Skleněné obklady v moderních kuchyních

Datum: 30.7.2010
obrázek
Moderním kuchyním dominuje minimalistický vzhled. Ten je charakteristický ostrými hranami a použitím kovu i skla. Skleněné obklady jsou trendem, který na tuto kuchyňskou módu navazuje. Proč jsou skleněné obklady čím dál oblíbenější?

Důvodem je především jejich velká odolnost, díky níž je obložení ideální do namáhaného prostoru za kuchyňskou linkou, a neomezená barevná škála. Všemi těmito přednostmi se může chlubit extra čiré sklo od české společnosti Amirro.

Uplatnění v celém bytě

Jak skleněné obklady pronikaly mezi české zákazníky? Jednostranně lakované sklo bylo na trh uvedeno již před několika lety. Své uplatnění si našlo především ve výplních dveří vestavěných skříní. Zároveň se začalo používat i jako obkladový materiál, a to především ve foyer nejrůznějších veřejných budov a pak za kuchyňské linky.

V kuchyních se ale toto lakované sklo příliš neosvědčilo. Standardní a nejrozšířenější tloušťka tohoto skla je čtyři milimetry, což je pro vysoce namáhaná místa, jako jsou elektrické zásuvky zabudované do obkladu nebo stěna v blízkosti varné desky, bohužel nedostatečné.

Nezkresluje barvu laku

Náročný zákazník se však nechce vzdát komfortu pohodlně dostupných zásuvek v kuchyni ani snadno omyvatelného skleněného obkladu za varnou zónou.

„Proto jsme ve společnosti Amirro vyvinuli vlastní způsob lakování silnějšího, šestimilimetrového skla, které navíc před nanesením barvy necháme vytvrdit. Tím se nám podařilo eliminovat riziko prasknutí již nalepeného skla vlivem mechanického namáhání nebo změn teploty a zároveň se nám tím otevřela možnost nabídnout neomezenou škálu barev. Stačí, pokud si zákazník vybere ze vzorníku RAL nebo NCS, a my mu barevné sklo vyrobíme na zakázku.”

Dvanáct nejžádanějších barev

“Kromě toho jsme vytipovali dvanáct nejžádanějších barev, které nabízíme standardně. Protože běžné sklo float je zabarvené trochu do zelena, používáme pro barevné skleněné obklady extra čiré sklo, které nezkresluje barvu laku,“ popisuje Lucie Hronová ze společnosti Amirro, která je specialistou na sklo a skleněné obklady a také největším českým výrobcem zrcadel. „Musím jen upozornit, že na obložení stěny za plynovým sporákem se sklo nehodí, protože zde dochází k příliš prudkým změnám teplot, které bývají hlavní příčinou prasknutí skla,“ upozorňuje Lucie Hronová.

Antibakteriální povrchová úprava

Výhodou skleněného obkladu je vedle moderního designu především jeho výborná omyvatelnost a odolnost vůči nejrůznějším čisticím prostředkům. Obklad z velkých formátů odstranil z kuchyně problém zamaštěných spár mezi dlaždičkami. S barevným sklem je možné udržovat kuchyň skutečně hygienicky čistou. „Dokonce je možné použít sklo s antibakteriální povrchovou úpravou pro skutečně velmi náročné zákazníky nebo pro provozy s vysokými nároky na hygienu, jako například nemocniční laboratoře či novorozenecká oddělení,“ dodáva Lucie Hronová z Amirra.

Text: Michala Gregorová

Foto: archiv společnosti Amirro

O společnosti Amirro

Společnost Amirro byla založena v roce 1992 a od této doby se zabývá opracováním plochého skla a výrobou zrcadel. V současnosti je firma Amirro největším producentem interiérových zrcadel v České republice. Mezi její odběratele patří DIY řetězce a přes 400 maloobchodních prodejen. Amirro patří i mezi přední evropské výrobce, 70 % produktů firma exportuje do Německa, Rakouska, Anglie, Dánska, Holandska a Ruska. Více informací na www.amirro.cz.

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne