Revoluční systém v pokládce podlah

Datum: 25.10.2010
obrázek
Švédský výrobce dřevěných podlah Kährs představuje revoluční novinku v systému pokládky – zámkový spoj Woodloc® 5S. Patentovaný zámkový spoj od Kährsu zaručuje oproti původnímu zámkovému spoji Woodloc® snazší a rychlejší pokládku dřevěné krytiny.

Možnost pokládky rozsáhlejší plochy bez nutnosti přerušení krytiny dilatační spárou umožňuje položení krytiny jak plovoucím způsobem, tak lepením ze spodu.

Kompatibilita s předchozími systémy

Klíčovou inovací ze strany Kährsu je pohyblivé uzamykací pero umístěné na krátké straně lamely. K uzamčení řady tak oproti původnímu systému dochází automaticky až v okamžiku přiložení následující řady palubek. Přičemž princip pokládky zůstává vůči původnímu zámkovému spoji Woodloc® zachován. K uzamčení poslední řady lamel při pokládce či ke zpětnému odemknutí a uvolnění jednotlivých palubek v případě demontáže pak slouží speciální „klíček“. Další výhodou zámku Woodloc® 5S je jeho kompatibilita se svým předchůdcem na dlouhých stranách, není proto problém navzájem zkombinovat krytiny s oběma typy zámků.

Plynulý přechod

Inovovaným zámkovým spojem budou nejprve vybaveny, až na několik výjimek, všechny původní kolekce Kährs s konstrukční výškou 15 mm a 30mm krytina Activity Floor. Společnost Kratochvíl parket profi, výhradní dovozce a distributor této značky pro český a slovenský trh, uvedl inovované krytiny již v dubnu letošního roku, kdy výrobce Kährs plynule přechází z výroby spoje Woodloc® na spoj Woodloc® 5S.

Proces pokládky probíhá podobně jako u ostatních zámkových systémů, avšak zjednodušeně. Propojení na krátkých stranách je díky speciálnímu uzamykacímu peru s drážkami umístěnému na jedné straně lamely a dřevěným drážkám vyřezaným v nosné konstrukci na straně druhé velmi snadné. Krátké strany do sebe díky připraveným drážkám snadno a rychle zapadají. Odpadá tak spojování krátkých stran v úhlu. Spojení lamel na dlouhé straně pak zůstává shodné tak, jak tomu bylo u původního spoje. K uzamčení dvou sousedících řad však dochází až při pokládce třetí řady lamel.

Ohleduplnost k životnímu prostředí

Pokladač tak má možnost přizpůsobit poslední lamelu v řadě ještě předtím, než je uzamknuta řadou následující. Přiložením sousedících lamel zešikma na dlouhých stranách automaticky dochází k posunutí uzamykacího pera do polohy „zamčeno“. Uzamykací pero je, jednak kvůli získání optimální pevnosti a pružnosti, ale také z hlediska ohleduplnosti k životnímu prostředí, vyrobeno z kompozitního materiálu založeného na bázi dřevěných vláken (dřevo a polypropylen). Pro zajištění snadné a rychlé manipulace a pro předejití jakémukoli poškození způsobenému například při dopravě je uzamykací pero mechanicky připevněno v drážce lamely již z výroby.

Speciální “klíček”

Součástí pokládkové sady pro systém Woodloc® 5S je rovněž speciální uzamykací, resp. odemykací nástroj. Tento speciální „klíček“ může sloužit k uzamčení podlahy, pokud ve výjimečných případech dojde k posunutí uzamykacího pera do nesprávné polohy. Především však slouží k uzamčení poslední řady lamel při pokládce a ke zpětnému odemknutí a uvolnění jednotlivých palubek v případě demontáže. Pro uvolnění celé jedné řady musí být odemknuta všechna prkna řady následující.

Fakta k zámkovému spoji Woodloc® 5S

Se spojem Woodloc® 5S je možné pokládat plochy o rozloze až 1250 m2 bez nutnosti přerušení dilatační spárou, což představuje o 75 % větší plochu, než jakou umožňoval předchozí zámek. Tradičnímu zámku Woodloc® odpovídala plocha 18 x 40 m, inovovaný zámek zvládne díky své pevnosti plochu 25 x 50 m bez jakéhokoli použití T-forem. Plochu širší než 25 m je pak nutné rozdělit dilatační spárou.

Woodloc® 5S usnadňuje pokládku a ve srovnání s tradičním spojem Woodloc® ji navíc urychluje až o 25 %.

Inovovaný zámek Kährs umožňuje, díky peru a uzamykacímu nástroji, uzamknout poslední řadu lamel, i když je ořezána na užší velikost.

Woodloc® 5S umožňuje pokládku s lepením zespodu, přičemž nabízí možnost lepení rozsáhlejších povrchů než u plovoucího způsobu. Riziko, že by se lepidlo vyskytlo na nesprávném místě, je díky principu zamykání/odemykání vyloučeno.

Inovovaný Woodloc® 5S je s tradičním zámkem Woodloc® kompatibilním na dlouhých stranách. U každé řady proto musí být jednotlivé lamely na krátkých stranách vybaveny shodným koncovým systémem.

Woodloc® 5S si, stejně jako tomu bylo již u tradičního spoje Woodloc®, ponechává své skvělé vlastnosti i při změnách klimatu v místnosti. Spoj tak zůstává mezi dílci při normálním kolísání klimatických podmínek a zatížení těsný, bez výskytu jakýchkoli mezer.

Inovovaný zámek Woodloc® 5S konstrukčně vychází ze zámkového spoje 5G, jehož pero je však vyrobeno z umělé hmoty.

Zámkový spoj Woodloc® 5S má po dobu dvou let výhradně zaregistrována společnost Kährs.

Zámkový spoj Woodloc® 5S je možné instalovat také zprava do leva (vyžaduje to však odlišnou metodu práce).

Text: (pr)

Foto: archiv firmy Kratochvíl parket profi s.r.o.

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne