Tajemství temného moku

Datum: 6.9.2010
obrázek
Většina z nás vítá kávou nový den. A každý si svůj dokonalý šálek kávy představuje úplně jinak. Ke snídani dáváme přednost kávě z překapávače, najdou se samozřejmě i zarytí vyznavači turka. Vůně a chuť kávy nezáleží jen na jakosti vybrané kávové směsi, způsobu pražení a mletí, ale i na složení vody, z níž ji připravujeme. A nejvíc ovlivňuje vznik životabudiče způsob přípravy.

Káva patří mezi nejpopulárnější teplé nápoje. Její rozumná konzumace má dokonce blahodárné účinky na centrální nervový systém. To je dáno obsahem kofeinu. Dáme-li si šálek kávy, cítíme se většinou fit a v pohodě. Účinek kávy se však nedá zvyšovat do nekonečna. Je známo, že jeden z našich poslanců vypije denně dvacet šálků kávy a k tomu vykouří šedesát cigaret, což opravdu není příklad k následování.

Co je vlastně káva?

Je to nápoj připravovaný z pražených plodů dvou obchodně využívaných druhů kávovníků. Nejdůležitější z nich je kávovník arabský (Coffea arabica), jehož semena tvoří 70 procent světové produkce kávy. Coffea caneophora dává kávu známou jako „robusta“, má drsnou chuť a je o polovinu levnější než arabika, a proto bývá součástí lacinějších směsí obyčejných i instantních káv. Kávovníkovým plodům, které uzrávají šest až osm měsíců po opylení, se říká také třešně, protože rostou v trsech a při zrání červenají. Každá „třešeň“ obsahuje dvě kávová zrnka.

A jak byly účinky plodů kávovníků objeveny? Podle jedné z legend jistého derviše vypudili z kláštera a ten se pokoušel nasytit bobulemi neznámého keře. Byly tak trpké, že je zlostně naházel do ohně. Najednou mu zavoněly, a tak je dal povařit do kotlíku s vodou. Nápoj ho vzpružil, necítil se tak unavený a dokonce přestal mít hlad. Mniši ho za pár dnů našli ve skvělé kondici a přijali ho opět mezi sebe. A protože „vynalezl“ přímo božský nápoj, byl údajně prohlášen, jak už to bývá, za svatého.

 

Klasicky nebo automaticky

Kdo alespoň jednou okusil pravé italské espreso nebo kapučíno, ten se nenechá jen tak ošálit ledajakou hnědavou tekutinou. A protože ani pátrání po restauracích italského typu nepřináší labužníkovi vždy to pravé uspokojení, rozhodne se, že pro příště si espreso nebo kapučíno raději bude připravovat sám. Přestože se vestavné spotřebiče těší stále větší oblibě, neznamená to konec volně stojících kuchyňských pomocníků. Také oni mají své přednosti a věrné fanoušky. Stranou přízně nezůstávají ani kávovary. Trh nám v současnosti nabízí jednak klasické přístroje, které nám připraví překapávanou kávu, ale také kávovary, které nám dokážou připravit espreso, kapučíno či jiný druh oblíbené kávy.

Pomýšlíte na koupi kávovaru a nevíte, jaký si vybrat? Pokud holdujete pouze překapávané kávě, zcela vám postačí některý z klasických kávovarů.

V případě, že dáváte přednost espresu, kapučínu či jinému druhy kávy, vyplatí se investovat do kávovaru, který ovládá jejich přípravu.

Rozdíl mezi oběma typy spotřebičů nespočívá pouze v ceně, ale především v nástrojích, kterých k přípravě kávy používají. Zatímco klasické kávovary využívají k přípravě pouze teplou vodu, která samospádem dopadá na mletou kávu a vylouhuje z ní všechny potřebné ingredience, jejich mladší „kolegové“ pracují navíc s tlakem a časem. Italové, konkrétně Institut v Bruscie, vyhlásili něco, co by se dalo nazvat receptem na dokonalou kávu. K tomu, abyste připravili šálek kávy o 25 ml včetně pěny je nezbytné: 6,5 g kvalitní mleté kávy, kterou při tlaku osm barů proženete 25 ml vody o teplotě 87 °C, a to v průběhu 18–25 sekund. Pokud dodržíte při přípravě kávy tento postup, nemělo by jí nic chybět k dokonalosti, a to ani bohatá pěna, která se uvolňuje z olejnatých částic.

Na kávovary se někdy díváme jako na vysavače nebo pračky, kde se hodnotí co nejvyšší výkon či počet otáček při ždímání. U kávovarů se domníváme, že čím vyšší tlak jsou schopny vyvinout, tím lepší kávu připraví. Není to pravda. Pro přípravu kávy je nejvýhodnější tlak 8–9 barů. Vyšší tlak způsobí, že voda kávou proteče příliš rychle, a tak nestačí všechny potřebné látky vylouhovat.

Cena automatických kávovarů se pohybuje v rozpětí od 3 000 do 30 000 Kč a někdy i více. Rozdíl v ceně způsobuje především vybavení. Dražší kávovary jsou méně náročné na obsluhu, mají dokonalou paměť, vědí nejen jak připravit malý či velký šálek vaší oblíbené kávy, ale spolehlivě se přihlásí také o potřebnou údržbu.

 

Tři kategorie

Přístroje pro tlakovou přípravu kávy se dělí do tří skupin. První zastupují espresovary kombinované s klasickým překapávačem kávy a vyhovují méně náročným rodinám. Druhé, s manuálně ovládanou pákou, téměř vždy kombinované s parní tryskou, poslouží i k přípravě kapučína. Třetí a nejdražší skupina zahrnuje automatické přístroje se zabudovaným zásobníkem a mlýnkem kávy. Mletí, porcování a pěchování kávy se děje automaticky, uvnitř přístroje. Donedávna obdivované kavárenské zázraky jako plnoautomaty se špičkovým designem nabízejí ve velkém výběru firmy AEG/Electrolux, Braun, De Longhi, Fagor, Krups, Moulinex, Rowenta, Siemens, Saeco, Tefal a některé další. Tyto přístroje mají většinou integrované mlýnky zrnkové kávy s nastavitelným stupněm jemnosti mletí, odnímatelný zásobník vody, který se snadno naplní pod vodovodním kohoutkem. Stále častěji disponují i možností přípravy porcované kávy balené v „polštářových“ kapslích. Výtok kávy lze nastavit podle výšky šálků, které se dají nahřívat na horním víku přístroje. Přípravu, včetně okamžiku „startu“, lze nastavit na podsvíceném, případně i dotykovém displeji. Každý krok cyklu, který automaticky následuje, bývá signalizován, a to včetně odvápňování a proplachování systému, až do chvíle, kdy tuhá kolečka zbytků kávy skončí v odpadním zásobníku.

Aby všechno ladilo

Při výběru je třeba se zajímat zejména o to, aby vše, co je třeba ovládat i doplňovat, tedy kávu, vodu a mléko, bylo přístupné zepředu a všechny funkce byly jištěny automatickým vypínáním. Samozřejmě záleží i na stylu a použitých materiálech, které by měly ladit s vybavením kuchyně. Vybíráme také podle toho, jestli chceme, aby přístroj působil nenápadně – potom sáhneme po nerezu, hliníku, případně kombinaci těchto povrchů s černou barvou. Chceme-li, aby kávovar působil jako designový solitér a poutal nápadnou barvou, tak na trhu dnes už najdeme i takovéto přístroje, které splní naše přání po originalitě.

Jakou si dáte?

Espreso – káva připravovaná pod tlakem. Dokonalé espreso se vyznačuje stabilitou, která při opatrném posypání cukrem několik sekund podrží krystalky cukru, než klesnou do kávy. Espreso by se mělo připravovat do předehřátého hrnku.

Espreso doppio – dvojité množství normálního espresa

Espreso lungo – větší espreso s menší koncentrací kávy

Espreso ristretto – silné, velmi aromatické espreso dvojnásobné koncentrace

Espreso macchiato – čerstvě připravené espreso s mléčnou pěnou

Cappuccino (kapučíno) – kávu s pěnovou čepicí tvoří 1/3 espresa, 1/3 horkého mléka a 1/3 mléčné pěny posypané kakaem nebo skořicí

Caffé coretto – espreso ochucené malým množstvím silné pálenky, koňaku či likéru

Caffé latte – dvojité espreso podávané ve velkém šálku s mlékem ohřátým parou a s malou nebo s žádnou mléčnou pěnou

Caffé mocca – kafe tvoří 1/3 espresa, 1/3 horkého mléka a 1/3 kakaa

Recepty na kávové sladkosti

Kávové Cantuccini asi 40 ks - 1 ks 503 kJ/120 kcal

Přísady: 200 g mandlí, 500 g mouky, 1 čajová lžička prášku do pečiva, 0,5 čajové lžičky soli, 90 g másla, 250 g cukru, 70 ml čerstvého espresa, 40 ml kávového likéru, na posypání: skořici nebo směs skořice a cukru

Postup: Mandlová jádra restujeme asi 10 minut v pečicí troubě předehřáté na 180 °C, potom je rozmixujeme. Mandle smícháme s moukou, práškem do pečiva a solí. Přidáme máslo, cukr, vejce, kávový likér, mírně vychlazené espreso a vypracujeme hladké těsto. Z těsta vytvoříme 3 válečky o průměru 3 cm asi 25 cm dlouhé. Položíme je na plech a posypeme skořicí. Pečeme při nastavení trouby na horký vzduch 180 °C, na 1. úrovni odspodu, asi 25 minut. Plech vyjmeme z trouby a válečky, nejlépe pilkovým nožem, nakrájíme šikmo na 1,5 cm silné plátky. Plátky rozložíme na 2 plechy a při nezměněné teplotě pečeme ještě asi 15 minut, až jsou suché a mírně dozlatova.

Kávoví lanýži asi 40 ks - 1 ks 247 kJ/59 kcal

Přísady: 50 ml čerstvého espresa, 125 ml smetany, 150 g tmavé čokoládové polevy, 150 g tmavé čokolády, 50 g másla, 2–3 polévkové lžíce rumu nebo vinovice, asi 40 formiček na pralinky

Postup: Espreso se smetanou dáme do hrnce a necháme vzkypět. Přidáme na kousky rozlámanou polevu, čokoládu, máslo a necháme rozpustit. Přimícháme rum nebo vinovici. Ponecháme asi 2 hodiny v chladničce ztuhnout. Potom ručním šlehačem asi 3 minuty šleháme do krému. Krém dáme do sáčku na stříkané pečivo s velkou hvězdicovitou hubičkou a plníme do formiček na pralinky.

Mokkaparfait 14 plátků - 1 plátek 965 kJ/231 kcal

Přísady: 4 žloutky, 2 vejce, 180 g cukru, 250 ml espresa, 6 polévkových lžic kávového likéru, 500 ml šlehačky, 6 dlouhých piškotů

Postup: Žloutky, vejce a cukr dáme do hrnce, postavíme na varnou desku a při mírném nastavení mícháme do pěny, až se cukr rozpustí. Za stálého míchání přidáme kávu, 4 lžíce likéru a necháme vychladnout. Přimícháme ušlehanou šlehačku. Dlouhé piškoty pokapeme zbytkem likéru. Formu ve tvaru vaničky o délce asi 30 cm vyložíme potravinovou fólií, přidáme polovinu krému, položíme piškoty a přikryjeme druhou polovinou krému. Parfait ponecháme asi 6 hodin v chladničce uležet, potom vyklopíme z formy, odstraníme fólii a nakrájíme na plátky asi 2 cm silné. Ozdobíme šlehačkou a kousky pomeranče.

Frappuccino 1 porce 377 kJ/90 kcal

Přísady: 200 ml espresa, 2 čajové lžičky cukru, 4 polévkové lžíce smetany, 1 polévková lžíce Amaretta, 8–10 ledových kostek nebo ledové tříště

Postup: Espreso smícháme se smetanou a Amarettem a dáme do chladna. Ledové kostky rozmixujeme nebo roztlučeme na malé kousky a přidáme k espresu. Dobře promícháme a dáme do sklenice. Zdobíme mandlovými pusinkami.

Víte, že?

♦ Za rok se u nás spotřebuje přibližně dva kilogramy kávy na osobu,    což nás řadí na jedno z posledních míst v Evropě.

♦ V Evropě se nejvíc kávy spotřebuje v severských zemích, kde se její spotřeba pohybuje na úrovni 10–12 kg kávy na osobu.

♦ Špatně skladovaná káva nejen rychle vyčichne, ale ještě rychleji načichne. Proto v nejlepších kavárnách obsluha dokonce nesmí používat parfém.

♦ Káva zůstává déle aromatická a čerstvé chuti, když se skladuje v uzavřené nádobě v ledničce.

♦ Špetka soli v čerstvě umleté kávě zvýrazní její aroma.

Text: Jan Chára

Foto: archiv firem

 

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne