Rhodos - ozářený sluncem, opředený bájemi

Datum: 25.10.2010
obrázek
Rhodos je největším ostrovem v souostroví Dodekanésos a zároveň správním střediskem této oblasti. Světově proslulý se stal díky Rhódskému Kolosu a v současnosti je jedním z nejznámějších řeckých ostrovů.

Zrození ostrova

Původ Rhodu je nerozlučně spjat s bájí o Diovi a Héliovi. Podle této báje z řecké mytologie se Zeus po vítězství nad Titány rozhodl rozdělit Zemi mezi Olympské bohy. Jediný na koho se nedostalo byl Hélios – bůh slunce, neboť ve chvíli, kdy se Země dělila, Hélios putoval po obloze a nikdo si na něj nevzpomněl. Když se vrátil a domáhal se svého podílu, Zeus ho sice politoval, ale sdělil mu, že to už není možné, neboť ostatní bohové by byli nespokojeni. Tak Hélios požádal Dia i ostatní bohy o souhlas s tím, že mu připadne země, která se sama vynoří z moře. Jakmile souhlasili, vynořil se z modrého moře ostrov. Hélios jej ozářil svým jasem a učinil jej nejkrásnějším ostrovem v Egejském moři.

Historický gejzír

Rhodos je ideálním místem dovolené pro všechny typy turistů, které láká Středomoří. Svým návštěvníkům poskytuje vše, co si můžete přát – pro ty, kteří vyhledávají zájezdy za poznáním, jsou tu nádherné historické památky. Objevíte zde antické stavby, památky vybudované za éry rytířského řádu johanitů i za osmanské nadvlády. Na pobřeží se tak vypínají křižácké hrady a v horách stojí byzantské chrámy a kláštery. Rhodos má několik pojmenování a přívlastků. Říká se mu ibiškový, růžový či muzeum soch – to zejména díky mohutné soše Kolosu (dnes zmizelé), jednoho ze sedmi divů světa. Důkazy o bohaté a slavné historii najdete doslova na každém kroku. Hlavní, stejnojmenné město ostrova – Rhodos je zcela unikátní, jedinečné, neopakovatelné, malebné, s nádechem tajemna, působivé, kouzelné… tolik přívlastků snad ani není, jak krásné a úchvatné je toto město. Nachází se zde starý obchodní přístav, Palác Velmistrů, ulice Rytířů, Hippokratovo náměstí, Sokratova ulice, park Rodíni, kasino, tržiště, nespočet restaurací, kaváren, cukráren, barů a  diskoték.

Klidná místa i rušná města

Pro ty, kteří naopak preferují při rekreaci spíše odpočinek, se na ostrově najdou nekonečné pláže s křišťálovou vodou a širokou nabídkou plážových aktivit. Jsou tu ale i takové pláže, které si zachovaly svou přírodní krásu a nedotčenost. Na tomto překrásném ostrově najdete malebné vesničky, starověká města i turistické resorty – zkrátka místo pro každého. Ti, kteří cestují za zábavou, uvítají čilou aktivitu turistických oblastí. Rušná města zase potěší ty, kteří chtějí strávit léto u moře a přesto se nevzdat pohodlí, které města nabízí. Rhodos vždy stál, stojí a zřejmě i nadlouho bude stát, v popředí zájmu turistů z celého světa. Důvod je prostý; ostrov má co nabídnout. Léto je zde velmi dlouhé, některé statistiky uvádějí až 340 slunečných dnů v roce, stále svěží vzduch – to už přece jen něco znamená. Turistická sezóna je zde od dubna do konce října.

Pláže pro každého

Vedle bohaté historie se Rhodos, největší a na vegetaci nejbohatší ostrov ze souostroví Dodekanessos, může pochlubit dlouhými romantickými písečnými a oblázkovými plážemi, skalnatými mořskými zátokami i stále zelenými lesy. Většina pláží je na východním pobřeží, západní část se vyznačuje převážně kamenitými plážemi, drsnějším pobřežím a silným větrem s ideálními podmínkami pro windsurfing. Pro individuální návštěvy ostrova doporučujeme koupání v zálivu Kallithea, kde dříve bývaly termální lázně a dnes jsou zde příznivé podmínky pro potápění. Známá je také pláž Afandou. Faliraki je proslavené nejen jako centrum veškerého dění, zábavy, atrakcí, ale též svými písečnými plážemi, vhodnými pro rodinnou dovolenou. Pláž Tsambika (v překladu „svit ohně“) s jemným pískem patří mezi nejznámější pláže ostrova a je pojmenována po stejnojmenném klášteře. Na ostrově se traduje, že jeden den strávený na Tsambice se rovná týdnu na jiné pláži. Tolik zde žhne sluníčko. Další pláží, která by neměla býti opominuta, je písčito-oblázková pláž Limanaki v letovisku Kolymbia. A aby byl náš výčet kompletní, nesmíme zapomenout na Prasonissi na jižním cípu ostrova, s ideálními podmínkami pro surfaře.

Motýlí ráj

Dalším vyhledávaným místem na ostrově je Petaloudes, nazývané také jako Údolí motýlů a bývá často i v nabídkách cestovních kanceláří jako jeden z možných fakultativních výletů. Místo leží v severní části ostrova, západně od Ialisosu a je vzdáleno asi 25 km od hlavního města Rhodosu. Jedná se o krásné přírodní údolí plné vodních toků, vodopádů a lemovaných kamenných chodníků. Nachází se zde bohatá flóra i fauna a v prvé řadě zde najdete spoustu nádherných motýlů. Tito motýli jsou ve skutečnosti úchvatně zbarvené můry Přástevníka kostivalového (Callimorpha Quadripunctaria), kterým se v této soutězce plné lávek, potůčků a jezírek nesmírně líbí. Láká je sem totiž vůně pryskyřice, kterou vylučují zde hojně rostoucí styraxy. V poslední době bohužel počet motýlů v této oblasti klesá a je to zapříčiněno nadměrným hlukem.

Sultánův chléb

Jedním z nejzajímavějších výletů, které lze z Rhodosu podniknout je plavba lodí na ostrov Symi. Tento malý ostrůvek ležící severně od ostrova Rhodos je hlavním lákadlem pro turisty. Je zde malebné přístavní městečko Gialos, které vám svou architekturou a polohou ve svahu na první pohled připomene Monako a svou barevností staveb připomíná spíše stavebnici Lego. Po zhruba dvouhodinové plavbě se dopluje do přístavu Panormitis, kde následuje návštěva kostela zasvěceného archandělu Michaelu a exteriérů kláštera Panormitis, jehož dnešní podoba pochází ze začátku 18. století. Naskytne se také možnost ochutnat čerstvý chléb z místní pekárny. Veškeré výrobky se pečou ve starých pecích na borovém dřevě, které tak voní v okolí pekárny. Chléb se zde tradičně peče již po staletí a byl kdysi dodáván i do paláce sultána. Po prohlídce Panormitis následuje obeplutí jižního a východního pobřeží do půvabného přístavu a hlavního města ostrova Gialosu. Město nabízí nádhernou procházku podél zátoky, kde jsou umístěny taverny, stánky se suvenýry, kde můžete ochutnat z místních specialit a nebo zakoupit například mořskou houbu, která se hojně vyskytuje ve vodách kolem ostrova. Ti více zdatní mohou po úzkých uličkách vystoupit až na vyhlídky nad město, odkud je nádherný pohled na přístav a samotné město.

Ať už ostrov Rhodos navštívíte na jaře nebo v pozdním letě, určitě nebudete zklamaní a odvezete si jistě mnoho jedinečných zážitků.

Text: Michal Fajfr

Foto: autor

www.michalfajfr.cz, www.vtt.cz

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne