Skutečnou krásu dveří tvoří detaily

Datum: 15.9.2010
obrázek
Vstupní bránu do každého interiéru představují dveře, jejichž design podtrhuje celkový dojem z místnosti. Aby nové dveře byt po dlouhá léta skutečně krášlily, je třeba při jejich výběru věnovat pozornost i subtilnějším otázkám, než jen ceně a rozměru. Volba povrchu dveří, jejich prosklení i barevné sladění s ostatními částmi interiéru mají přitom nejen estetický, ale i praktický význam.

Nejběžnější povrchovou úpravou dveří je fólie v celé řadě dekorů věrně napodobujících dřevo a další přírodní materiály. Vysoce odolný je CPL laminátový povrch, který chrání dveře před oděrem, snáší vlhkost i sluneční záření a lze jej ošetřovat běžnými čisticími prostředky. Autentický přírodní vzhled má dřevěná lakovaná dýha. Ta je ovšem citlivější vůči slunečním paprskům, oděru i při čištění. Do popředí se však derou zcela nové technologie, které možná dají časem na tuto „klasiku“ zapomenout.

Leskne se jak zrcadlo

Téměř zrcadlový lesk, který je snem každé hospodyňky, „umí“ moderní povrchová úprava dveří Grenagloss. Grenagloss vzniká aplikací speciální akrylátové fólie na dřevovláknitou desku MDF, která plně nahrazuje masivní dřevo. Výsledkem je odolný povrch s tak vysokým leskem, že se podobá sklu. K dalším přednostem patří snadná údržba a barevná stálost. Proto je Grenagloss mimořádně vhodný například do kuchyně či koupelny. Společnost Solodoor tuto atraktivní úpravu nabízí u své exkluzivní modelové řady dveří Brillant, a to v barevných variantách bílá, vanilka, červená, čokoláda a černá. Luxusní vzhled zvýrazňuje ohraničení povrchu hliníkovými lištami.

Jen pohladit

Odolnost s přírodním vzhledem dřeva spojují trojrozměrné strukturované povrchy dveří. V Česku tento světový trend razí společnost Solodoor, která představila povrch SOLO 3D. SOLO 3D ve variantách eben, bambus, cremeline se poprvé objevuje u nové modelové řady Gabreta, která navíc vyniká moderní jemnou linií úzkých prosklených pruhů. Druhou volbou povrchové úpravy je použití fólie s devíti možnostmi dezénu (například rumunská třešeň, ořech, dub či olše). Řada Gabreta je nabízena v osmi variantách s jedním či dvěma prosklenými pruhy. Prosklení je rámováno lištou v barvě dveří nebo atraktivní hliníkovou lištou.

Prosklení prosvětlí prostor

Prosklení dveří dokáže celý interiér výrazně odlehčit, projasnit a v neposlední řadě šetří i náklady na svícení. Existuje přitom celá řada variant od bohatého prosvětlení až po decentní úzký skleněný pruh, od plně průhledných skel až po matná.
Bohatší prosklení lze doporučit všude tam, kde potřebujeme co nejvíce denního světla, tedy do kuchyně, obývacího pokoje, pracovny. A samozřejmě také u dveří do chodby, v níž často zcela chybí okna. V moderních interiérech se sklo uplatní i v případě koupelen či toalet. Volba vhodného matného, poloprůhledného dekoru skla udrží intimitu těchto prostor a zároveň umožní pronikání denního světla. Naopak v případě „servisních“ místností, jako komora, spíž či sklep stále hrají prim dveře plné.
Opatrnější přístup k prosklení se doporučuje u dětských pokojů. Zde je z bezpečnostních důvodů lepší volit dveře pouze s prosklenou horní třetinou či polovinou tak, aby do skla nevletěly hrající si děti. I tak lze pro klid duše ještě skla opatřit bezpečnostní fólií, která zabrání roztříštění na kousky. U ostatních pokojů je volba prosklení čistě na vkusu majitele, je však třeba mít na paměti, že skleněné dveře nemají tak dobré tepelné i zvukové izolační schopnosti, jako dveře plné.
Pro skutečně bohaté prosvětlení a odlehčení místností se nabízí osazení dveří s takzvanými světlíky, které mohou být umístěny z boku dveří i nad nimi. Instalace světlíků pochopitelně vyžaduje širší či vyšší stavební otvor, než v případě obyčejných dveří a většinou i asistenci odborné montážní firmy.
Dekorů skla přitom existuje nepřeberná škála. Jen na internetových stránkách www.solodoor.cz naleznete 17 možností volby prosklení.

Barvy ovlivní optickou velikost bytu

Svojí relativně velkou plochou a častým užíváním jsou dveře často dominantní estetickou součástí interiéru. A tak je volba barvy a dekoru jedním z nejdůležitějších faktorů, které se při výběru dveří řeší. Jde především o otázku individuálního vkusu a proto těžko stanovit „závazná“ pravidla.
Obecně platí, že světlejší odstíny dveří interiér odlehčují a opticky zvětšují. Naopak tmavší dveře byt zmenšují a působí dojmem větší útulnosti. Proto se světlé barvy doporučují především do menších prostor, panelákových bytů apod.
Barvu dveří je třeba promýšlet také s ohledem na to, zda chceme či nechceme nechat vyniknout jiné součásti místnosti, například nábytek, obrazy na stěnách atd. Výraznější dveře pochopitelně mají vzhledem ke své velikosti tendenci strhávat na sebe pozornost.
A konečně, je třeba zvážit barevné sladění dveří a zárubní především s podlahou a samozřejmě také se stěnami. Doporučit lze volbu barevně podobných (ne zcela stejných) odstínů, ale velmi atraktivní může být také využití kontrastu mezi světlejší podlahou a tmavšími dveřmi. Z padesáti možných kombinací barevného designu a povrchové úpravy dveří, které nabízí Solodoor, by ale neměl být problém zvolit tu pravou.
Volba designu a povrchu dveří ovlivňuje celkový vzhled bytu na řadu let. Proto je třeba vybírat pečlivě a s rozmyslem. Už s ohledem na to, že se jedná o nezanedbatelnou investici. Proto je nejlepší požádat o kvalifikovanou radu odborníky. Jsou připraveni na www.solodoor.cz.

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne