Korfu - Smaragd středomoří

Datum: 15.08.2008
obrázek
Korfu je ostrovem, který svou rozlohou 592 čtverečních kilometrů nepatří mezi velké, ale přesto je územím plným krás, zeleně a mnohde ještě panenské přírody. Je právem nazýván smaragdem Středomoří.

Nejseverněji položený řecký ostrov má bohatou historii, například v Sidari byly nalezeny pozůstatky dávné keramiky, které dokládají, že ostrov byl osídlen již v mladší době kamenné. Podle mytologických bájí původní jméno ostrova je odvozeno od jména víly Korkyry, do které se zamiloval bůh moře Poseidon a vzal ji na ostrov. Z tohoto vztahu se narodil Fajakas. Podle něho se jmenoval ostrov a ostrované v době Odyssea. Homér pak píše o zemi Fajáků. Zvláštní místo mezi různými jmény zaujímá Scheria, jméno, které později použil i Homér a také jména Korfin a Korfí podle dvou pahorků ve městě. Zkomolením posledních jmen vzniklo Korfu, tedy jméno, pod kterým se stal smaragd Středomoří známým po celém světě.

Trochu historie neuškodí

V roce 734 před naším letopočtem byl ostrov Korfu kolonizován Korintem, poté získal vládu nad územím Řím. V roce 229 našeho letopočtu jej získala Byzanc. Ve středověku byl ostrov pod nadvládou Benátčanů, kteří se pokoušeli přesvědčit ostrovany k pěstování oliv. Ti dlouho odmítali, ale když za každou vysazenou olivu dostali zaplaceno, vysázeli olivy po celém ostrově. Dnes si bez těchto krásných, stříbřitě se lesknoucích stromů nikdo nedokáže Korfu představit. Po Benátčanech přišla Napoleonova armáda, po ní Angličané. V roce 1815 se stávají Jónské ostrovy nezávislou republikou pod protektorátem Velké Británie. Po roce 1864 se připojují k svobodnému Řecku. V roce 1974 končí v Řecku vojenská diktatura a začíná se zde budovat moderní demokracie. V roce 1980 je Řecko přijato do Evropské unie. Platnost nejstarší evropské měny – řecké drachmy – končí v roce 2002.

Jak na ostrov

Turisté mohou zvolit několik způsobů, jak se na věčně zelený ostrov dopravit. Buď autem nebo autobusem, nebo pohodlně a rychle – z Prahy na Korfu trvá let zhruba dvě hodiny. Ti, kteří zvolí zdlouhavější cestu, se nalodí v italském Brindisi na trajekt, na němž vlastně dovolená začíná. Na trajektech jsou totiž bary, restaurace, opalovací terasa a na větších lodích i bazény. Z Česka se odjíždí ráno a druhý den se již člověk může koupat v moři na Korfu. Lidé nejčastěji vyhledávají pohodlné apartmány nedaleko moře, vybavené kuchyňkou a ledničkou a volí buď vlastní stravu nebo si doobjednají večeře v místních tavernách a restauracích. Hotely, kde lednička obyčejně chybí, nabízejí pobyty nejčastěji s polopenzí.

Tady bydlela Sissi

Mezi nejatraktivnější pamětihodnosti ostrova patří zámeček Achillion, který leží ve vesničce Gastouri asi deset kilometrů jihozápadně od hlavního města Kerkyry. Nechala si ho vystavět rakouská císařovna Alžběta, zvaná Sissi, manželka Františka Josefa I., která se stala kultovní historickou osobností.
Její život se stal námětem řady odborných publikací, románů i filmů. V letech 1860 – 1870 měla totiž Sissi pověst nejkrásnější ženy na světě. Byla na tehdejší dobu poměrně vysoká (172 cm), velmi štíhlá, vážila jenom 47 kilogramů a velmi vybraně se oblékala, tak aby vynikl její útlý padesáticentimetrový pas. Proslulé byly také její bohaté hnědé vlasy dlouhé až po kolena. Alžběta ráda cestovala a na ostrově Korfu se jí zalíbilo natolik, že si tu nechala postavit zámeček Achillion. Nejoblíbenějším hrdinou císařovny byl totiž Achilles. Císařovna si přála stavbu podle pompejské architektury, a plány tedy zadala staviteli Rafaelu Caritovi z Neapole. Přestavba vily Braila, která byla základem současného zámku, stála tehdy neuvěřitelných devět milionů zlatých franků. Byla zahájena v roce 1889 a dokončena o dva roky později.

Na pahorku s krásným výhledem

Zámek je postaven na pahorku s krásným výhledem do okolí, je obklopen udržovanými zahradami s bohatou vegetací. Nechybějí ani exotické palmy. Neoklasicistní budova má charakterizovat pompejský styl s dórskými, iónskými a římskými prvky. Císařovna objednala mnoho kopií pompejských soch a reliéfů, stěny paláce byly pokryty pompézními freskami. Do zahrady si nechala postavit mramorovou sochu Umírající Achilleus, jejímž autorem je známý sochař Ernst Herter.
Další významnou osobností, která pobývala na Achillionu, byl císař Vilém II., který až do vypuknutí první světové války přijížděl na Korfu poměrně často. Během první a druhé světové války byl Achillion poničen, vykraden a zpustošen. Po druhé světové válce měl řadu majitelů, byl zde Národní dům učitelů, Královská klinika a sirotčinec, jeho místnosti sloužily také jako učebny různých technických škol. V roce 1962 byl Achillion zrekonstruován a v horní části budovy bylo zřízeno vůbec první kasino v Řecku. To bylo v provozu až do roku 1993, kdy byl zámek opět zrekonstruován, aby byl připraven na summit vrcholných představitelů Evropské unie, který se zde konal v roce 1994. V dnešní době slouží jako muzeum císařovny Alžběty a císaře Viléma II. A tak se návštěvník může seznámit s modlitebnou císařovny, jídelnou v renesančním slohu a kuřáckou místností. Asi nejzajímavějším místem jsou terasovité zahrady, odkud je fantastický výhled na krásný les až k jezeru Chalikiopulu, klášter Vlacherna, hlavní město Kerkyru a nejvyšší vrchol ostrova horu Pantokrátor. Dassia, Barbati, Kassiopi, Sidari ...

Canal d' Ammour

To je jenom několik jmen známých letovisek na zeleném ostrově, mohli bychom jmenovat desítky dalších. A všude je krásně, každé místo na Korfu má svůj osobitý půvab, své kouzlo. Tak třeba Paleokastritsa je místo, kde příroda dala vše, co je třeba k vytvoření pozemského ráje. Je to záliv se šesti výběžky. V moři nedaleko pláže stojí skála, která se nazývá Kolovri. Podle báje se jedná o zkamenělou loď Odyssea a podle jiné verze se jedná o loď alžírského piráta, který se chystal vyloupit klášter, ale modlitby ho dokázaly zastavit. Klášter a kostel Zoodochu Pigis jsou na vrcholku skály plné zeleně. Z ochozů je vidět průzračné moře a mohutná skaliska.
Když naše letadlo na minutu přesně opustilo údajně nejkratší ranvej v Evropě, v myšlenkách jsme se zase vraceli na známá místa, procházeli jsme se uličkami Kerkyry, prohlíželi si zříceniny Benátského hradu, projížděli se na skluzavkách v Aqualandu a vzpomínali na písčitou pláž Canal d'Ammour.

Text: Jan Chára
Foto: autor

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne