Vyhněte se stereotypům

Datum: 3.9.2010
obrázek
Rekonstrukce kuchyně je stále vděčným tématem. Nová podoba našeho království chutí se v první řadě odvíjí od našich finančních a prostorových možností. I když, v řadě případů byste možná byli překvapeni, stačí se totiž nespokojit s prvotním řešením a být přístupni změnám.

Pochopitelně těm, které směřují k lepší, pohodlnější a účelnější kuchyni. Zejména u těch kuchyní, které jsou volně spojeny s interiérem, dostávají přednost vestavěné spotřebiče, které nabízejí stále více možností.

Porada s odborníky

Čím větší výběr máme, tím bývá rozhodování obtížnější. Vybrat si novou kuchyň? Opravdu nic snadného. Celkové pojetí, materiál, barevnost, uspořádání, spotřebiče – našli bychom určitě ještě další nezbytné otázky, které vás budou zaměstnávat. V každém případě bychom měli své představy, po poradě s odborníky, dokázat dotáhnout do konce. První předvýběr většinou probíhá podle vzhledu a ceny. Uvidíte řadu nejrůznějšch řešení a dalších zajímavých nápadů a v tu chvíli začnete přemýšlet dál. No řekněte, nebyla by škoda zůstat jenom u klasické rovné linky?

Získat více prostoru

Standardní kuchyňská sestava, tak, jak ji známe zejména z panelákových bytů, ale pozor - ve stejném rozměru se v mnoha případech objevují i v současné nové výstavbě, je v jedné řadě, s délkou kolem 260 cm.

Přemyšlíme-li o výměně kuchyňské linky, nechme si v první řadě poradit, zda by nebylo možné vymyslet něco nového, vhodnějšího. Kromě klasické rovné linky se tak stále častěji setkáváme s řešením kuchyňské sestavy ve tvaru L nebo U, případně ve dvou rovnoběžných řadách proti sobě, a to i v klasických panelákových a podobných malých kuchyních, které propojením s obytným prostorem a dalšími úpravami získávají více prostoru. Tyto změny byly také umožněny vývojem digestoří. Mnohé typy jsou dnes nabízeny s vysokým výkonem, zaručujícím pohlcení všech pachů i v otevřeném prostoru.

Nebraňme se dalším variantám

Při hledání nové podoby naší kuchyně velmi často zůstáváme v zajetí původního uspořádání. Je to škoda, protože ve velké většině případů je možné navrhnout jiné řešení, které by lépe odpovídalo potřebám konkretních uživatelů i obecným současným požadavkům, kladeným na moderní kuchyni.

Zažité uspořádání, které v kuchyňských studiích zákazníci popisují, zdaleka nebývá nejvhodnější – nejčastějším argumentem, který pracovníci studií slýchávají je, že si už na to zvykli. Zkrátka, ne nadarmo se říká, že zvyk je železná košile. A stereotyp je stereotyp. Jsou to ale právě kuchyně, jejich pojetí, vzhled i vybavení, které za poslední dobu udělaly velký krok kupředu. Nebraňme se proto a nechme si od odborníků navrhnout i další varianty, než je naše představa.

Nový vzhled, nové trendy

Zatímco vzhled kuchyňských sestav nezapře módní trendy, prostorová řešení kuchyní jsou podstatně více nadčasová. Přesto by bylo možné i zde určité změny vysledovat. Příkladem mohou být dříve velmi často používané šikmé rohy v sestavách. Dnešní pojetí s jednoduchými a základními tvary dává přednost klasickým rohům – navíc šikmý roh zabírá více místa. V porovnání s dřívějšími kuchyněmi se také dnes setkáváme s menšími dřezy, které jsou provázeny výrazně menšími odkapy. Důvod? Stále více domácností je vybaveno myčkou a velký dřez s odkapem zbytečně ukrajuje místo z pracovní plochy.

Kde stolovat?

Řešení kuchyňské sestavy s využitím některého z doplňkových prvků dokáže uspořit ještě další místo, což je ve všech menších bytech více než aktuální. Typickým příkladem je řešení jídelních, případně snídaňových stolů a stolků. Časté je například napojení kulatého, nebo půlkruhového stolu na konec kuchyňské sestavy. Tady ale doporučujeme zvolit řešení takové, aby bylo možné, pokud se u stolu sejde více osob, jej odsunout a postavit samostatně, čímž opět získáme více místa. Velmi oblíbené jsou stále snídaňové nebo servírovací pulty, které navazují na kuchyňskou sestavu ze strany obývacího prostoru.

Barevné variance

Sortiment nábytku pro kuchyně se rozšiřuje o trendové barvy. Aktuálně mezi barvami a materiály vede jednoznačně bílá, červená a béžová. V tomto roce se výrazně prosazuje i lesklý a matný ořech, a to ve všech možných formách, ať už jde o lamino, fólii či přírodní dýhu v kombinaci s bílou. Při hledání cenově dostupnějších variant se dnes sází i na lesklé lamino, které je totiž dostupnější než lak a přitom ve srovnatelné kvalitě a rovněž v celé škále barev a struktur. 

Výběr pracovní desky

Při výběru kuchyně dbejte také na pracovní desku. Ta je důležitým prvkem pro vzhled a funkčnost celé kuchyně. Nejčastějším materiálem je klasická dřevotříska s laminátovým povrchem, speciálně upravené proti oděru. Můžete si vybrat z nejrůznějších stylů a barevných odstínů. Pokud vám záleží na funkčnosti, vybírejte spíše světlé odstíny. Na takové desce se daleko lépe pracuje a nemusíte tolik namáhat oči.

Nepostradatelní pomocníci

Některé staré pravdy je třeba brát s rezervou. Jako třeba tu, která tvrdí, že nikdo není nepostradatelný. Dovedete si dnes ale představit kuchyň bez chladničky, kvalitní trouby či sporáku a jiných spotřebičů? Těžko. Život nabral takovou rychlost, že bez výkonných pomocníků bychom ho prostě nestíhali. V souladu s tímto tempem se vyvíjejí i samotné spotřebiče. Dnešní kuchyňští pomocníci jsou podstatně kvalitnější a výkonnější než ti, které jsme kupovali před lety. Co od nich můžeme očekávat? Větší výkon, vícero funkcí, tišší provoz a menší spotřebu vody a elektrické energie. Dále je to podstatně větší bezpečnost a snazší ovladatelnost. Podstatnou změnou, k níž na prvý pohled došlo, je fakt, že si dnes můžeme vybrat nejen mezi volně stojícími, ale i vestavěnými spotřebiči, které patří k dnešním trendům. 

Současná pravidla

Horní prostory kuchyňských sestav jsou odlehčené, často jen policové. Současným trendem je jednoduchost, takže přednost dostávají hladká dvířka. Potravinové skříně jsou navrženy tak, aby umožňovaly snadnou dostupnost a kontrolu uložených potravin. K tomu slouží drátěné programy, výsuvy, kombinace menších, či vnitřních zásuvek a řada dalších technických řešení. Maximum úložného prostoru se stěhuje do spodních skříněk, opatřených kvalitními pojezdy a výsuvy.

Posouzení souvislostí

Kuchyňské sestavy v panelových bytech mají svá specifika. Kromě volby typu kuchyně je pro naši budoucí spokojenost rozhodující připravenost a koordinace všech souvisejících kroků. Proto je vhodné rekonstrukci svěřit firmě, která je schopna posoudit a řešit všechny souvislosti.

Všechno po ruce

Současné kuchyni sluší střídmost. S jednoduchými tvary by měla souviset i naše již zmiňovaná ukázněnost. Je jasné, že nejčastěji používané drobné elektrické spotřebiče, jako je rychlovarná konvice a podobně, budeme mít stabilně postaveny na kuchyňské ploše. Všechno ostatní by ale mělo zůstávat skryto. Moderní kuchyně na naše nejčastější kuchyňské úkony a potřeby pamatují a v rámci vnitřních úprav skříněk nabízejí řešení. Vše můžeme mít snadno po ruce.

Text: (arch)

Foto: archiv firem Amirro, IKEA, Koryna, Rako, Sconto

 

 

 

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne