Obložení zárubní zvedne interiér o patro výš

Datum: 28.6.2010
obrázek
Zjištění rozměrů dveří v panelovém bytě je prvním a základním krokem pro další zásadní rozhodnutí, jak vlastně při volbě nových dveří postupovat dál. Možností je celá řada, liší se náročností na stavební úpravy, ale samozřejmě i cenami. Všechny ale určitě povedou ke zkrášlení interiéru.


Pokračujeme další porcí rad, jak měnit panelákové dveře.

V minulém článku jsme se zaměřili na správné změření dveří. Proměřením získává uživatel bytu jasnou představu, zda se nejedná o atypické dveře, které bude třeba vyrobit na míru. V panelových domech se totiž například často setkáváme s rozměrem 85/197 cm, zatímco v současném sortimentu většiny výrobců jsou nabízeny dveře 80/197 cm.

Dále je třeba zvážit co nejvhodnější šířku „nových dveří“ (pro obytné místnosti se standardně používá 80 cm, ale například pro komoru či podobné „servisní“ místnosti postačí šířka dveří 60 či 70 cm). Volba dostatečné, nikoli však přehnané šířky je klíčová.

Často opakující se chybou při osazování interiérových dveří, je použití příliš širokých dveřních křídel u otočného způsobu otevírání. Velká dveřní křídla mohou při otevření překážet nebo narážet do nábytku umístěného v okolí. Šířku dveří i směr jejich otevírání je tedy nejlépe zvažovat již s předstihem, především v závislosti na předpokládaném rozmístění nábytku a očekávaném „provozu“ v místnosti. Po zvážení všech těchto faktorů pak lze zodpovědně rozhodnout, zda stávající zárubně vybourat a instalovat zcela nové nebo zvolit úspornější řešení v podobě obložení ocelové zárubně. 

Obklad ocelových zárubní

Nejrychlejší a nejjednodušší metodou, jak v panelákovém bytu získat krásné dveře, je využití kompletu obložkových zárubní a dveří.

Speciální obložkovou zárubní (v odborné terminologii obkladem ocelové zárubně) lze bez nutnosti bourání a dalších stavebních prací bez problémů zakrýt stávající nevzhledné kovové zárubně a následně je osadit dveřmi ve shodném designu. Obložka se montuje přímo na starou ocelovou zárubeň po odstranění pantů pomocí montážní pěny.
Ovšem pozor, i tady panelákové byty působí svým majitelům větší úskalí, než je tomu v případě starší zástavby. Obložení nelze aplikovat na úzké kovové zárubně ani na zárubně s příliš vystouplou boční hranou. Laicky řečeno obložku nemůžete použít u úzkých betonových příček ani v případě, že zárubeň příliš „kouká“ ze zdi. V takovém případě vzniká mezi obložkou a zdí velká mezera, kterou lze jen obtížně zaplnit.
Je třeba počítat rovněž s tím, že obložením se průchod dveřmi zúží zhruba o 3 centimetry a na straně pantů budou dveře jakoby vysazeny víc dopředu ode zdi. 

Obložkové zárubně

Dražší, ale ve výsledku elegantnější variantou je vyřezání stávajících ocelových zárubní a instalace obložkové zárubně. Stavební úprava tohoto typu musí být samozřejmě schválena majitelem domu a posouzena statikem. Znamená bourání, dočasnou špínu a stavební ruch v domácnosti. Ale konečný estetický efekt kompletu dveří a zárubně to určitě vynahradí.
Na internetových stránkách www.solodoor.cz naleznete nepřeberné možnosti kombinace dveří a obložkových zárubní. V podstatě je lze využít pro naprostou většinu interiérových dveří.  

Když chybí centimetry

V případě stísněných prostor v panelových bytech, kde hraje svoji roli každý centimetr, může být výhodné místo otočných dveří instalovat dveře posuvné. Odpadne tím potřeba volného prostoru v místnosti nutného pro otevírání dveřního křídla.
I v případě posuvných dveří existuje celá řada variant s různou finanční a stavební náročností. Nejrychlejší a nejlevnější je tzv. montáž na stěnu, kdy se dveře montují do slepé zárubně nebo do hladkého stavebního obvodu. Výhodou tohoto řešení je, že se nemusí bourat či stavebně upravovat příčka. Naopak mínus představuje skutečnost, že takovéto dveře zabírají místo „na stěně“, kam pak nelze umístit například poličku nebo obraz.
Elegantnější řešení proto představují dveře, které se zasouvají do speciálního stavebního pouzdra, většinou ze sádrokartonu. Instalace stavebního pouzdra ovšem již většinou vyžaduje ubourat kus příčky (kterou pak pouzdro nahradí).

Ať již se rozhodnete pro razantní stavební zásah nebo jen pro menší úpravu, ať již zvolíte klasické nebo posuvné dveře, doporučujeme se vždy obrátit na odborné montážní firmy. Ale stále ještě není konec – je třeba rozhodnout o povrchu dveří, zvolit dekor a zamyslet se nad prosklením. I to může mít svá úskalí, jimiž vás provedeme příště…

Text: Jiří Janoušek
Foto: Solodoor

 

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne