Zrcadlové čarování

Datum: 28.7.2010
obrázek
Že zrcadlo slouží k tomu, abychom si mohli zkontrolovat svůj vzhled, napadne úplně každého. Proč taky ne, když „zrcadlení“ je primární funkcí, kvůli které si zrcadlo domů pořizujeme. Zrcadlo však umí rovněž kouzlit s prostorem či světlem a jeho umístění tak hodně napoví o tom, jakou má majitel bytu fantazii a prostorovou představivost nebo jak si uměl vybrat interiérového architekta.

Jak tedy můžeme zrcadlo využít nad rámec jeho základní funkce?

Interiérový doplněk

Zrcadlo má v každodenním lidském životě nezastupitelné místo, ačkoliv většinou jde spíš o tichého a nenápadného společníka. „Od dob, kdy lidé vymysleli první skleněné zrcadlo, se na něm mnoho nezměnilo. Jen sklo, ze kterého se dnes vyrábí, je průzračnější a pro optické vady a bublinky ve skle musíte do starožitností. Žádný plast ani moderní technologie však nenahradí staré dobré zrcadlo, které nás po ránu jako první uvítá v koupelně,“ popisuje Lucie Hronová z české společnosti Amirro, která je největším českým producentem interiérových zrcadel.

Zrcadlo bez rámu je díky jeho absolutní neutralitě možné umístit kamkoliv. Zároveň se ale, pokud ho vsadíme do osobitého rámu, může stát dominantou celé místnosti. Záleží pouze na vkusu majitele bytu a potřebách jednotlivých místností.

Zdroj světla

Díky zrcadlům můžeme vyřešit nedostatek denního světla v tmavých bytech. Vhodně nastaveným, dostatečně velkým zrcadlem lze odrazit světlo z jediného okna v místnosti do tmavších zákoutí.

„Protože světlo se v tomto případě chová jako kulečníková koule odražená od hrany stolu, dá se při vhodné konstelaci a rozmístění nábytku místnost rozsvítit i více zrcadly. Podobným principem se osvětlovaly už hrobky faraónů, kdy staří architekti pomocí zrcadel vnesli sluneční světlo až hluboko do útrob pyramidy,“ vysvětluje Lucie Hronová z Amirra.

Zvětšovatel prostoru

Vhodně umístěnými zrcadly můžeme opticky rozšířit úzkou chodbu na dvojnásobek nebo si přikouzlit imaginární druhou místnost v malé garsonce. Máme-li úzkou chodbičku, můžeme vodorovně umístěným zrcadlem tuto chodbu opticky rozšířit. Odvážnější bytoví designéři využívají efektu nekonečného prostoru, kterého dosáhneme, umístíme-li dvě zrcadla naproti sobě. Tato hříčka ale může snadno vyvolat i závrať – zacházejme s ní tedy raději opatrně.

Text: (nz)

Foto: AMIRRO 

Zaujalo nás

Máme-li k životu pouze maličkou garsonku, můžeme alespoň pro své podvědomí snadno vyčarovat druhou místnost. Na delší stěnu umístíme od podlahy zrcadlo ve velikosti dveří, které můžeme orámovat imitací dveřních obložek. Iluze vstupu do druhé místnosti je dokonalá – už proto, že obraz v zrcadle se mění podle místa, ze kterého se do zrcadla díváme.

 

 

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne