Nadčasová Tendence

Moderní trendy
Architekt přitom sledoval záměr navrhnout dům, který přirozeně zapadne do okolní zástavby rodinných domů, ale zároveň jej navrhoval podle moderních trendů v architektuře. Proto zvolil kombinaci pultové střechy se sedlovou, kde navíc použil přesažené štíty a zaatikové žlaby. Obě části domu jsou propojené proskleným komunikačním prvkem. Netradiční je také řešení fasády. Je zde využito kombinace dvou různých materiálů.
Architektonicky dům oživuje na jedné části horizontálně skládaná modřínová fasáda, druhá část je obložena fasádními deskami Cembonit.
Prostorové principy
Logické schéma dispozice přízemí tvoří podélné řazení obytného prostoru s kuchyní a jídelnou na straně jedné a ložnicové části včetně technického zázemí domu na straně druhé. Vstupní chodba probíhá napříč celým domem a reaguje na průhledy do okolí (zahrady). Patro je řešeno také jako ložnicová část. Prostorové principy interiéru jsou založeny na střídání kontrastu a vyváženosti volných ploch a plných stěn či prostorových bloků (stěna, schodiště, otvor). Dispoziční řešení je navrženo tak, aby po menších úpravách mohly obě části domu fungovat jako samostatné domy. Nebo lze využít dispozici v přízemí pro variantu stavby jednopodlažního domu. Výrazné prosklené plochy umocňují pocit velkého prostoru v domě a poskytují přímý kontakt s okolím domu.
Styl moderní bytové architektury
Pro budoucí stavebníky je tento ukázkový dům bezpochyby velkou inspirací pro vytvoření jejich vlastního domu. A to nejen z hlediska architektonického řešení exteriéru, ale také interiéru. Pro vnitřní vybavení domu je využito klasických, ale i moderních prvků. V moderně vzhlížejícím domě, ve kterém jsou použité moderní barevné materiály, velice dobře vyvažuje celý interiér nábytek v měkkých odstínech přírodního dřeva. V obývacím pokoji, který je řešený ve stylu moderní bytové architektury, zaujmou vysoká krbová kamna s hladkým čistým kachlováním a nerezovým opláštěním komína.
Rovněž zajímavým interiérovým doplňkem je osvětlení interiéru domu. Všechny místnosti jsou vybaveny jak hlavními osvětlovacími tělesy, tak i doplňkovým osvětlením, které vytváří velmi příjemnou atmosféru v domě.
Nadčasové technologie
Od samého začátku bylo záměrem stavitele představit zákazníkům moderní dům, vybavený nadčasovými technologiemi, které dávají domu přívlastek „Inteligentní dům“. Koncepce vytápění klade důraz na nízkou spotřebu energií a k tomu využívá moderní technologie: topná soustava obsahuje elektrokotel, deskové radiátory, podlahové topení a solární systém.
To je ještě doplněno systémem decentrálního řízeného větrání s rekuperací. Také lze využít sálavého tepla z krbových kachlových kamen. Topná soustava je ovládána elektronickým systémem, který slouží pro nezávislé řízení teploty v jednotlivých místnostech. Lze jím ovládat jak servopohony na jednotlivých topných tělesech, tak regulátory topných okruhů.
Strukturovaná kabeláž
Dům je vybaven strukturovanou kabeláží, která umožňuje rozvody TV signálu, satelitu, video, PC sítě, telefonu, rádia, hudebního signálu – vše v jednom kabelovém vedení do všech pokojů. Tato síť dovoluje jednotlivé přístroje libovolně mezi sebou sdílet, přemísťovat a opět připojit, nové přístroje přidávat, dálkově ovládat apod., aniž by bylo třeba dodatečné instalace kabelových rozvodů.
Ovladač se vejde do kapsy
Další novinkou je nový inteligentní systém spínání osvětlovacích těles. Vypínač instalovaný do kliky dveří dává signál k rozsvícení či zhasnutí v místnosti. Přitom se světla mohou ovládat také malým dálkovým ovladačem, který se vejde do kapsy.
Název domu „TENDENCE“ přesně vystihuje úlohu domu – představit budoucím stavebníkům novinky a trendy ve výstavbě rodinných domů, které se časem stanou standardní součástí každé domácnosti.
Text: Petr Fuksík
Foto a vizualizace: archiv společnosti ATRIUM