Tapety – trend moderního bydlení

Datum: 27.7.2010
obrázek
Čisté provedení a zajímavé doplňky – to jsou symboly moderního bydlení. Zapomeňte na celostěnové tapety, dnes používáme tapetu především jako decentní doplněk moderního interiéru, který oživí a rozbije prostor. Trendem jsou čisté geometrické tvary a linie nebo naopak výrazné plastické vzory. Hitem jsou vinylové tapety s velkoformátovými fotografiemi, pestrými barvami a veselými motivy.

Tapeta dokáže oživit jinak nudný interiér a pomocí optických triků ho vylepšit. Světlou tapetou snadno zvětšíte malou místnost, svislými proužky zase opticky zvýšíte nízkou místnost. Nesmíme ale zapomínat na základní pravidlo - použitím tapety jako doplňku zvýrazníte čistotu linií a oživíte celý prostor. Tapetování už není žádná dřina, v dnešní době to zvládne téměř každý. Stačí trocha zručnosti, dobré lepidlo a váš interiér bude mít novou jiskru.

Jak začít

Před tapetováním je třeba povrch nejprve očistit a zahladit. Stěna nesmí být mastná ani špinavá, jinak by tapeta nemusela správně přilnout a mohla by se po čase odchlípnout. Pro odstranění starých tapet a vyčištění stěny použijte Metylan odstraňovač tapet. Jeho výhodou je kombinace několika účinných látek, proto odstraní tapety téměř z kteréhokoliv povrchu. Jestliže i přes veškerou snahu máte na stěně praskliny a nerovnosti, nezoufejte. Metylan Crack Filler je pružná hmota, která vyplní praskliny a pomůže vám zahladit veškeré nerovnosti. Stěna je čistá a hladká a my můžeme vyrazit na nákup tapet a lepidla.

Základní druhy tapet a jejich aplikace

Papírové tapety – klasické papírové tapety jsou oblíbené především díky jejich nízké ceně. Lepidlo, například Metylan Normal a Metylan Special, se nanáší přímo na tapetu, která se nechá nabobtnat a až poté ji můžete lepit na stěnu.

Vliesové tapety

Vliesové tapety – jsou nyní v trendu. Jedná se o speciální tapety z netkané textilie, které zachovávají své rozměry, proto je možné lepidlo Metylan Direct nanášet přímo válečkem na stěnu. Když nás vliesová tapeta časem omrzí, můžeme ji velmi jednoduše vyměnit. Stačí tapetu jednoduše stáhnout ze stěny, očistit stěnu a nalepit nový design.

Vinylové tapety

Vinylové tapety se vyrábějí z umělé hmoty. Jsou omyvatelné a můžete je použít i do koupelny nebo kuchyně. Jsou k dostání v různých vzorech a jejich zadní strana může být vyrobena z papíru nebo z vliesu. Na typu zadní strany závisí i výběr lepidla a jeho nanášení. Když je z papíru, můžete použít Metylan Normal a Metylan Special a lepidlo nanášíme na tapetu. Pokud je zadní strana vliesová, pak můžete použít Metylan Direct, které nanášíme přímo na stěnu.

Textilní tapety

Textilní tapety jsou těžké a  díky přirozené barevnosti vytváří jedinečný estetický zážitek. Lepidlo Metylan Direct se nanáší přímo na zeď a snadno přilepí i tyto tapety. Většina hedvábných tapet není vyrobena z hedvábí ani z textilie, ale vytváří hedvábný dojem. Většinou se vyrábí z vinylu se zadní stranou z papíru nebo z vliesu. Způsob lepení určuje zadní vrstva. Tapety ze skleněných vláken získávají v poslední době i přes svou vysokou cenu na popularitě. Jsou přetíratelné, voděodolné a vyznačují se dlouhou trvanlivostí.

Jak na to

Samotné lepení je velmi snadné. Stačí změřit a přesně nastříhat pásy tapet. Nezapomeňte si je očíslovat tak, jak půjdou za sebou, rozdělat lepící prášek Metylan ve vodě, výsledné lepidlo nanést na tapety a nechat je trochu změknout. Metylan Normal se hodí pro lepení papírových tapet, Metylan Special spolehlivě lepí těžké papírové tapety, textilní tapety nebo tapety z přírodních vláken. U tapet s vliesovou stěnou se nanáší lepidlo Metylan Direct válečkem přímo na stěnu.

Následně nanesete připravené pruhy tapet. Lepit začněte od okna ve směru dopadajícího světla. Pokud je v bytě jiná výrazná dominanta, například krb, není problém začít tapetovat od ní. Tapetu přiložte a vyhlaďte, případné bublinky vtlačte a tak postupujte po celé ploše lepené stěny. Lepení tapet sice není bez práce, ale s Metylanem jde vše hladce a výsledek stojí za to.

 

 

Text: Iva Blažejová

Foto: archiv firmy AS ROVI

Více o tapetování naleznete na www.metylan.cz.

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne