Kuchyň inspirovaná přírodou

Datum: 27.10.2010
obrázek
Whirlpool představuje unikátní koncept kuchyně budoucnosti. GREENKITCHEN, neboli Zelená kuchyně funguje na principu ekosystému a přináší ekologické benefity adaptováním, snižováním a recyklováním. Nový koncept kuchyně vychází z koloběhu přírody - díky integrovaným spotřebičům optimalizuje spotřebu energie a vody v kombinaci s procesy, které zvyšují výkon energie až o 70 %.

Na první pohled se GREENKITCHEN velmi podobá „normální“ kuchyni. Jedná se však o technologii ekosystému, jejíž koncepce ji od normální kuchyně odlišuje – a to úsporou výdajů za energie až o 70 % a přeměnou až 60 % vody a tepla vytvořených spotřebiči. Tato energie pak může sloužit k napájení jiných spotřebičů nebo funkcí v ekologické kuchyni. 

Koncepce GREENKITCHEN je zaměřena na čtyři různé oblasti s cílem dosažení úspor
  1. Výrobky: Průměrné úspory vycházejí z technologického pokroku spotřebičů nové generace a jsou odhadovány až na 16 %.
  2. Ekologický systém: Průměrné úspory vycházejí z kuchyňského ekosystému vyvinutého s cílem adaptovat, snižovat a recyklovat vodu, teplo a energii a jsou odhadovány až na 24 %.
  3. Chování spotřebitelů: Koncepce GREENKITCHEN podporuje a usnadňuje kulturu trvale udržitelného rozvoje - od výběru výrobků s vysokou výkonností, přes volbu správných cyklů, teplot a programů. Průměrné úspory, vyvozované ze změny chování spotřebitelů, jsou odhadovány až na 10 %.
  4. Kogenerace: Díky kogeneraci se elektřina v domácnostech vyrábí prostřednictvím systémů, které produkují současně teplou vodu i elektřinu. Tím se předchází vzniku odpadů a nízké výkonnosti spojené s elektřinou „ze sítě“, která je odhadována ve výši 50 %. Domácí výrobní systémy mají průměrnou výkonnost 90 %. Kogenerace nesnižuje přímo spotřebu energie, ale odhaduje se, že je schopna omezit náklady až o 20 %.

V každé z těchto oblastí lze dosáhnout významných výsledků. Pokud se zvýší účinnost v každé jednotlivé oblasti, bude možné potenciálně dosáhnout celkové úspory energie až o 50 %, což povede k 70% snížení nákladů na energie (v souvislosti s domácími spotřebiči).

GREENKITCHEN například umožní využít teplo vyvíjené kompresorem chladničky (což je jediný spotřebič, který běží 24 hodin denně) k výrobě horké vody pro myčku nádobí. Senzory navíc měří míru znečištění vody přiváděné do myčky, a tím zabraňují jejímu plýtvání. Zatímco čekáte na horkou vodu, čistá studená voda se shromažďuje ve speciální nádrži, kde je upravena tak, aby ji bylo možné využít například k zalévání rostlin, mytí podlahy nebo do myčky.

Nový design

Některé výrobky a systémy v kuchyni GREENKTICHEN jsou zcela nové a mají originální design. Jedná se především o chladničku, skladovací prostor a odsavač par. Chladnička využívá šuplíkový systém namísto klasické „skříně“. Tento nový design zabraňuje unikání studeného vzduchu při otevírání dveří chladničky a zachycuje ho uvnitř šuplíku. Výhodou je 50% snížení energie potřebné k obnovení správné teploty při každém otevření chladničky. Zavedením „proměnitelného“ skladovacího prostoru s teplotou, jako je ve sklepě, jsou optimalizovány podmínky pro skladování některých potravin (např. zeleniny) a dochází k úspoře energie. Odsavač par s čidly citlivými na kouř a výpary, který odpovídajícím způsobem reguluje výkon odsávání i zapínání světla. Odsavač rovněž měří teplotu a vlhkost vzduchu, který proudí skrze filtry. To je využíváno ke kontrole a regulaci čistého kuchyňského ovzduší.

Recyklace vody

Pod dřezem je umístěna moderní filtrační jednotka, která odděluje čistou vodu a odvádí ji do speciální nádrže, odkud může být po antibakteriální úpravě znovu použita. Filtrovaná voda je přesně taková, jakou ji máte rádi – voda pokojové teploty, horká, studená nebo sycená - přímo ze zásobníku, instalovaného na stěně. Tím se výrazně sníží množství odpadu z použitých plastových lahví. Zbytkové teplo z kompresoru chladničky je využíváno pro ohřev vody v nádrži. Recyklovaná předehřátá voda je potom využívána pro ohřevnou zásuvku, čímž se ušetří až 30 % energie a ze 100 % se využije recyklovaná voda.

Efektivní vaření

Varná plocha se přizpůsobí tak, že se zahřeje pouze požadovaná plocha podle vybraného hrnce a jeho umístění. Tím se optimalizuje spotřeba energie. Sporák H2O je zcela nový spotřebič. Zaručuje dokonalé výsledky při vaření, ať jde o těstoviny nebo dušenou zeleninu, a to s minimální spotřebou vody. Izolovaná konstrukce zaručuje, že se teplo nebude zbytečně ztrácet a funkce tlakového vaření sníží dobu přípravy jídla. Inteligentní programy pro vaření zaručují nízkou spotřebu vody - pokaždé se použije jen to správné množství.

O ocenění Spark Awards

Společnost Whirlpool vyhrála již podruhé za sebou zlatou cenu v soutěži designu Spark Awards. Cena byla vyhlášena při slavnostním udílení cen Sparks, které se konalo začátkem října v americkém San Francisku. Toto ocenění se uděluje inovativním designovým návrhům, u nichž se hodnotí taková kritéria, jako je udržitelnost, účelnost, kontext, zpracování, invence, univerzálnost a estetično. Spark Awards je první světovou soutěží, která se věnuje designu z více úhlů pohledu. Hodnotí inovativní způsoby zpracování a nové technologie a snaží se zapojit účastníky i nápady z různých oblastí. Do soutěže se proto mohou přihlásit designéři s rozličnou mírou zkušeností – profesionálové, začátečníci i studenti designu. Hlavním motem soutěže je totiž podpora takového designu, který se něčím liší. Více na www.sparkawards.com.

Text: (pr)

Foto: archiv společnosti Whirlpool

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne