Koupelna - i barvy rozhodují

Datum: 1.9.2010
obrázek
Když otevřete jakýkoli módní časopis, zahltí vás informace o tom, co je trendy neboli módní. I časopisy věnované bydlení vás zahrnou dlouhým výčtem trendů. Hlavní rozdíl mezi oblečením a vybavením interiéru je zcela zřejmý – šaty, které vyjdou z módy, nebo vás přestanou takzvaně bavit, klidně odhodíte. Zařízení bytu je ovšem příliš nákladné, abychom ho měnili podle toho, co si právě vymyslí v Paříži nebo Miláně. A o koupelně to platí dvojnásob.

Koupelna totiž představuje nejobtížnější místnost na zařizování. Zatímco nábytek v obýváku přestěhujete celkem snadno, v koupelně to tak snadné není. Zejména kvůli rozvodům a odpadům, jejichž změna vyžaduje destrukci celé koupelny. Ale ani výběr obkladů není nic lehkého. Pokud si vyberete hodně náročné barvy nebo výrazný dekor, tak vás, jak tvrdí odborníci, přibližně do pěti let omrzí.

Pečlivě zvažovat každý krok

Rozvody vody, odpad, baterie, umístění vany a sprchového koutu, elektrické zásuvky – všechno je totiž propojeno. Posunete umyvadlo a potřebujete opravit obklad a tak bychom mohli pokračovat donekonečna. Proto se skutečně vyplatí důkladně přemýšlet a pečlivě zvažovat každý, i ten sebemenší, krok. Koupelna se stává po kuchyni a obývacím pokoji, jak vyplývá z výzkumu společnosti Laufen, nejdůležitější místností v bytě a její význam stále roste. Současným trendem je posun funkce koupelny od místa hygieny k místu nabízejícímu i funkci relaxační. Slovo trend bylo v tomto hodnocení použito právě v souvislosti, která by měla být pro bydlení rozhodující. Jedná se totiž o životní styl.

Zvítězila pátá varianta

Ale zanechme úvah a věnujme se jednomu konkrétnímu příkladu. Na společnost PANELREKO se obrátil mladý pár Petr a Lucie, kteří chtěli zrekonstruovat svůj první byt. Jejich základními požadavky, pokud se koupelny týče, bylo její spojení s WC, zabudování prostorné vany a umístění pračky v nově vzniklém prostoru. Jak je patrné na plánku původního stavu, koupelna je široká jenom 1,2 metru. Také příčka oddělující obývací pokoj od kuchyně se investorům zdála poněkud zbytečná.

Dispozice bytu umožňovala vytvořit pět variant možného řešení, z nichž nakonec byla realizována poslední, tedy pátá varianta.

Za pozornost jistě stojí také třetí varianta, která obývací prostor široce otevřela a řešila alespoň částečný přístup denního světla do koupelny spojené s WC.

Majitelé bytu, tedy především slečna Lucie, kladla velký důraz na netradiční obklady. A tak z nepřeberného množství variant byla nakonec zvolena kombinace fialové a bílé ve spojení s šedou dlažbou.

Jak je patrné na plánku páté varianty, koupelna byla zvětšena a zabrala malou část kuchyně, předsíně i obývacího pokoje, aby se dovnitř pohodlně vešly požadované zařizovací předměty. Byly to opravdu jenom centimetry, šlo o to, aby toto variantní řešení nemělo příliš velký vliv na velikost ostatních místností bytu.

 

 

Zrcadlo přes celou stěnu

Do koupelny se po stavebních úpravách pohodlně vešla 180 cm dlouhá vana a ještě zbylo místo na praktickou odkládací plochu. Ze zařizovacích předmětů jistě zaujme atypické umyvadlo, které do vymezeného místa padne jako ulité, také tady majitelé ocení skvělý rohový odkládací prostor. Zbývá ještě dodat, že umyvadlo zdobí také viditelný nerezový sifon. Jak je z příslušných fotografií patrné, dá se rekonstrukce koupelny zvládnout i bez tradiční skřínky pod umyvadlem. Plně ji nahrazuje, jak shodně konstatují Petr a Lucie, nenápadná skříňka nad pračkou. Vhodné umístění mezi zdí a pračkou našlo závěsné WC.

„Zrcadlo přes celou stěnu je něco, čeho se zákazníci obávají. Už mnohokrát se ale prokázalo, že když je vhodně umístěno, interiér opticky zvětší. V zrcadle by se měl odrážet například průhled do volného prostoru, nebo čistá plocha obkladů. Zrcadlo by mělo končit minimálně 15 centimetrů nad hlavou nejvyššího člena rodiny,“ poznamenává ing. Alena Koubová z firmy PANELREKO a dodává: „V této rekonstrukci koupelny se podařila i volba výmalby, která je volena přesně v odstínu obkladů.

Jejich rozměr 30 – 60 cm dává celé koupelně opravdu zajímavý ráz, instalační šachtu zakrývají naše originální dvířka, která, když jsou zavřena, jsou téměř neviditelná. U dveří jsme, s ohledem na ostatní vybavení, volili fólii s dezénem olšového dřeva. Jako osvěžení nebo spíše doplnění stylu jsme navrhovali luxferový prosvětlovací pruh – buď směrem do obývacího pokoje nebo do kuchyně. Od tohoto záměru však slečna Lucie nakonec upustila. V kuchyni jsme osadili novou kuchyňskou linku v kombinaci vanilka – olše, stěny kuchyně i obývacího pokoje byly vymalovány příjemnou žlutou barvou. Při rekonstrukci takto malého bytu doporučuji dobře zvážit rozsah rekonstrukce. Byt je totiž při rekonstrukci, na rozdíl od větších bytů, jen velmi obtížně obyvatelný.“

Text: Jan Chára

Projekty a foto: archiv společnosti PANELREKO

Stačí dobrý nápad

Na každém veletrhu věnovaném bydlení jsou představovány nové trendy v obkladech i sanitární keramice. Spoustu inspirace najdeme i v nejrůznějších katalozích a časopisech. Přesto zde zůstává obrovský prostor pro individuální ztvárnění. Nemusí se vůbec jednat o složité vymýšlení. Někdy stačí dobrý nápad.

Jedinečná originalita

Nadchnout se pro nádhernou koupelnu v nějakém katalogu a bezmyšlenkovitě ji okopírovat, to není cesta ke spokojenosti. Krása bez užitku už totiž není krásou, ale karikaturou.

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne