Koryna už nejsou jen kuchyně

Datum: 29.6.2010
obrázek
Novinky do obývacích pokojů, ložnic, koupelen i předsíní představil letos jinak tradiční výrobce kvalitních českých kuchyní Koryna. V zlomovém roce 2010 se tak Koryna připojila ke stále aktuálnímu trendu propojování kuchyní a obývacích prostor nebo také ložnic s koupelnami. Vytvořila proto kolekci nábytku se shodným vzhledem, která tyto prostory může propojit také designově a opticky. Praktickou novinkou Koryny je ale i tzv. bezúchytkové ovládání dvířek.

Až devadesát procent nově postavených bytů dnes má propojený prostor kuchyně a obývacího pokoje. Současný trend požadavků zákazníků potvrzují všichni největší developeři, mj. Skanska a.s., CENTRAL GROUP a. s., FINEP CZ a.s. a Trigema a.s. Co tedy letos nového Koryna přinesla do ostatních částí bytů než je tradiční kuchyňský nábytek?

Koryna spojuje kuchyně s obýváky

 

 

 

 

 

Obývací stěny jsou modulárním systémem skříněk, který je vyráběn individuálně ve všech variantách, které korespondují s provedeními kuchyňského nábytku, ať už stávajícího či v tomto roce teprve uváděného na trh. Dosáhne se tak jednotného designu s kuchyní pro celý prostor.

Nábytek do obývacích pokojů má možnost vestavění elektroniky. Sleduje rovněž stejné trendy jako kuchyňský nábytek. Jde mimo jiné o „bezúchytkové ovládání“. Úchytky jsou nahrazovány mechanickými i elektronickými systémy otevírání zásuvek a dveří. Koryna již nyní nabízí toto řešení u kuchyní a postupně během letošního roku i u nábytku do obývacích pokojů.

Novinkou jsou i vestavěné skříně ve čtyřech možných konstrukcích. Jde o samostatný prvek, který je možné použít kamkoliv, nejčastěji do ložnic, předsíní a obývacích pokojů. Opět využívá stejnou škálu stovek možných provedení, tedy materiálu, barev i struktury, jako kuchyňský či koupelnový nábytek Koryna. Pro individuální zakázky výroby skříní je k dispozici i nový software pro vizualizaci skříní.

Moderní systémy otevírání skříněk

Skříňový systém využívá různé systémy otvírání, od jednoduchého až po luxusní kování „in line“ s tlumením. Posuvné otevírání dveří „in line“ je novinkou na našem trhu. Spočívá v tom, že dveře skříně jsou při zavřené poloze v jedné rovině za sebou. Při otevření musí uživatel dveře povytáhnout k sobě a poté odsunout do boku. Tento systém je elegantnější než běžně používané dvoukolejnicové kování, kde jsou jednotlivé dveře skříně přesazeny přes sebe.

Závěs dvířek s integrovaným tlumením

Zajímavou technickou novinkou od společnosti Hettich je také závěs dvířek s integrovaným tlumením.

Hettich představil toto řešení jako první na světě a Koryna je nabízí jako první v České republice. Komfort pro zákazníka spočívá v tom, že při zavírání se dveře kuchyně zastaví 30 stupňů před korpusem a samy se pozvolna dovřou, aniž by hlučně narazily na skříňku. Systémů tlumení je celá řada, revolučnost systému Easys spočívá v tom, že tlumení je vestavěné do ramínka závěsu. Takže není vidět a nevadí při manipulaci s nádobím.

 

Prosazují se dvoudílné výklopy

Aktuálně nejvíce žádanými systémy otevírání horních skřínek u kuchyní jsou systémy výklopné. Závěsné panty tak pomalu ustupují novému trendu jednoklopého či skládacího výklopného otevírání. Častěji u nových horních skřínek Koryna uvidíme spíše jednoklopé systémy Aventos, které se mohou otevírat nahoru, vyklápět nad korpus nebo zdvihat paralelně nahoru.

V poslední době se stále více prosazují skládací výklopy, při nichž se dvojdílné čelo skládá směrem nahoru. Všechny systémy nově už mají integrované tlumení dovírání dvířek. Zajímavou novinkou firmy Blum je dvoudílný výklop, kde stačí lehce ťuknout na čílko a dvířka se otevřou samy od sebe směrem vzhůru. S bezdrátovým vypínačem, který je uložen uvnitř korpusu a v optimálním dosahu pro každého uživatele kuchyně, spustí uživatel stejně komfortní zavírání, opět tlumeně a tiše. Toto řešení je zcela v duchu aktuálního trendu v oblasti designu bezúchytkového nábytku.

A co je to výše zmíněné bezúchytkové ovládání dveří? Nový světový trend v ovládání dvířek, který se snaží o co nejméně viditelných úchytek. Někteří výrobci používají hliníkové profily, nicméně Koryna zařazuje postupně do všech řad svého nábytku 2‑3 centimetrovou mezeru, která prochází např. celou kuchyňskou linkou nebo obývací stěnou. Mezera mezi materiály je pod úhlem 45 stupňů, tedy dostupná pro prsty, a skřínky či zásuvky pak lze jednoduše vysunout. Úchytky jsou nahrazovány nejen těmito mechanickými, ale i elektronickými systémy otevírání.

Nová provedení nábytku Koryna do koupelen

U nového koupelnového nábytku Koryna sází na velmi dobrý design. Autorem nadčasového designu modulárních skřínek do koupelen Koryna je architekt Mgr. A. Petr Kolář z architektonického studia ADR. Skřínky mohou být z klasických materiálů, z nichž Koryna vyrábí kuchyně, s povrchem z laminátu, fólie nebo laku ve vysokém lesku. Aktuálně je například velmi žádaná struktura ořechu. Umyvadla jsou pak z kompozitního materiálu Hi-Macs, tzv. umělý kámen.

Nové materiály a novinky v kuchyních pro rok 2010

Stávající sortiment nábytku pro kuchyně se rozšiřuje o trendové barvy. Aktuálně mezi barvami a materiály vede jednoznačně bílá, červená a béžová. V tomto roce se výrazně prosazuje i lesklý a matný ořech, a to ve všech možných formách, ať už jde o lamino, fólii či přírodní dýhu v kombinaci s bílou. Při hledání cenově dostupnějších variant se dnes sází i na lesklé lamino, což je novinkou i u Koryny v aktuální kolekci, která se tak snaží uspokojit velkou poptávku po lesklých kuchyních. Lesklé lamino je totiž dostupnější než lak a přitom ve srovnatelné kvalitě a rovněž v celé škále barev a struktur. Nově také Koryna do svých kuchyní zařazuje více LED svítidel.

Text: Aleš Kacl

Foto: archiv firmy Koryna

Ing. Karel Otrhálek, designér (*31. 12. 1979, Kyjov)

Je hlavním designérem společnosti KORYNA nábytek, a.s. a od roku 2005 je zodpovědný za většinu navrhovaného kuchyňského nábytku, ale i prodejen a výstav Koryna v České republice.

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne