Království nebo doupě

Datum: 3.9.2010
obrázek
Při pohledu na svou ratolest najednou zjistíte, že ze školáka se stal student a z dítěte je náhle teenager s vlastními představami o světě a samozřejmě i o svém pokoji. Nás rodiče tedy čeká nelehký úkol – pokusit se s novými nároky a na první pohled i šílenými nápady vyrovnat a naplnit je ke spokojenosti obou stran.

Studentský pokoj totiž s tím dětským už nemá vůbec nic společného. Hračky jsou kdesi v krabicích nebo vyhozené a na policích a skříňkách teď trůní jiné „předměty“. Jestli dospívající něco nesnášejí, tak je to stereotyp. Rodiče se sice těžko vyrovnávají s tím, že jejich představy o zařízení pokoje se představám jejich potomka ani nepřibližují, přesto je velmi důležité podpořit individualitu dospívajících a nechat je o zařízení jejich království, nebo chcete-li doupěte, rozhodovat.

Dobré pracovní prostředí

Alfou a omegou studentského pokoje je dobré pracovní prostředí. Pracovní kout by měl být umístěn v klidné zóně místnosti, třeba v rohu. Výhodný je prostor u okna, kde je nejvíce denního světla. Ve větší místnosti zřídíme pracovní kout trvalého charakteru. Tam, kde je málo místa, nahradíme stůl výklopnou deskou. Do stylu studentského pokoje moc nezasahujeme, ale vezmeme v úvahu jeho barevnost. Nejvhodnější jsou přírodní barvy. Studentský pokoj lze zařídit drahým i levnějším nábytkem. Sortiment je opravdu široký, takže každý naplní své představy i finanční možnosti. Přesto bychom měli zvážit, zda se vyplatí kupovat levné a méně funkční výrobky, které nesplňují ani základní ergonomické požadavky, nebo se zaměřit na standardní zařízení, vyznačující se kvalitním materiálem, zpracováním i zajímavým designem.

Zdravé dynamické sezení

Při výběru pracovní židle se zajímáme kromě stability, optimálních rozměrů jednotlivých součástí a vhodného materiálu také o ergonomický tvar sedací plochy a opěrky zad. Stabilitu nejlépe zajistí pětiramenná základna (bez nebo s kolečky). Výška sedáku i opěrky zad by měla být individuálně stavitelná. Ideální jsou židle vybavené výškově i stranově stavitelnými područkami a loketními opěrkami, usnadňujícími vstávání a sedání. Dobrá židle dovoluje pohyb těla dopředu, do pracovní i relaxační polohy dozadu za stálého podepření zad.

Pokud je židle vybavena synchronním mechanismem (současný pohyb opěradla a sedadla) umožní zaklonění trupu s tím, že spodní část těla zůstává i po jeho zpětném narovnání ve stejné pozici na sedadle a tělo je na židli v optimální poloze. Díky synchronnímu mechanismu jsou záda permanentně vystavena působení tlaku opěradla, který zabraňuje ochabování zádového svalstva.

 

Žádný stůl není dost velký

K anatomicky tvarované otáčecí židli patří i vhodný psací stůl, proto si dáme práci i s jeho výběrem. Dbáme především na správnou výšku stolu, která by měla odpovídat postavě. Optimálních je 75 cm, ale na trhu jsou i polohovatelné stoly od 70 do 78 cm. Hloubka stolní desky má mít minimálně 60 cm a dostatečný prostor pod nohama. Šířka pracovní plochy by se měla pohybovat od 80 do 180 cm. Současným ergonomickým požadavkům nevyhovuje velká obdélníková deska stolu. Spíš by měla být tvarována do oblouku. Lze ji sestavit také z několika modulů do písmene U, L nebo C. Toto zakřivení dovolí sedícímu, aby pohodlně dosáhl na počítač a další věci, které potřebuje k práci. V dosahu pracovního stolu by měly být všechny věci, které student potřebuje - slovníky, encyklopedie, potřeby na kreslení, rýsování atd. K jejich uložení slouží police, zásuvky stolu nebo pohyblivý kontejner. Rodičovská zkušenost učí, že ať je pracovní plocha jakkoliv velká, vždy bude beze zbytku zaplněna.

Počítač si žádá své

Samozřejmostí ve studentském pokoji je počítač. Proto by měl stůl umožňovat variabilní změnu hloubky pomocí výsuvné i polohovatelné desky pod klávesnici. Přednost dáme tvrdší, povrchově upravené desce stolu. Zaoblená a příjemná na dotek by měla být přední hrana stolu. O takový stůl si neodřeme lokty. Stoly vybavené kanálky pro vedení kabelů jsou výhodné zejména u mobilního nábytku, kdy počítač využívá celá rodina. Počítač bývá nejčastěji, jak již bylo řečeno, umístěn na pracovním stole. Zpravidla stojí mírně stranou, aby přímá plocha zůstala prázdná na běžnou práci u stolu. Tak to ale není správné. Pravidelné a dlouhodobé sezení u počítače, které je dnes u mladé generace běžné, vyžaduje takové umístění, aby jej měl člověk přímo před sebou, bez jakéhokoliv nevhodného úhlu rukou, hlavy nebo těla. Nevhodné dlouhodobé sezení často zapříčiní vážné zdravotní problémy.

Ideálním místem pro umístění počítače jsou speciální počítačové stolky. Na trhu jsou nabízeny v řadě různých provedení ve dřevě nebo kovu, často i s doplňkovým vybavením – například úložným kontejnerem, případně nástavcem na ukládání písemností nebo pomůcek. Nejdůležitější však je, že speciální počítačový stůl má správnou výšku – na rozdíl od klasického stolu, který je pro dlouhodobé psaní na klávesnici a práci s myší většinou příliš vysoký. Umístění volíme takové, aby na monitor počítače nedopadalo přímé světlo.

Mobilní nábytek nezklame

Stejně tak jako papírování dnes nahradily CD disky, masivní nábytek odsunuly do pozadí lehké mobilní stoly a kontejnery. Zatímco pracovní židle a kontejner na kolečkách nejsou žádnou výjimkou, pracovní stoly se začínají v domácnostech teprve prosazovat. Mobilní nábytek je výhodný nejen kvůli snadnému úklidu, ale hlavně proto, že se můžeme s prací stěhovat po místnosti nebo z místnosti do místnosti. S mobilním stolem mohou lehce manipulovat všichni členové rodiny. Při řešení pracovního místa nesmíme opomenout správné osvětlení. Pracovní lampa by měla stát na levé straně (pro praváky). Ideální je osvětlení se třemi kloubovými mechanismy, které umožňuje dokonalé nastavení. Doporučováno je osvětlení současně z centrálního zdroje, aby bylo světlo rovnoměrné.

Postel, základ života

Jaký pokoj jim bude vyhovovat? Přání, aby byl takový, který se umí uklízet sám, není stále reálné. Další jejich představy už většinou bývají takové, že je možné je s větší, či menší korekcí akceptovat. Základní podmínky by ale měly být jasně dané. Postel považuje teenager za univerzální kus nábytku sloužící k ležení, ale i jako odkládací a herní prostor, případně i jako sedací souprava. Zejména nyní, v období rychlého růstu a dospívání, je správný a pečlivý výběr zcela zásadní podmínkou a na lůžku bychom určitě neměli šetřit. I tady platí čím větší, tím lepší.

Protože pokoje nebývají příliš velké, můžeme z úsporných důvodů volit typ lůžka, které je součástí kompletnější řady interiérových prvků. Oblíbeným řešením je například zvýšené nebo předsazené lůžko, kombinované s nízkými skříňkami. Vítané jsou také patrové postele, pod kterými je možné umístit například sedací část a podobně. V těchto případech však musíme pamatovat na nezbytný prostor pod stropem pro pohodlné posazení na posteli. Pokud v bytě chybí samostatná místnost pro hosty, což je v panelových domech celkem běžné, je třeba pamatovat i na příležitostné spaní pro kamarády – například na skládacím lehátku nebo přídavném výsuvném lůžku. Nekonformní přístup dospívajících nevyhledává klasické pohovky – netradiční pojetí je jim bližší. Velmi oblíbené jsou velké pytle s volnou náplní, které je možné libovolně tvarovat. Mladí ocení třeba i houpací síť ale i všechno ostatní, co je nekonformní.

Kam s věcmi?

Samostatnou kapitolu v zařízení pokoje dospívajícího tvoří nábytek. S jeho vzhledem, kdy je ideální již volit neutrální, moderní pojetí, většinou problém nebývá. Na rozdíl od obývacího pokoje zde však musí být více úložných prostor, protože mladí zde většinou mívají své veškeré oděvní, pracovní i zájmové zázemí.

Velmi důležitá je otázka systému ukládání věcí. Teenageři tuto otázku moc neřeší – oblečení je například na podlaze, na nábytku, na okně a téměř všude. Zatímco u dívek problémy až tak výrazné nebývají, mladí muži bývají na pořádek, jak vyplývá z předchozích vět, velmi povzneseni. Z toho důvodu nejsou příliš vhodné otevřené police. Přednost bychom měli dát uzavřeným skříňkám s jednotlivými přihrádkami, praktické jsou komody s hlubokými šuplíky. Police pak slouží na ukládání knih, či nejrůznějších drobností. Pokud to řešení místnosti dovoluje, ideální jsou vestavěné skříně, zabírající například celou jednu stranu místnosti. Jejich vnitřní řešení je možné nechat navrhnout přesně na míru, a tak dosáhnout optimálního využití prostoru.

Ve vlastním světě

Bezesporu nejvýraznější složkou teenagerovského pokoje jsou doplňky. Oblíbeným prvkem jsou nejrůznější plakáty. Dovolit si typovat nejoblíbenější motivy je nesmysl. Kdo z dospělých má zástupce této věkové kategorie ve své blízkosti, jistě rozumí. Každý z nich je originál, s vlastními názory a vlastním vkusem. Výzdoba stěn proto patří mezi činnosti, které nám, dospělým, nepřísluší hodnotit. Do způsobu zařízení pokoje, pokud se hrubým způsobem nevymyká zvyklostem, by tedy rodiče neměli zasahovat. Dospívající tím vyjadřuje své postoje a pocity – můžeme ale očekávat, že se z tohoto pohledu může vzhled pokoje překvapivě měnit.

Každý z dospívajících by určitě měl mít v rámci bytu své soukromí, které by měli i rodiče respektovat. Měli by sem vstupovat po zaklepání a citlivě řešit svůj pobyt v této místnosti v době jeho nepřítomnosti. To záleží na konkrétní situaci, zvyklostech a domluvě v rodině.

 

 

Text: Jan Chára

Foto a vizualizace: archiv firem ALAX, GAZEL, Hülsta, Ikea

Tolerance především

Pro rodiče je soužití s teenagerem bezesporu psychicky náročnou záležitostí. Je to neustálá cesta hledání kompromisů, které by ale měly být na obou stranách. Za dobrý výsledek můžeme považovat vzájemné soužití s uznávanými základními pravidly slušného chování mezi lidmi a dodržování předem stanovených priorit.

Účelnost především

  • Pokud to možnosti jen trochu dovolují, hledáme řešení, kde by dospívající měl svůj vlastní pokoj.
  • Základem je kvalitní lůžko.
  • Dostatečně velký pracovní stůl může sloužit nejen ke studiu.
  • Ideálním místem pro umístění počítače je samostatný počítačový stolek.
  • Úložné prostory nejlépe splní jedna velká vestavěná skříň.
  • Důležité je správné osvětlení pro jednotlivé činnosti. 
 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne