Věrný jídelní stůl

Datum: 10.9.2010
obrázek
Jídelní stůl bývá často považován za nejdůležitější součást vybavení interiéru. Zpravidla nikde jinde v rámci bytu nemívá rodina možnost být tak pohromadě. Neservírují se na něm pouze pokrmy, ale právě zde zasedá rodinná rada, ale také zde jen tak posedíme a povídáme, co přinesl nový den, hrajeme karty, luštíme křížovky, menší děti u něj píší úkoly. Čeho všeho už byl u nás svědkem, ví jen on...


Jídelní stůl vybíráme s ohledem na prostor, který máme k dispozici, a na počet stolovníků. Situace v panelových domech a jiných menších bytech se různí. Někde se příprava pokrmů a stolování musí spokojit s omezeným prostorem. Jinde, zvláště tam, kde došlo k propojení kuchyně s obytným prostorem, zbývá na jídelní stůl podstatně více místa.

Různé tvary a materiály

Jídelní stoly? Jak je vám libo. Co se týče tvarů - jak kulatý, tak hranatý stůl mají své přednosti. Kulatý stůl je komunikativnější, ale na druhou stranu značně náročný na prostor. Kulatý stůl o průměru 95 cm stačí k pohodlnému stolování pouze třem lidem. Pokud však potřebujete stůl univerzálnějšího charakteru, který se občas využívá k různým činnostem – ať již k přípravě pokrmů nebo psaní úkolů… Vhodnější je volit stůl obdélníkového nebo čtvercového tvaru.
Co se týče materiálů – názory se různí. Někteří architekti a designéři nedají v případě jídelního stolu dopustit na masivní dřevo (stůl z masivu použijí i v kuchyni vybavené jinak ve studeném hi-tec stylu), ze kterého lze vyrobit bytelný stůl, k němuž se vejde i značně početná rodina nebo parta přátel. Je pravda, že takové stoly nám vydrží po celý život, dokonce mohou sloužit dalším generacím. Škrábance, různé fleky, spáleniny se po čase obrousí, provede se nová povrchová úprava a stůl je jako nový. Možný je i opačný přístup, kdy stopy používání dodávají stolu na hodnotě, vypovídají o jeho stáří a nestydíme se za ně.
Dřevo má v současnosti vážnou konkurenci ve sklu a kovu, materiálech, jejichž invaze do obytných interiérů nadále úspěšně pokračuje. Na skleněné stolové desce sice vynikne více něž na jiných materiálech sebemenší nečistota, ale na druhou stranu sklo vnáší do jídelního koutu pocit čistoty a vzdušnosti. Také stolování na skle bez ubrusu je velmi příjemné. Používá se jak sklo čiré, tak matné, budící dojem pískovaného. Ve skutečnosti jde o matný povrch, kterému neubližuje horké nádobí a dobře se udržuje.

Kolik místa potřebujeme

Při pořizování jídelního stolu musíme samozřejmě vycházet z prostoru, který máme k dispozici, a počtu osob, které k němu budou usedat. V případě, že žijeme společenským životem a často přijímáme návštěvy, neměli bychom ani na ně v tomto směru zapomenout. Podle základních ergonomických pravidel je třeba na jednu osobu počítat s plochou 60 x 40 cm stolní desky. Co se týče její šířky, za standard se považuje 80 cm, za optimum 90 cm a vice.
Pro pohodlné sezení je rovněž důležitá výška stolu a sedacího nábytku. Výška stolu by se měla pohybovat v rozmezí 69 až 75 cm, od jeho spodní desky by mělo být k podlaze minimálně 63 cm. Aby se nám dobře sedělo, potřebujeme mezi deskou stolu a jeho nohama prostor minimálně 27 cm. Podmínkou pohodlného sezení je i dostatečný prostor kolem židle. To znamená, aby mezi hranou stolu a opěradlem židle či lavice bylo minimálně 70 cm a pokud sedíme před stěnou či nábytkem, je třeba přidat dalších alespoň 5 cm. 

Stůl podle potřeb

Přijatelné stolování se v menších bytech musí často řešit využitím stolů, jejichž desky lze zvětšovat rozložením, vysouváním nebo vložením přídavné části. Příprava dostatečně velké tabule se tak zkomplikuje, ale stojí za to. Stále lepší než se u jídelního stolu tísnit.
Pro jednu, dvě osoby je možné stolování vyřešit pomocí jídelních stolků, které nejčastěji bývají připevněné ke stěně v kuchyni, mohou být i sklápěcí, a tak prakticky nezabírají žádný prostor. Tyto stolky zpravidla bývají doplněny větším jídelním stolem v obývacím pokoji, u málopočetných domácností to však není podmínkou.
Posledním typem stolu jsou tzv. barové pulty. V panelákových bytech mají většinou podobu pultů oddělujících kuchyň od obývací části interiéru a sezení barového typu. Barové stolky však nenahradí jídelní stůl, poslouží k vypití kávy, případně posnídání či svačině.  

Na co se posadíme

Sebedokonalejší jídelní stůl se pochopitelně neobejde bez vhodného sezení. Židle se vyrábějí ze dřeva, překližky, kovu nebo plastu, včetně nejrůznějších kombinací. Přehlížen není ani vzhled židle – naopak, více než v předchozích obdobích se hledí na pohodlí a ergonomii. Důraz se klade především na výplň a kvalitní potah. Odolnost vůči prosezení zajišťují tuhé i měkké polyuretanové pěny, v poslední době i poddajné duté vlákno, speciální kuličky, nebo i vzduch. Častěji se uplatňují potahoviny světlých pastelových barev se snadnější údržbou a delší životností. Kromě již delší čas oblíbené Alcantary je například velice oblíbený nový druh umělé kůže Nubuck, připomínající na dotek jelenici s teflonovou úpravou proti oděru a ušpinění. Údržba čalouněných židlí se však rovněž řeší kvalitními bavlněnými snímatelnými potahy, které lze prát.
Kromě stolu s židlemi se zvláště v menších kuchyních často setkáváme i s rohovými sedacími lavicemi, které mohou mít pod sedákem úložný prostor.
Sedací nábytek si před koupí nestyďte vyzkoušet, pokud nebude poskytovat skutečně zdravé pohodlné sezení, porozhlédněte se po jiném. Současný trh nám předkládá dostatečnou nabídku.
Pokud máte doma rozkládací stůl, což znamená, že se u něj občas sejde více strávníků, je třeba si pořídit i rezervní židle, které nebudou zabírat příliš místa. Nejvhodnější je volit skládací nebo stohovací židle.

Stolek na kolečkách 

Pokud nemusíte v bytě skutečně počítat s každým centimetrem, pořiďte si mobilní servírovací stolek. Usnadní vám servírování zvláště v případě, když se jídelní stůl nachází ve větší vzdálenosti od varného centra. V době, kdy se u vás nebude stolovat, poslouží jako odkládací plocha, které není nikdy dost. Můžete na něm například servírovat čaj vedle křesla, či odložit rozečtenou knihu. Servírovací stolky se vyrábějí z různých materiálů – od dřeva, kov, sklo až po barevné plasty, které působí jako elixír mládí.

Text: Dominika Bučková

Foto: archiv redakce

Mějte na paměti

  • Pokud máte doma malé dítě, vzdejte se raději stolů se skleněnými deskami a ostrými hranami.
  • Každou židli si před koupí raději vyzkoušejte.
  • Pokud se rozhodnete pro čalouněné sezení, zajímejte se o kvalitu potahu a jeho údržbu.
  • U jídelního stolu počítejte na každého strávníka s prostorem 40 x 60 cm.
  • Jídelní stůl nesmí překážet provozu domácnosti.
  • Náhradní sezení řešte formou skládacích či stohovacích židlí.
 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne