Švédsko - Objevování krás severu

Kdo by chtěl srovnávat rozeklané hory a fjordy Norska se Švédskem určitě by příliš nepochodil. Švédsko je takový kontrast svého západního souseda, hory jsou tu o něco uhlazenější, mořská hladina klidnější, lesy rozlehlejší a tisíce jezer a jezírek zemi dodávají neopakovatelný ráz. Proto je země rájem především pro romantiky, pro relaxaci, ale také pro aktivní dovolenou v přírodě.
Každodenní rituál
Všichni kdo míří do Švédska nemohou vynechat jeho metropoli Stockholm. Ten stejně jak Benátky leží na mnoha ostrovech vzájemně propojených mosty, lávkami a i pravidelnou lodní dopravou. Dnes je město uspěchaným centrem stejně jako jiná hlavní města, přesto si zachovalo svoje neopakovatelné kouzlo plné historie. Nejstarší historická část města Gamla Stan (staré město) leží taktéž na ostrově a založil ji ve 13. století Švédský vládce Birger Jarl. Patří k nejvyhledávanějším atrakcím města. Kouzelné úzké uličky s pestrobarevnými fasádami domů, starými kostely a kupeckými domy vyprávějí o slavné minulosti města. Jednou z největších dominant je bezesporu rozlehlý královský palác, postavený na troskách hradu, který vyhořel roku 1697 při požáru severské metropole. Mohutná stavba ukrývá mnohá muzea, reprezentativní sály a také korunovační klenoty švédských králů. Paláci dodávají na vážnosti královské stráže, které střeží královské poklady stejně jako v minulosti. A také se tu dodnes v poledne na nádvoří odehrává každodenní rituál výměny královské stráže s dechovkou, která projíždí na koních za velkého zájmu kolemjdoucích v nažehlených uniformách přes město.
Tady se předávají Nobelovy ceny
Dalším ze symbolů skandinávských Benátek je nepřehlédnutelná štíhlá pozlacená věž nové radnice Stadshuset postavené v roce 1923. V jejích bohatě zdobených sálech se každoročně předávají světoznámé Nobelovy ceny. Z vyhlídky na věži je fantastický pohled na město, kde si každý může vychutnat atmosféru rušného města spolu s lodními křižovatkami, které brázdí různé plachetnice a parníky. Bez vody si ani nikdo neumí představit život ve městě. Přístav byl odjakživa zdrojem výnosného obchodu s celým světem. I mnozí obyvatelé Stockholmu milují projížďky na svých lodích a bárkách, především o víkendu to vypadá, jako kdyby prchalo po moři celé město.
Příběh lodě Vasy
A tak jak se ve městě vše točí okolo vody je tomu stejně i u největší atrakce, která je proslavená svou jedinečností po celém světě. Stačí se vydat po nábřeží na parkový poloostrov Djurga Garden, který je vyhlášený svými muzei. A právě tady se představuje slavný Vasamuzeet. V muzeu nezvyklých tvarů, na břehu zálivu, které bylo vybudováno pouze pro jediný exponát, je k vidění velkolepá válečná loď Vasa. Za její prohlídku můžeme děkovat králi Gustavovi XVI, který nechal postavit tento bitevní koráb, pýchu královského loďstva. Prý na jeho osobní rozkaz stavitelé nechali zvětšit plavidlo o jedno další patro s kanóny. Bohužel to se stalo Vase osudným momentem. Když v roce 1628 slavnostně vyplula za přítomnosti krále a jeho dvora, loď se při prvním prudkém poryvu větru převrátila. Nikdo ji už nedokázal pomoci a tak zůstala uvězněna v bahnitém zálivu až do svého znovuobjevení v roce 1956, kdy ji objevil amatérský badatel a hledač vraků Anders Franzén. Náročné vyzdvižení vraku trvalo celých pět let, než se znovu objevila na hladině. Bylo pro ni vystavěno speciální muzeum, kde byla podrobena náročnému restaurování. Dodnes budí mohutný koráb údiv a během prohlídky se snad každý vžije do příběhu lodě Vasy.
Nerušit a neničit!
Největší bohatství Švédska je příroda. Té si tu náležitě váží, nepotkáte nikoho, kdo by odhazoval odpadky do lesa, nebo tundry. Všichni se chovají náležitě ohleduplně a s velkou úctou. Pro turisty tu je vybudovaná rozsáhlá síť infrastruktury s parkovišti, sruby pro pohodlné přenocování mezi trasami v divoké přírodě, mapami a informačními materiály, které jsou zdarma k dispozici na každém odpočívadle. A mnohé překvapí i udržované toalety v pustině, kde je k dispozici i papír. Opravdu by jsme v mnohém mohli závidět. Vztah Švédů k přírodě pramení z jejich sepětí, kdy se snaží žít spolu v harmonii. Proto podle prastarého zákona může se každý pohybovat po přírodě bez omezení a i přenocovat kdekoliv jen nesmí porušit pravidlo soukromého pozemku a soukromí, tedy jednoduše shrnuto: Nerušit a neničit!
Objevování krás severu
Ve Švédsku najdete spoustu národních parků, kde jsou zastoupeny všechny typy krajiny. Od lesů, tundry, jezera po bažiny, nebo i vyloženě horské oblasti. Mezi nejznámější patří kupříkladu Abisko na severu země. Tady v údolí řeky Abiskjokke jsou k vidění četné soutěsky, květena, která je typická pro alpské oblasti a také vřesoviště spolu s nádhernou tundrou. Když budete mít štěstí, můžete při svých toulkách potkat i typické obyvatele jako jsou rys, los a rosomák. Oblíbený mezi turisty je také výstup na kopulovitou horu Nuolja, kam vede i lanovka. Hory v Abisku jsou známy také jako orientační bod pro Laponce, kteří se v minulosti při svých putováních se stády sobů potřebovali orientovat v mírně zvlněné tundře. Proto Abisko je také nazýváno Branou do Laponska. Ostatně soby a Laponce při troše štěstí tu můžete také potkat během objevování překrásných míst parku. A neposledním tipem a velice důležitou radou pro objevování krás severu je dobrý repelent proti komárům a pevné boty, protože obzvláště oblasti v okolí řeky Abiskjokke a jezer je velmi podmáčenou oblastí.
Oblíbený ráj pro rybáře
Naopak v lesích můžete zažít vytoužený klid. Jsou tu místa, kde i několik dnů nepotkáte živáčka. Oblíbeným pro takové objevování je například národní park Lanfjällets, který je příhraniční spolu s Norskem. K přespání je tu celá řada srubů, nebo jednoduchých přístřešků s ohništi rozmístěných podél hlavních treků. Cesty jsou tu značené kamennými mužíky v tundře a v oblasti lesů u řeky pruhy na stromech. Udržovaná stezka je také vybavena jednoduchými lávkami z prken přes mnohé chráněné mokřady v okolí říčky Storan, které značně usnadňují pohyb. Ovšem největším lákadlem v parku je systém jezer napájených mnoha potoky a říčkami z norské části parku. Z nich se pak divoce dere řeka Storan, která ve svých meandrech s mnoha peřejemi vytváří představu opravdového ráje. Tato lokalita s jezery je oblíbeným rájem pro rybáře, kteří jej považují jako jedno z nejlepších míst ve Švédsku k rybolovu.
Rybáři tu tráví celou dovolenou často o samotě, přespávají ve srubech a splňují si tak svoji představu vytouženého odpočinku při rybolovu. Není se čemu divit, jednak průzračně čisté řeky a jezera jsou domovem spousty druhů ryb a také sladkovodní ryby spolu s úlovky z moře patří k nejžádanějším součástem švédské kuchyně. A ulovit si je můžete k večeři sami. Ve sladkovodních vodách potřebujete sice povolenku, ale je i několik míst jako jsou jezera Vänern, Vättern, Hjälmaren, Storsjön, kde můžete lovit bez ní. A pak je tu rozsáhlé mořské pobřeží, kde se smí lovit bez omezení. K vidění jsou sportovní čluny plné rybářů, kteří touží ulovit pravé trofeje. Mezi oblíbené ryby patří lososi a také bojovní mořští pstruzi.
Za oblibou stojí severská kvalita
Bohužel ani samotní Švédové nemohou být v dnešní době stále na rybolovu, aby si mohli přinést svoji vytouženou rybí pochoutku, ale musí se věnovat stejně jako my pracovním záležitostem. Velké oblibě se u nich těší mražené produkty. V oblasti tradiční kuchyně a mražených potravin je ve Švédsku pojmem společnost Findus. Výrobky této značky jsou zárukou kvality a mnozí si už ani nedokáží představit jak by jednoduše získali suroviny pro své mlsné jazýčky. Za úspěchem a oblibou produktů Findus stojí severská kvalita – tato švédská značka používá pro výrobu vždy maximálně kvalitní a čerstvé suroviny a dodržuje extrémně přísné severoevropské normy. Často se můžete dostat do situace, kdy nebudete mít jednoduše čas a přesto vás zachrání množství mražených výrobků včetně hotových jídel, která můžete velice rychle připravit.
Na závěr cestování po Švédsku uvádím jeden z oblíbených receptů, který můžete vyzkoušet jako příjemné pozvání do pohostinného Švédska.
Losos s paprikou (pro 4 osoby)
Findus losos 100% Fillet Salmon1 balíček mražené zeleninové směsi Findus Wok Vietnamese
1 červená paprika
1 žlutá paprika
6 šalotek
3 lžíce ústřicové omáčky
1 lžička lněných semínek
½ svazku čerstvého koriandru
2 lžíce oleje
1 limetka
Paprikové lusky omyjeme, zbavíme stopky i jádřince a pokrájíme na stejně velké kousky. Oloupeme rovněž šalotky a také je nakrájíme na stejné kousky. Rozpálíme pánev, vložíme do ní jednotlivé porce lososa a lžičku lněných semínek a smažíme na střední teplotě za stálého míchání po dobu přibližně osmi minut. Potom rybu ochutíme solí a pepřem. Lososa pak vyjmeme, uložíme na teplý talíř a vymačkáme na něj šťávu z poloviny dobře omyté a osušené limetky. Pak znovu zahřejeme pánev na maximální teplotu a přilijeme dvě lžíce oleje. Až se olej rozpálí, přisypeme na něj mraženou zeleninovou směs a smažíme ji asi pět minut. Přidáme rovněž pokrájenou papriku a cibuli a směs ještě dále smažíme za stálého míchání další dvě minuty. Nakonec přidáme omytý a nadrobno nasekaný koriandr a zalijeme ústřicovou omáčkou, prohřejeme a podáváme s divokou nebo přírodní rýží. Lze ozdobit plátkem sýra.
Dobrá rada: Ústřicová omáčka se výborně hodí ke všem mořským rybám a korýšům. Rovněž s bylinkou jménem koriandr není třeba šetřit.
Tomáš Kubeš
Foto: autor