Chorvatsko - nejmladší účastnice zájezdu

Datum: 8.9.2010
obrázek
“Tatínku, tak kdy už pojedeme k moři?”, ptal se hlavy rodiny čtyřletý Kuba. “Letos asi ne, možná příští rok, Eliška je ještě malá.” Ale ona už vyrostla, jsou jí přece už čtyři měsíce”, opáčil Kubík. Nakonec jsme po horečných přípravách vyrazili s kamarády do Rabacu a Eliška se nechtíc stala rekordmankou – byla nejmladší účastnicí našeho zájezdu. Navzdory věku byla během cesty tam i zpět i za pobytu u moře nadmíru spokojená.

Z Prahy do Rabacu je to 950 kilometrů

Jak už dnes snad každé české dítě ví, nejbližší moře se nachází v Chorvatsku. A pokud nechcete příliš dlouho cestovat, stane se vaším cílem určitě Istrie. Tento největší chorvatský poloostrov vám nabízí krásnou přírodu, křišťálově čisté moře, starobylé památky i vysoce kvalitní ubytovací služby v kempech, hotelích i soukromých apartmánech. Jste-li milovníky bělostných oblázkových pláží, které kontrastují s azurově modrým mořem, doporučujeme vaší pozornosti východoistrijské letovisko Rabac, stálo v průvodci. Kamarádi, kteří už v Rabacu byli, nás lákali na krásné koupání a měli pravdu. Bez zajímavosti není ani vzdálenost - z Prahy je to do Rabacu jenom 950 km.

Perla Kvarnerského zálivu

Rabac bývá právem nazýván perlou Kvarnerského zálivu. I přes rozvoj skvělých podmínek pro turisty si dodnes dokázal uchovat přívětivou atmosféru malebného rybářského městečka. Komplex krásných pláží s bílými oblázky, neuvěřitelně čisté moře, typická středomořská vegetace, početné hospůdky s místními specialitami, večerní vyjížďky na výletních lodích, pohostinní a srdeční lidé, to vše dělá toto místo velice zajímavé a turisticky velmi atraktivní.

Do Rabacu i v zimě

Rabac získal již v roce 1912 statut přímořských klimatických lázní a již tehdy byl hojně navštěvován. V souvislosti s útlumem těžby uhlí ve spádové oblasti hornického Labinu v posledních dvaceti letech výrazně stoupla v Rabacu výstavba soukromých rodinných vilek a domků, určených k pronajímání turistům. Dnes mají ubytovací objekty Rabacu včetně kempů v blízkém okolí celkovou ubytovací kapacitu více než deset tisíc lůžek a tato kapacita se neustále rozšiřuje. Rabac je oblíben i pro rekreaci rodin s dětmi.

Hotely a apartmánové komplexy letoviska Rabac se stále rozrůstají podél pobřeží jižním i severním směrem od staré obce, v níž přibývají nové vily, domky a soukromé penziony, které šplhají vysoko do svahu nad původní městečko. Dobrou pověst si postupně získávají i zdejší zimní ozdravné pobyty.

 

Čtyři modré vlajky

Křišťálově čisté průzračné moře omývá překrásné oblázkové pláže oceněné čtyřmi modrými vlajkami (používá se pro označení těch nejkvalitnějších pláží – v celém Chorvatsku se jich nachází asi 50). Rabac nabízí řadu ubytovacích zařízení takřka všech kategorií, ale i pestrou nabídku výletů do přírody i za poznáním. Místní pláže s upravenou promenádou se právem pyšní skvělou pověstí nejen v Chorvatsku a pokud dáváte přednost aktivnímu odpočinku, jsou vám k dispozici četné tenisové kurty i bohatá nabídka vodních sportů. V městečku samotném naleznete jak řadu výborných restaurací, tak nespočet cukráren s mnoha druhy zmrzliny a zákusků, prodejce suvenýrů i zlatníky.

Město s bohatou historií

Milovníky historie pak jistě potěší sousední město Labin, pyšnící se středověkým centrem, městským muzeem s archeologickými sbírkami, ale také pravidelnými trhy, sochařským sympoziem a pestrou škálou obchůdků a supermarketů. Bývalé hornické město Labin, místo s bohatou historií, rozkládající se na pět kilometrů vzdáleném vrchu.

Dlážděné uličky, domy se zajímavou architekturou i reliéfy, věž Fortica s nádherným výhledem na Rabac a ostrov Cres, městská brána, palác nebo muzeum s archeologickými sbírkami zcela jistě stojí za zhlédnutí. Labin se během poslední doby vyvinul v moderní a známé multikulturní centrum s mnoha galeriemi, ateliéry a restauracemi. Nejznámější istrijští malíři a sochaři pochází právě odtud a jejich tvorba měla na vývoj města vliv.

Dovolená plná slunce

Promenáda podél břehu moře je vhodná i pro děti, které se chtějí projet na kole, k běhání nebo jízdě na kolečkových bruslích. Řada restaurací s kvalitní kulinářskou nabídkou pro celou rodinu a četné možnosti sportovního vyžití přispěly k tomu, že se Rabac stal atraktivním letoviskem v této části istrijského pobřeží. Pláže, malé zátoky i údolí, středozemní vegetace, početné hospůdky s domácí kuchyní, večerní vyjížďky rybářských a výletních lodí, srdeční hostitelé s pohostinnou istrijskou povahou - vše to, co očekáváte od dovolené plné slunce, azurového moře, pohody a dobré zábavy, vám nabízí tato perla Kvarneru. Je zde i promenáda, po které se můžete v intervalu jedné hodiny přepravit  z jednoho konce na druhý pobřežním vláčkem, který bývá dost obsazený, ale určitě se v něm pro vás místo najde. Tato promenáda je členěna na pláže Plaža Sv. Andrie, Lanterna Plaža a Girandela Plaža.

Promenáda je lemována stánky s mušlemi, hračkami, bižuterií, nás však nejvíce zaujali malíř portrétů a slečna, která vystřihovala z papíru obrysy obličeje zájemců. Zatímco malíř maloval portrét více než hodinu, slečně trvalo zpodobnění rekreantů jenom dvě minuty. Centrem nákupů je část promenády kolem přístavu, kde je i lékař, pošta a samoobsluha Nejlepší zmrzlinu seženete, jak rozhodli malí účastníci zájezdu, v provozovnách Pingo.

Chorvatsko stále vede

Přestože Chorvatsko zažívá v letošním roce odliv českých turistů, v žebříčku nejoblíbenějších dovolenkových míst zabírá stále první místo. V minulém roce do Chorvatska vyrazilo 765 tisíc Čechů. Druhé se umístilo Slovensko se 720 tisíci českými návštěvníky, třetí příčku obsadila Itálie, kam loni zamířilo 495 tisíc turistů. O zbylá místa v žebříčku oblíbenosti se dělí Řecko, Tunisko, Rakousko, Španělsko a Egypt. Statistiky jasně ukazují také další trend, a sice, že zdaleka nejčastějším dopravním prostředkem pro cesty na dovolenou je auto. Vozem vyrazilo loni na dovolenou 80 procent Čechů.

Všechno jsme nestihli, za rok se vrátíme

V Kvarnerské vrchovině se nachází několik přírodních a národních parků, mezi nimiž vynikají Plitvická jezera, kde se natáčely filmy s Vinnetouem. Velké oblibě se těší Opatija - Perla Kvarnerského zálivu – úžasné vily, kvetoucí zahrady a pulzující metropole Rijeka se svými 140 tisíci obyvateli.

Záliv má mimoto i mnoho ostrovů, což činí z regionu jedno z nejoblíbenějších míst pro jachting. Ostrov Cres a Krk jsou největšími ostrovy Jaderského moře. Krajina je jak bohatá na přírodu, nádherné pláže a moderní přístavy pro jachty, tak i na stavby z doby římské a benátské. Ostrov Rab se svými úžasnými plážemi v části Lopar je dokonce oblíbený i mezi nudisty.

Text: Štěpán Chára

Foto: autor

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne