Jak na rekonstrukci koupelny

Datum: 30.6.2010
obrázek
Vycházíte každé ráno i večer z koupelny s pocitem, že rekonstrukce je nevyhnutelná? Aby byla vaše koupelna moderní, hezká a praktická, potřebuje proměnu? Představy jsou krásné, realita jim ale ne vždy odpovídá. Obzvláště pokud vše předem důkladně nepromyslíte.

Rekonstrukce koupelny představuje často rozhodnutí na desítky let nebo i na celý život a může být dost radikální. Než začnete bourat, stavět nebo vybírat, vše dobře zvažte, aby výsledek splnil vaše očekávání s ohledem na prostor, funkčnost a praktičnost.

Součinnost odborníků

Každou vaši představu o ideální koupelně dále musíte přizpůsobit dispozičním možnostem vaší koupelny, složení členů domácnosti a tomu, zda budete koupelnu používat pouze pro hygienu, relaxaci nebo také pro praní prádla. Plánování a následná realizace dále vyžaduje součinnost odborníků, kteří provedou zednické práce, rozvody elektřiny, vodoinstalaci, obkladačské práce a samotnou instalaci koupelnového vybavení. Současně musíte vždy respektovat všeobecné dispoziční zásady. Dodržet je třeba alespoň minimální vzdálenosti mezi jednotlivými zařizovacími předměty, vzdálenosti od stěn a dodržovat průchozí uličky.

Málo místa na to, co byste chtěli?

 Někdy s rozměry koupelny nehnete. Ale i když nemáte tolik místa, kolik byste si představovali, možná najdete řešení.   

Proberte všechny možnosti.

 

 

  • Co třeba rozšířit koupelnu na úkor jiné místnosti, třeba nevyužité chodby nebo zbytečně velké ložnice?
  • Nemůžete-li zvětšovat, možná dokážete vymyslet, co v koupelně nemusíte nezbytně mít.
  • Přesuňte pračku nebo prádelní koš do chodby a získáte cenný prostor třeba na vanu nebo větší sprchový kout.
  • I bez stavebního zásahu můžete koupelnu zvětšit. Alespoň opticky, a to například výběrem vhodných materiálů, barvami, obkladem i osvětlením.

Vana nebo sprcha? 

Dojem prostorné koupelny i v malé místnosti získáte také vhodným výběrem a uspořádáním zařizovacích předmětů. Většinou to však s sebou nese rozhodnutí, zda vanu nebo sprchu. Velmi praktickým řešením jsou oblíbené koupelnové koncepty společnosti RAVAK – koncepty Rosa, Avocado, BeHappy, Praktik a letošní novinka, koncept Classic. Vana a umyvadlo v jednom designu, navíc doplněné praktickým a stejně sladěným nábytkem vytvářejí dokonalý celek. S koncepty RAVAK se navíc nebudete muset vzdát vany ani sprchového koutu. Všechny vany, kromě vany Avocado, můžete jednoduše doplnit praktickou zástěnou, a získáte tak zároveň pohodlný sprchový kout.

Nechcete kompromis? Pokud se raději vzdáte vany ve prospěch sprchového koutu, máte několik možností. Můžete si vybrat klasický sprchový kout různých tvarů i velikostí nebo využít předností sprchových dveří. Toto oblíbené řešení vám umožní vytvořit si sprchovací prostor ve velikosti, která vám bude vyhovovat, třeba 120 x 90 cm. 

 

Dostatek úložného prostoru i odkládacích ploch

Ať už jsou v domácnosti dva nebo čtyři lidé, vždy musí být v koupelně potřebné věci po ruce, ale zároveň je třeba mít je kam schovat. Myslete proto před rekonstrukcí také na dostatek odkládacích ploch i úložných prostor. Praktická jsou umyvadla s velkou odkládací plochou po jedné nebo obou stranách a koupelnový nábytek s poličkami a zásuvkami. Překážkou není ani malá koupelna.

Skříňka, která prakticky využívá hluchý prostor pod umyvadlem nebo nad pračkou, se vám do koupelny vejde vždy.

Text: Daniela Zítková

Foto: archiv firmy Ravak

www.ravak.cz

 

 

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne