Barevné kombinace: Jak najít ty pravé?

Datum: 14.10.2010
obrázek
Barvy dokáží s interiérem doslova zázraky. Kromě jiného mohou mít na svědomí, že se v místnosti cítíme, případně necítíme, dobře. Výběr barev a jejich kombinace ovlivňuje každého z nás aniž bychom si to uvědomovali. Některé odstíny mají účinky uklidňující, jiné nás spíše povzbudí, některé napomáhají při soustředění, další třeba dokáží podpořit chuť k jídlu.

Ještě než se chopíte iniciativy a objednáte malíře, případně se sami vrhnete na malování, ověřte si, jestli zvolené odstíny korespondují s atmosférou, kterou chcete v konkrétní místnosti vytvořit.  

Jak si „vyrobit“ větší byt

Pro volbu odstínu je dobré zvážit zejména tři aspekty – charakter místnosti, což znamená, zda se jedná o prostor určený k odpočinku nebo ne, dále světelnost, to znamená, zda pokoj celý den prozařují sluneční paprsky, nebo je orientován na sever a od rána se tu svítí, a do třetice pak samozřejmě velikost a poměr plochy a výšky místnosti. Obecně platí, že v menších místnostech bychom se měli vyhnout tmavým a sytým barvám, které prostor opticky zmenší. Roli hraje i poměr plochy a výšky místnosti. Různé rozvržení barevných ploch totiž může přinést zcela odlišné výsledky.

 Teplé a studené odstíny

Jak je všeobecně známo, barvy se dělí na dvě základní kategorie: na teplé a studené. Teplé odstíny, jako je červená nebo žlutá povzbuzují k aktivitě, jsou to pohodové odstíny pro dobrou náladu, vytvářející klidnou a přívětivou atmosféru. Pokojům situovaným na sever pak dodají tolik potřebnou útulnost. Pro svůj povzbuzující účinek se hodí tam, kde se v průběhu dne zdržujete nejčastěji. Naopak studené barvy (zelená, modrá) mají spíše uklidňující účinek.

Studené barvy jsou takzvaně redukující, podtrhují účel prostoru a jeho střízlivost. Jsou vhodné do prosluněných prostor a všude tam, kde odpočíváme a relaxujeme. Chladné barvy jsou doporučovány přepracovaným lidem a těm, kteří trpí poruchami soustředění.  

Světlé odstíny působí lehce a přátelsky. Prostory vymalované světlými tóny vypadají větší, a proto je vhodné je zvolit pro malé byty. Naopak tmavé odstíny prostor zmenšují a mohou vytvářet pocit uzavřeného, ohraničeného prostoru. Tmavší barvy jsou vhodnější do velkých prostor, kde zvyšují útulnost interiéru.

Oranžová povzbudí chuť k jídlu

Barvy sice vyniknou až svými kombinacemi, přesto neškodí uvést pár slov o jednotlivých odstínech. V barevné škále teplých barev do bytů nejčastěji volíme decentní, nenápadné odstíny hnědé až béžové nebo smetanové, které se hodí pro nejširší užití v bytě i veřejných prostorách. Jste-li odvážnější, můžete zvolit teplé tóny oranžové. Tato barva ztělesňuje optimismus a radost ze života. Studeným a tmavým prostorům dodá teplo a rozměr. Oranžový interiér působí povzbudivě, zahřívá a vyvolává radost a optimismus.

Ale pozor! Příliš velké oranžové plochy neúměrně povzbuzují chuť k jídlu! Oranžová je ideální pro prostory orientované na sever, které „prohřívá“. Při výběru oranžové věnujte pozornost riziku optického přehřátí interiéru v prosluněných místnostech s okny k jihu. Obytné místnosti prozáří také veselá přátelská žlutá, která podporuje kreativitu a napomáhá soustředění. Je ideální do pracoven a učeben, protože stimuluje mozek. Silná a dráždivá červená symbolizuje lásku a vášeň, život, temperament. Může však znepokojovat a zvyšovat agresivitu. Není vhodná do ložnice ani do dětského pokoje. Syté, výrazné tóny červené se zpravidla používají jen jako doplňková barva.  

Zelená evokuje pocit bezpečí

Také u studených barev je třeba pracovat opatrně s příliš sytými odstíny, které na rozdíl od světlých variant studených tónů, působí zneklidňujícím dojmem až rušivě.

Příkladem může být jemná zelená připomínající přírodu, klid a odpočinek v porovnání s brčálovými odstíny – ty jsou příliš zelené, studené, rozrušující. Ve vhodném odstínu působí zelená jako uklidňující barva. Evokuje pocit bezpečí, naději, harmonii a svěžest. Pobyt v místnosti vymalované na zeleno pomáhá najít ztracenou rovnováhu. Je vhodná tam, kde relaxujete. Tyrkysová je ideální pro místnosti spojené s vodou, jako jsou koupelny, bazény, případně v jemných variantách i pro obývací pokoje a ložnice orientované k jihu. Vzduch, moře a dálku připomíná modrá, hodící se jak do koupelen, tak do ložnic, dětských pokojíčků, ale i do obytných prostorů orientovaných k jihu. Extravagantním povahám se možná zalíbí i sytá tajemná fialová nebo dokonce těžká černá. Tyto barvy je vhodné používat jen jako doplňkové barvy.

Do kuchyní se hodí teplé barvy

Kuchyně je doslova srdcem každého domu či bytu. Je místem, kde se protínají cesty všech členů domácnosti, místem jejich setkávání, místem pestrých chutí. Naše tělo zde pracuje na plné obrátky a barvy musí tuto fyzickou aktivitu podpořit. Nejlépe tedy sáhněte po teplých barvách – vaší kuchyni bude slušet cihlová, rezavá, oranžová nebo žlutá. Je-li vaše kuchyň malá nebo tmavá, pak dávejte pozor na syté barvy, které mohou místnost ještě zmenšit. V tom případě volte jemnější odstíny jako je okrová, broskvová nebo smetanová. Ve veliké kuchyni se můžete naopak „vyřádit“ a nemusíte se bát dráždivě vínové, cihlové nebo sytě oranžové. Lépe je však kombinovat syté části místnosti se světle krémovou nebo žlutavou, aby vynikla a rozzářila se naplno.

Budete-li chtít zkusit něco neobvyklého, můžete sáhnout po zářivé jarní zelené, třeba v kombinaci se žlutou nebo oranžovou. Toto barevné spojení osvěží zejména prosluněné kuchyně orientované k jihu případně jihozápadu.

V otevřených a prosluněných místnostech můžete zkusit i chladnější zelenou nebo modrou, tyto odstíny by však měly být v menšině, vyvážené na ostatních zdech smetanovými či žlutavými odstíny.

Tip na výmalbu kuchyně

Do kuchyně zvolte odstín tmavý šafrán z kolekce Primalex Inspiro a zkombinujte jej třeba se světlou olivovou. Decentní a elegantní olivová zeleň, rovněž z kolekce Primalex Inspiro, interiér osvěží a zvýrazní sytý teplý odstín tmavého šafránu. U menších nebo tmavších kuchyní tuto kombinaci doplňte ještě třetí barvou – odstínem světlá šampaň, který dodá interiéru opticky velikost a prosluní jej.

Strávíme tu třetinu života

Ložnice je místem odpočinku a relaxace. Strávíme v ní až jednu třetinu našeho života, a proto je důležité, abychom si zde dobře a vydatně odpočinuli a načerpali nové síly do dalších aktivit. Je tedy zřejmé, že výběr barvy by měl směřovat spíše k chladnějším tónům, k modré, zelené nebo fialové. Můžeme samozřejmě zabrousit i do teplejších odstínů, zvláště pokud nemáme modrou a zelenou v oblibě. Rozhodně ale nevolíme z výrazných, sytých teplých barev (například červená, sytě oranžová), které by v ložnici mohly působit vyloženě rušivě na náš spánek.

Do malých, tmavších ložnic si vybereme raději pastelové barvy – z teplých světle růžovou nebo broskvovou. Z chladnějších tónů jsou nejlepší volbou jemné fialové a purpurové, bledě modré nebo zelenkavé odstíny. Ve větších a dostatečně světlých ložnicích můžeme zkusit experimentovat se středně sytými studenými barvami jako je například tyrkysová, šmolková nebo azurová. Pro zvláště rozlehlé ložnice, během dne rozzářené sluncem, můžeme vybrat dominantní barevný prvek ze škály sytých chladných odstínů – například námořnickou modř. S tmavou barvou bychom měli ale zacházet velmi opatrně.

Střed společenského života

Obývací pokoj je středem společenského života. Chodí sem naši známí a přátelé, je místem intenzivních zážitků a událostí. Volíme proto z barev teplých a aktivních, které zábavu rozproudí, nikoli utlumí. Obývací pokoj bývá největší místností bytu, a proto můžeme volit i výraznější barevné tónování. Příjemné jsou odstíny oranžové, červené či terakotové. Máme-li ale pokoj menší, držme se raději pastelových odstínů! Ve velkých místnostech se na zdech dobře vyjímají syté teplé barvy (vínová, cihlová, červená, například královský rubín z kolekce Primalex Inspiro nebo Rock&roll z kolekce Primalex Fortissimo color) doplněné světlejšími odstíny béžové nebo smetanové. Pro velký obývací pokoj s bohatým osluněním se dají zvolit také pastelové tóny studených barev. Vhodné a atraktivní jsou různé šedavé odstíny béžové, zelené nebo modré, ale můžeme použít také bledě modrou nebo světle zelenou barvu.

Barevné kombinace v obývacím pokoji

V prosluněném obývacím pokoji tvoří světlá šampaň pozadí pro jemné tlumené odstíny toskánské levandule, kterou lze doplnit ještě světlou olivovou. To je elegantní příklad barevné kompozice dvou až tří odstínů z řady interiérových malířských nátěrů Primalex Inspiro. Toto harmonické spojení se vrací z dávných rokokových dob a přitom působí velmi moderně. Kombinace se skvěle hodí k chromu, sklu a velmi oblíbeným tmavým až černým dřevům používaným v současných interiérech.

Co se líbí dětem

Pro dětský pokoj můžeme vybírat z barev sytých i světlých, pestrých nebo nenápadných, záleží jen na vkusu. I zde platí, že teplé barvy stimulují, pobízejí k aktivitě, studené naopak uklidňují. Dají se kombinovat a doplňovat. Záleží však také na tom, máme-li doma batole nebo školáka. Pro malé děti jsou vhodné syté barvy a pestrost, s blížícím se dospíváním děti samy tíhnou spíše k jednodušším barevným kombinacím. Při malování dětského pokoje vycházíme z teplých barev, které můžeme doplnit barvou studenější. Vhodné kombinace jsou např. modrá-žlutá (případně modrá + oranžová nebo béžová), žlutozelená-žlutá-oranžová, zelená-béžová apod. Oblíbené dívčí barvičky jsou hlavně růžová (např. Primalex Bonus Color, odstín růžová) a fialková, klukům se zpravidla nejvíc líbí modrá, zelená a béžová. Všeobecně bychom se měli vyhnout tmavým odstínům v malých a tmavých pokojích. U větších školáků je lepší vyhnout se vyloženě rušivým barvám (temně modrá, brčálově zelená, sytá fialová) kvůli roztěkanosti a nesoustředěnosti, které mohou způsobovat.

Místo osvěžení a relaxace

Koupelna je domovem vody, místem osvěžení a relaxace. Pocit svěžesti a uvolnění nejlépe navodí chladivé tóny vybrané ze škály studených barev – vodní odstíny modré jako tyrkysová, akvamarínová, kobaltová modř, nejlépe v kombinaci s bílou nebo jemnými vanilkovými odstíny. Vhodnější jsou světlé pastelové tóny barev. Máme-li větší prostor s minimálně jedním oknem pro přístup přirozeného světla, můžeme sáhnout i po tmavších tónech nebo netradičních kombinacích např. šedo-žlutá, borůvkovo-smetanová a podobně.

I když je koupelna předurčena spíše chladným barvám, ani zde se nemusíme vyhýbat použití teplejších odstínů, jako je oranžová nebo žlutá. Tyto barvy jsou příjemné zejména v tmavých a chladných místnostech, které pomáhají opticky prohřát a prozářit. 

Pohrajte si s barvami

Pokud máte příliš vysoký strop, zkuste nechat stěny světlejší a strop vymalujte tmavší barvou. Kombinace tmavého stropu a podlahy a zároveň světlejších stěn totiž opticky rozšiřuje a zároveň snižuje interiér. U zvláště vysokých interiérů můžete vybrat tmavší odstín pro stěny a podlahu a kombinovat jej se světlým stropem a světlým pásem v horní části stěn právě u stropu. Takto lze zvláště vysoké interiéry rozšířit a zároveň snížit. V menších místnostech vyberte pro strop i stěny světlý odstín – v kombinaci s tmavou podlahou pomáhá interiér rozšířit.

Výrazně působí místnost, kde použijete různé barvy stěn. Je však třeba věnovat pozornost barevným kombinacím. Vliv na vnímání prostoru mají i vzory na stěnách. Například vodorovné pruhy na stěnách rozšiřují a snižují, zatímco svislé naopak prostor zužují a zvyšují a uplatní se tak ve velkých místnostech s nižším stropem. Vyberete-li pro stěny pokoje velké vzory, pak místnost opticky zmenšíte a zkrátíte, pomocí drobných vzorů naopak interiér zvětšujete.

Pozor na strop

Při výběru barev myslete také na fakt, že vnímání interiéru ovlivňuje i barva stropu. Pokud budete mít například zelený nebo modrý strop, ovlivníte barevnost v celé místnosti tak, že vám vše opticky zezelená (případně zmodrá). Zeď, v níž je umístěno okno, je vhodné vymalovat světlejší barvou. Okno je totiž zdrojem jasného světla a kontrast v případě použití tmavé, syté barvy může významně unavovat zrak.

Harmonie celku

Na celkové barevné působení má vliv i zařízení místnosti. Máte-li proto v plánu pořizovat pestrý nábytek, bude lepší ubrat na sytosti nátěrů. Počítáte-li s použitím vašeho původního nábytku, měli byste zvolit barvu, která s ním bude v souladu. A nejdůležitější věc, kterou bychom si měli uvědomit – byt netvoří jen několik nezávislých místností, ale jeden celek. Podle toho bychom k němu měli i přistupovat a vyhnout se přílišným kontrastům, extrémním barevným přechodům, ale i přílišné fádnosti. Představte si, že se budete pohybovat bytem z místnosti do místnosti a přitom byste se měli cítit dobře, barevné změny by vás neměly rušit a rozptylovat. Ideálním barevným řešením je zkrátka harmonický celek, ve kterém se vám bude dobře žít.

 Text: Marie Šimonovská

Foto a vizualizace: archiv firmy Primalex a redakce



Dvakrát plánuj, jednou maluj

Máte vlastní představu o barevném řešení svého bytu? Než se pustíte do malování, a ním spojeného rizika, že výsledek nebude tak úžasný jako ve vašich představách, vymalujte si virtuálně. Jednoduchý pomocník s názvem Colordesigner vám po výběru kolekce odstínů automaticky nabídne 3 různé atraktivní varianty barevných kombinací, vycházející z aktuálních trendů. Odstín podle vlastních představ si také můžete vybrat zcela volně ve vzorníku nebo z nabídky ready-mixů značky Primalex. A co je zajímavé: V programu Colordesigner pracujete nejen s barvami stěn a stropů, ale také s bytovými doplňky! Jistě už máte doma nějaký nábytek, např. barevnou sedačku, kterou přece kvůli malování nebudete měnit. Svůj návrh barevného řešení si uložte nebo pošlete třeba manželovi e-mailem, Colordesigner umožňuje také vytištění návrhu se seznamem nejbližších prodejen, kde si můžete barvy zakoupit! Vyzkoušejte na www.primalex.cz.

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne