, zašlete fotografii současného stavu centrálního motoru (www.lomanco.cz) a my vám sdělíme zásady, které by měla realizační firma dodržet.

Text: Václav Bílský

Foto: archiv firmy American Bohemian Corporation

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne