Byt plný květin

Datum: 31.8.2010
obrázek
Vyskytují se květiny ve vašem bytě zhruba jen dvakrát do roka, u příležitosti narozenin a svátku? Ani nevíte, oč přicházíte. Květiny ve vašem bytě plní hned několik funkcí najednou. Doma jsou spojením s přírodou, která hlavně ve velkých městech mizí z  každodenního života.

Že už jste tyto věty někde četli? Máte pravdu. V druhém čísle letošního ročníku našeho časopisu jsme se věnovali některým místnostem v bytě v souvislosti s umístěním květin v nich. A nyní se budeme zabývat těmi zbývajícími. Květiny jsou stylotvorným prvkem a stejně jako jiné dekorativní předměty pomohou dotvořit atmosféru vašeho bytu, tak abyste se v něm cítili příjemně. A v neposlední řadě – při tvorbě květinové výzdoby můžete rozvíjet svou kreativitu a umělecké cítění. 

 

Ani při tvorbě květinových aranžmá se nemusíte řídit žádnými zvláštními pravidly. Hlavní roli tu hraje váš vkus a fantazie. Někdo volí květiny, které barvou a tvary ladí jak v rámci aranžmá, tak se zařízením interiéru. Někdo si naopak doprostřed pokoje postaví barevnou explozi, která ho nabije energií. Romantik bude nejspíš volit pastelové barvy a klasické květiny, extrovert naopak křiklavé barvy a exotické květiny.

Dětský pokoj

Pro aranžmá do dětského pokoje jsou klíčové výrazné barvy i tvary, které děti zaujmou na první pohled. Je známo, že květiny dětem nejbližší jsou takové, které připomínají květiny na dětských kresbách, to znamená gerbera, kopretina nebo chryzantéma. Neméně je ale upoutají i ty, které mají neobvyklý tvar a povrch, na který je láká si sáhnout. Výbornými příklady jsou třeba kraspédie s tvarem pingpongových míčků, nevadlec (Celosia), jehož povrch připomíná samet nebo plyš, a anturium, které vypadá jako z umělé hmoty.

 

Kuchyně

V kuchyni můžeme vytvářet vtipná aranžmá, do kterých zakomponujeme kuchyňské nádobí nebo například zeleninu. Jako váza tak může posloužit třeba forma na bábovku nebo dokonce baculatá paprika, jako doplňková zeleň pažitka či petržel. Z květin můžeme využít například okrasný česnek, který je velice působivý a vzhledem k tomu, že to je česnek, do kuchyně rozhodně patří.

Stejně jako v ostatních pokojích je i v kuchyni potřeba přizpůsobit styl aranžmá zařízení kuchyně. Do moderní kuchyně se tedy nehodí například rustikální aranžmá.

Koupelna

Pokud rádi relaxujete ve vaně, nezapomeňte květinami zkrášlit i koupelnu. Hodí se spíš štíhlá aranžmá, která v tomto malém prostoru nezaberou příliš místa. Je třeba také pamatovat na to, že teplota a vlhkost v koupelně je velmi proměnlivá, což květiny nemají příliš rády. Proto je lepší volit odolnější druhy, jako jsou například karafiáty nebo chryzantémy.

 

Hala

Halou se vstupuje do bytu a na základě jejího vzhledu si každý udělá o vašem bytě první dojem. Proto tento prostor nesmíme zanedbávat. Při výběru nebo tvorbě aranžmá určeného do haly musíme brát v úvahu, kde bude aranžmá umístěno. Velmi často je to přímo na podlaze, a proto musí být aranžmá dostatečně velké a především vysoké, jednak aby v prostoru nezanikalo a jednak aby na něj první návštěva nešlápla, nebo o něj dokonce nezakopla.

Balkon nebo lodžie

Balkon nebo lodžie jsou mezistupněm mezi bytem a přírodou. Trávíme na nich čas, když je pěkné počasí a chceme být venku. Proto by aranžmá, která tam umísťujeme, neměla být příliš komplikovaná a vyumělkovaná, ale naopak co nejpřirozenější, tak aby nekontrastovala s okolním prostředím. Pobyt na balkoně nebo lodžii máme spojený se sluncem a teplem, proto nejčastěji volíme pestré barvy. Opět platí, že rozměrná aranžmá umísťujeme na zem a menší a nižší na stůl.

Text a foto: Holandská květiová kancelář

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne