Koupelna - malá, ale naše

Datum: 2.9.2010
obrázek
V panelovém bytě má investor v podstatě dvě možnosti – buď odstranit umakartové jádro a na jeho místě nechat vybudovat novou koupelnu a WC ze sádrokartonových nebo zděných příček nebo zvolit cestu nejmenšího odporu a nižších finančních požadavků a umakart pouze zkulturnit.

Při tomto řešení se používají různé obkladové panely, které se na původní stěny buď nalepí nebo přišroubují. Nic se nemusí bourat a pokud se nezasahuje do rozvodů, pak není potřeba vyjádření statika, ohlášení ani stavební povolení. Toto řešení se hodí spíše pro obyvatele pronajatých bytů než pro jeho vlastníky.

Rekonstrukce bytového jádra

Byt dnes už nikomu do klína jen tak nespadne. Mladí manželé, u kterých jsme dnes na návštěvě, jich shlédli opravdu mnoho. Nakonec si vybrali dvoupokojový byt na pražském sídlišti v Malešicích. První krok, který je čekal, byla rekonstrukce bytového jádra. Je běžné, že rekonstrukce panelových bytů probíhají step-by-step, tedy postupně – jak úspory, výdělky a splácení hypotéky dovolí. Ani v malešickém bytě to nebylo jinak. Přestavba koupelny proto proběhla v minimalistickém programu – mladí manželé se ale přesto zhostili celkem úspěšně náročného úkolu rekonstruovat relativně levně a přitom nesklouznout ke kompromisům. „Inspiraci jsme hledali u přátel, v různých časopisech a také na internetu. To, co se nám líbilo nejvíce a také odpovídalo našim finančním možnostem, jsme se pokusili využít v naší koupelně,“ podotýká majitel bytu.

Vybavení koupelny

Vybavení koupelny je vždy otázka peněz.

„Z hlediska nákladů můžeme jen těžko říci, která konkrétní položka pro nás znamenala největší výdaj. Na první pohled byly drahé bordury, ale jejich spotřeba nebyla, vzhledem k velikosti koupelny, tak markantní. K výběru vybavení a zařizovacích předmětů jsme přistupovali s vědomím, že chceme mít koupelnu moderní, elegantní, ale ne moc drahou. S obklady a dlažbou jsme potíže neměli – i když jsme hledali v nižších cenových relacích, měli jsme výběr dostatečný. Zvolili jsme značku Lasselsberger, produkty ze série Elegance – Salima, dekor Samson,“ říká majitel bytu. 

Výběr stavební firmy

Ani výběr stavební firmy nepřinesl problémy. K volbě přispělo osobní doporučení přátel. Firma Sukdolák – stavební práce se náročného úkolu zhostila na výbornou. Celá rekonstrukce trvala čtrnáct dnů. Z pohledu majitelů bytu bylo největším problémem získání stavebního povolení a s ním spojených dokumentů, které zabralo třikrát více času než samotná rekonstrukce.

Text: (arch)

Foto: Martin Mašín

Názor odborníka

„Koupelna působí na první pohled příjemně. Obklad je vhodně doplněn aktuálními motivy ze stejné série, na druhou stranu je celkové pojetí dostatečně nadčasové. Vhodná je bílá základní barva – navozuje pocit čistoty, prostor zvětšuje a dovoluje nejlépe vyniknout kontrastu s hnědou barvou listel. Koupelna je opravdu malá – proto je důležité, že majitelé pamatovali i na úložný prostor a zvolili umyvadlo se skříňkou.

Za zdařilou volbu považuji osvětlení nad zrcadlem. Jeho správný výběr bývá často podceňován. Výsledkem je pak svítidlo, které není vzhledově příliš povedené a navíc neposkytuje dostatečnou intenzitu osvětlení. Chválím snahu, aby malý prostor působil větším dojmem. Druhé zrcadlo i luxfery prostor rozčleňují a nepřipouštějí pocit stísněnosti, který je v panelákových koupelnách poměrně běžný. Koupelně také prospěla nižší výška obkladů, které zde nejsou až ke stropu,“ poznamenává ing. arch. Petra Veselá.

Materiál a práce

Demontáž stávajícího jádra

 

2 000 Kč

Provedení odvětrání včetně instalace větráků

 

4 200 Kč

Hydroizolace koupelny a WC

 

1 700 Kč

Vyzdění, perlinka, zapucování, vyčištění šachty

 

11 500 Kč

Odvoz suti

 

2 000 Kč

Sádrokarton impregnovaný (koupelna a WC)

3,50 m²

2 500 Kč

Rozvody vodovodních a odpadních trubek

 

3 500 Kč

Podezdívka vany + magnetická dvířka  k vaně

 

1 200 Kč

Lepidla, spárovací hmoty, silikon

 

800 Kč

Elektroinstalace včetně revize

 

7 000 Kč

Malování

 

500 Kč

Větrák s nastavitelným hydrostatem Dospel

 

1 547 Kč

Bodová světla

2 kusy

1 000 Kč

Vypínače, zásuvka, jednoduchý rámeček

 

1 000 Kč

Luxfery

 

580 Kč

Obklad Salima M1, bílá 20×20, Lasselsberger

282 Kč/m²

3 700 Kč

Dekor Samson, středový dekor

88 Kč/kus

880 Kč

Bordura Samson 20×3

117 Kč/ks

4 100 Kč

Dlažba Juta M5 25×20, Lasselsberger

309 Kč/m²

600 Kč

CELKEM stavební práce a materiál

50 307 Kč

U stavebních prvků a prací jsou ceny uváděny bez DPH.

 

Vybavení

Otopný žebřík s regulátorem

 

3 100 Kč

Umyvadlo Cersanit Omega 65 cm se skříňkou

 

5 200 Kč

Vana 150×70 Nymfa Vagnerplast

 

4 978 Kč

Světla nad umyvadlem Massive

2 kusy

1 600 Kč

Zrcadla

 

3 000 Kč

Baterie umyvadlová Perfekt

 

1 350 Kč

Baterie vanová Perfekt

 

1 650 Kč

Skleněná polička pod zrcadlo

 

700 Kč

CELKEM vybavení koupelny

 

21 578 Kč

Zaujalo nás

Velké zrcadlo nad vanou, přes celou šíři koupelny, malý prostor opticky zvětšuje. Dvě řady luxfer, umístěných pod stropem, přinášejí do koupelny alespoň trochu denního světla ze sousední kuchyně. Místo zavěšeného zrcadla na stěně byla zrcadlová plocha nalepena přímo místo obkladu. Jako rám byly použity listely.

Původní stav

Umístění bytového jádra zůstalo i po rekonstrukci téměř nezměněno. Dispozice bytu není pro snadné změny příznivá. Optimálnější řešení nového jádra i sousedící kuchyně by bylo po projekční stránce možné, ale znamenalo by to výrazné navýšení ceny. Nabízela by se také možnost propojení kuchyně s vedlejším pokojem, ale i zde by byly náklady velmi vysoké, protože by se muselo přistoupit k vybourání alespoň části nosné příčky, což není opravdu jednoduché.

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne