Byt mladého muže

Datum: 30.6.2010
obrázek
Oslovil nás čtenář, kterému je 29 let, pracuje jako barman a je sportovně založený. Nedávno se přestěhoval do bytu na pražském sídlišti Barrandov. Jedná se o malý byt v pátém patře, s okny a terasou na východ, pěkným výhledem a velkým přísunem denního světla.

Dopis čtenáře

Dobrý den,

rád bych využil vaší nabídky na řešení bytových proměn. Nejdříve stručně o mně, je mi 29 let, jsem sportovně založený, pracuji jako barman a mám rád přírodu a prostor. Nedávno jsem se přestěhoval do bytu na Barrandově. Jedná se o garsoniéru v bytovém komplexu Kaskády Barrandov. Byt se nachází v pátém patře, s okny a terasou na východ, je zde pěkný výhled a hodně přírodního světla, žádný objekt v okolí mu nestíní. Mé cíle jsou dva. Za prvé, stávající prostor zcela rozdělit na dvě části tak, aby zde vznikla ložnice a obývací pokoj s kuchyní. Při řešení by se mi líbilo prodloužení přepážky posuvnými dveřmi. V bytě chybí úložné prostory, představa věstavěné skříně (pro dva lidi) je mi nejbližší. Umístění skříně a řešení přepažení je tedy první problém, který bych chtěl s vaší pomocí vyřešit. V další fázi by se jednalo o celkovou změnu interiéru, tedy barevné řešení, osvětlení a celkové vybavení bytu. Mám rád přírodu a mé oblíbené barvy jsou odstíny zelené, fialové, růžové a žluté. Ložnicová část by měla být klidná, teplá a útulná, s erotickým nádechem. Obývací část bych si představoval lehkou a vzdušnou, chtěl bych také připomenout, že mám rád pokojové květiny. Dominantou obývacího prostoru by se měla stát sedací souprava. Pod konferenční stolek bych chtěl umístit koberec. Prosím také o návrh barevné kombinace stěn a sedačky. Stávající vybavení místností je přechodné, ale i přesto vám posílám fotografie všech částí bytu. Těším se na vaši reakci a případnou spolupráci. Zdraví Mirek

Shrnutí požadavků čtenáře

  • změnit dispozici bytu tak, aby vznikla samostatná ložnice a obývací prostor s kuchyňským koutem - možno řešit posuvnými dveřmi
  • v bytě naprosto chybí úložné prostory, a to pro dvě osoby (ideálně vestavěné skříně)
  • nové barevné řešení

 

Rozdělení stávajícího prostoru

Čtenář potřebuje vyřešit dvě zásadní věci. Za prvé, stávající prostor zcela rozdělit na dvě části tak, aby vznikla oddělená ložnice a obývací pokoj s kuchyňskou linkou. V bytě zásadně chybí úložné prostory. Čtenář by si představoval vestavěné skříně s úložným prostorem pro dva lidi. Druhou změnou by mělo být barevné řešení interiéru, se kterým si čtenář neví rady a samozřejmě vybavení bytu včetně osvětlení. Čtenář má rád přírodu a preferuje barvy jako odstíny zelené, fialové, růžové a žluté. Ložnici by si představoval útulnou a obývací část hlavně vzdušnou. Dominantou obývacího prostoru by měla být pohovka a k ní koberec.

Barevné řešení je jednoduché

Při řešení tohoto prostoru jsem musela respektovat stávající dispozici a pevné vybavení. To znamená, že dispozice bytu zůstává nezměněna a rovněž tak i podlahová krytina a dveře. S ohledem na to, aby čtenář již nemusel řešit další stavební úpravy, jsem ponechala i kuchyňskou linku ve výklenku. Co se týče požadavku oddělení ložnice a obývacího prostoru, není mnoho možností a tak jsem navrhla jednoduché skleněné posuvné dveře. V prostoru určeném pro ložnici není mnoho možností, proto jsem umístění postele otočila a do prostoru jsem navrhla ještě šatní skříně. Barevné řešení je jednoduché a v zásadě se drží barvy bukového dřeva, které je použito na podlaze, dveřích a kuchyni. Postel je kovová a doplněná o noční stolky a osvětlení.

Kruhový stůl se židlemi

Co se týče druhé části prostoru, navrhla jsem změnu kuchyňské linky, ale pokud by čtenář ponechal zatím současnou linku, nemám s ní nejmenší problém. Rozhodně bych ale zrušila stávající obklad, který se příliš nehodí do situace obývací kuchyně. Aby zde mohl na minimální úrovni stolovat alespoň čtenář s partnerkou, navrhla jsem minimální kruhový stůl s plastovými židličkami. Výhoda tohoto stolu je v tom, že pokud přijde jedna další osoba navíc a nebo třeba dvě až tři, stůl se jen více posune do prostoru a přidají se židle. Není problém, aby zde stolovalo více osob.

Dominanta prostoru

Dominantou prostoru je sedací souprava, která se skládá z několika dílů a je tak díky tomu mobilní a tak se podle potřeby jednotlivé osoby mohou rozesadit a nebo naopak přisunout. Na stěně je umístěna televize včetně elektroniky a ve zbytku prostoru už je jen malá knihovna. Další část prostoru zůstává volná. Jako dekoraci a zútulnění jsem použila tapetu, která se line od kuchyňského koutu až k oknu.

Kruhové zrcadlo opticky zvětšuje

V prostoru linky by se použilo čiré sklo, které je důležité s ohledem na údržbu linky a zároveň nezakryje dekor tapety. Dalším dekorativním prvkem je velké kruhové zrcadlo u jídelního stolu, které ale také slouží jako opticky zvětšující prvek. V bytě mladého single muže se jistě najde i více využití. Čalounění pohovky je světlé jednobarevné a živé výrazné barvy jsou pouze na drobnostech jako jsou polštářky a koberec.

Dvě varianty změn

Čtenáři bych doporučila zvážit dvě varianty změny bytu. Za prvé jeho variantu proměny, o kterou nás požádal, a tu bych navíc doplnila o novou kuchyň.

A nebo druhou verzi, která by se zabývala i změnou dispozice bytu a to například částečné propojení koupelny a ložnice, takže by se vstup do koupelny z ložnice úplně zrušil a tím by v prostoru předsíně bylo více možností pro nábytkové vybavení. Tato verze samozřejmě obnáší kompletní rekonstrukci bytu, a to včetně nových podlah, kompletního vybavení bytu a především koupelny. Nicméně by se zkvalitnilo jak bydlení, tak by se navýšila hodnota bytu.

Text: Kateřina Mlejnková

Plánky a vizualizace: autorka

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne